Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Unijny Trybunał nakazuje liniom lotniczym wypłacać odszkodowania za nieplanowane strajki pracowników

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaskoczył rynek lotniczy, podejmując decyzję, która wydawała się mało prawdopodobna. Urzędnicy nałożyli na przewoźników z UE obowiązek wypłaty odszkodowań pasażerom, których loty zostały odwołane lub opóźnione w wyniku nieplanowanych strajków pracowników.

Spontaniczne strajki personelu linii lotniczych, nazywane w branży „dzikimi”, w orzeczeniu Trybunału nie stanowią zdarzenia nadzwyczajnego, nawet jeśli są nielegalne i nieprzewidziane. Decyzja została podjęta w oparciu o przypadek niemieckiej linii lotniczej TUIfly, której piloci, personel pokładowy i pozostali pracownicy przebywali na „zwolnieniu chorobowym” przez tydzień po podjęciu przez przedsiębiorstwo decyzji o reorganizacji.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

„Chociaż większość ostatnich strajków we Włoszech, Niemczech czy Francji została zaplanowana i uzgodniona między związkami zawodowymi a liniami lotniczymi, orzeczenie trybunału jest małym, ale ważnym krokiem w kierunku pełnego uznania za absurdalną sytuacji, jaką mamy w przypadku strajków pracowników linii lotniczych w Europie” – komentuje Marius Stonkus, dyrektor generalny firmy Skycop, zajmującej się odszkodowaniami lotniczymi.

Decyzja trybunału zmusi linie lotnicze do wypłaty odszkodowań od 250 do 600 euro (ok. 1000-2600 zł) w zależności od odległości odwołanego lub opóźnionego lotu. Stanie się tak w przypadku, gdy ich pracownicy zdecydują się na protest z jakiegokolwiek nieoczekiwanego powodu. Jak wyjaśnia Marius Stonkus, nieuniknione jest, że już wkrótce „nadzwyczajnymi okolicznościami” przestaną również być wcześniej zaplanowane strajki.

„Rynek jest bardzo zróżnicowany i konkurencyjny – przewoźnicy nie są zadowoleni z niskich marż, podczas gdy ich pracownicy odczuwają napięcia i niestabilność. To wzbudza w nich niepewność, a ze strony kierownictwa nie otrzymują jasnych przekazów. Niestety – to zawsze pasażer odczuwa konsekwencje. Miejmy nadzieję, że to wszystko wkrótce się zmieni”.

Firma Skycop, zajmująca się odszkodowaniami, przygotowała petycję, a potem zwróci się do Komisji Europejskiej z wnioskiem, by strajki linii lotniczych przestały być postrzegane w kategorii „nadzwyczajne okoliczności”. Link do petycji znajduje się pod adresem:

https://secure.avaaz.org/en/petition/European_Commission_president_JeanClaude_Juncker_European_Parliament_pre_Skycopcom_Passengers_caught_up_in_flight_distur/?cQRoRmb



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MultiComm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »