Technologie » Internet

Użytkownicy smartfonów nieświadomi zagrożeń

Użytkownicy smartfonów nieświadomi zagrożeń
Zobacz więcej zdjęć »
Nowe badanie przeprowadzone przez AVG ujawnia, że użytkownicy smartfonów nie są świadomi poważnych zagrożeń związanych z korzystaniem z urządzeń mobilnych.

AMSTERDAM i BARCELONA, 16 lutego 2011 r. – z ankiety opublikowanej dzisiaj przez AVG Technologies i Ponemon Institute wynika, że ponad jedna trzecia użytkowników smartfonów nie ma świadomości rosnących zagrożeń, jakie wiążą się z wykorzystywaniem telefonów do wykonywania operacji finansowych i przechowywania danych osobowych. Badanie pokazuje także, że zaledwie 29 procent właścicieli smartfonów rozważało pobranie darmowego lub płatnego oprogramowania antywirusowego, które pomogłoby chronić ich urządzenia.

Ankieta została przeprowadzona wśród 734 amerykańskich konsumentów w wieku powyżej 18 lat posługujących się smartfonem: iPhonem, Blackberry lub urządzeniem z systemem Android. Konsumenci wykazali brak świadomości istnienia wielu istotnych zagrożeń, które są niebezpieczne dla użytkowników smartfonów:

·        Trzynaście procent użytkowników smartfonów stwierdziło, że bez ich wiedzy w telefonach zostały umieszczone informacje pozwalające innym śledzić miejsce, w którym właśnie się znajdują. Zaledwie 21 procent ankietowanych zdawało sobie sprawę z istnienia zagrożenia tego typu.

·        Sześć procent ankietowanych stwierdziło, że aplikacje mobilne przesłały bez ich wiedzy lub zgody poufne informacje dotyczące operacji płatniczych, np. szczegóły karty kredytowej. Zaledwie 11 procent ankietowanych wiedziało, że to może nastąpić.

·        Osiem procent użytkowników smartfonów przyznało, że ich telefony zostały zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie typu „diallerware”. pozwala ono przestępcom korzystać z drogich usług lub numerów telefonów, co powoduje niespodziewane opłaty wyszczególnione później na rachunku. Zaledwie 10 procent ankietowanych było świadomych tego ryzyka.

„Badanie przeprowadzenie przez AVG i Ponemon Institute pokazało, że alarmująco mały odsetek użytkowników smartfonów ma świadomość zagrożeń, które dotyczą wielu najpopularniejszych urządzeń, w tym iPhonów i telefonów z systemem Android” – mówi J.R. Smith, prezes, AVG Technologies. „Nakłada to na nas konieczność edukacji klientów o krokach, jakie mogą podjąć, aby zminimalizować ryzyko, np. pobierając tanie, a nawet darmowe programy antywirusowe zaprojektowane specjalnie do tego, aby chronić użytkowników urządzeń mobilnych.”

„Z naszego badania wynika, że użytkownicy smartfonów nie mają świadomości i wiedzy, które pozwalałyby im chronić się przed plagą luk w zabezpieczeniach” – mówi dr Larry Ponemon, prezes i założyciel Ponemon Institute.

Jak dotąd ponad siedem milionów użytkowników urządzeń z systemem Android zainstalowało bezpłatne oprogramowanie zabezpieczające AVG – ANTIVIRUSFree. Jak informuje AVG, codziennie ponad 50 tys. osób pobiera to najpopularniejsze na świecie oprogramowanie antywirusowe chroniące użytkowników systemu Android. Firma uważa ponadto, że liczba ta będzie się zwiększać - coraz więcej konsumentów zdaje sobie bowiem sprawę z niebezpieczeństw, a także odkrywa, że wystarczą proste działania, by ich uniknąć.

Oprogramowanie AVG ANTIVIRUSFree pozwala skanować, wyszukiwać i usuwać wirusy, sprawdzać aplikacje pod kątem złośliwego oprogramowania przed ich pobraniem, a także kontrolować zawartość stron internetowych, emaili i smsów przez ściągnięciem danych lub treści. W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia z oprogramowaniem ANTIVIRUSFree istnieje możliwość jego zablokowania i usunięcia zapisanych na nim cennych danych, a także szybkiego zlokalizowania telefonu przy pomocy funkcji GPS.

Kontakt z AVG

·         Najnowsze wiadomości o AVG znajdziesz w Twitterze pod adresem www.twitter.com/officialAVGnews 

·         Analizę aktualnych zagrożeń znajdziesz w blogu głównego dyrektora AVG ds. badań, Rogera Thompsona, pod adresem http://thompson.blog.avg.com/

·         Dołącz do naszej społeczności w Facebooku pod adresem www.facebook.com/AVGfree  

·         Dołącz do nas na LinkedIn: LinkedIn

O AVG Technologies

AVG jest światowym liderem rozwiązań bezpieczeństwa, który chroni ponad 80 milionów użytkowników indywidualnych oraz małych firm w 167 krajach przed stale rosnącą liczbą zagrożeń internetowych, wirusów, spamu i hakerów. Siedziba główna firmy mieści się w Amsterdamie. AVG już przez niemal dwie dekady skutecznie walczy z przestępczością internetową. Posiada jedno z najbardziej zaawansowanych laboratoriów do wykrywania i zwalczania cyfrowych zagrożeń na świecie. Dostępne za darmo oprogramowanie zabezpieczające AVG zapewnia użytkownikom podstawową ochronę oraz umożliwia łatwy dostęp do bardziej zaawansowanych zabezpieczeń. Około 6000 resellerów, partnerów i dystrybutorów współpracuje z AVG na całym świecie. Należą do nich między innymi: Amazon.com, CNET, Cisco, Ingram Micro, Play.com, Wal-Mart oraz Yahoo!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Mondaypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »