Firma » Finanse

W jakich rejestrach pożyczkodawcy sprawdzają swoich klientów?

W jakich rejestrach pożyczkodawcy sprawdzają swoich klientów?
Zobacz więcej zdjęć »
Jednym z warunków otrzymania pożyczki krótkoterminowej jest posiadanie pozytywnej historii płatniczej. Aby sprawdzić, w jaki sposób dotychczas regulowaliśmy swoje zobowiązania, firmy pożyczkowe korzystają z rejestrów osób zadłużonych oraz bazy danych BIK.

Z jakimi instytucjami najczęściej współpracują pożyczkodawcy?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Biura informacji gospodarczej

BIG-i to instytucje działające na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Ich zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie informacji na temat klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Do BIG-u trafiają zarówno dane negatywne, dotyczące zaległości płatniczych, jak i wpisy pozytywne, za terminową spłatę zobowiązań. W Polsce istnieje obecnie aż pięć biur informacji gospodarczej:

  • Krajowy Rejestr Długów

  • Rejestr Dłużników ERIF

  • BIG InfoMonitor

  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej

  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych

Wszystkie instytucje działają niezależnie od siebie i posiadają własne rejestry dłużników, co oznacza, że nasze nazwisko może się znaleźć jednocześnie w pięciu różnych bazach danych.  

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Kiedy bierzemy pożyczki przez internet w 15 minut, chcemy jak najszybciej wypełnić wszystkie formalności i od razu otrzymać pieniądze na konto. W większości przypadków tak właśnie jest. Pożyczkodawcy błyskawicznie weryfikują nasze dane i wydają decyzję pożyczkową. Zdarza się jednak, że nasz wniosek zostaje odrzucony. Powodem jest z reguły negatywny wpis w BIG-u, chociaż zdarza się, że firmy pożyczkowe dokładniej sprawdzają dane swoich klientów i pobierają również raport na nasz temat z Biura Informacji Kredytowej. BIK jest instytucją państwową, która przechowuje historię kredytową klientów banków oraz SKOK-ów, a od niedawna współpracuje również z niektórymi firmami pożyczkowymi.

Różnica miedzy BIK a BIG

BIG i BIK to dwa rodzaje instytucji, działające na mocy innych zapisów prawnych i gromadzące inny rodzaj informacji. Do BIK-u nasze dane trafiają za każdym razem, gdy korzystamy z produktów banków oraz SKOK-ów (bierzemy kredyt, posiadamy kartę kredytową lub debet na rachunku płatniczym). Nie ma znaczenia kwota zobowiązania oraz jego długość. Zgodnie z prawem instytucje finansowe nie muszą mieć naszej zgody na umieszczenie i pobieranie naszych danych w BIK-u. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku firm pożyczkowych, które nie mogą zweryfikować historii kredytowej klienta bez jego wcześniejszej zgody.

 

W odróżnieniu od BIK-u, biura informacji gospodarczej gromadzą negatywne wpisy za nieuregulowane w terminie rachunki za gaz, telefon, zaległy czynsz lub niezapłacone alimenty. Podstawą do umieszczenia naszych danych w BIG-u jest zaległość na kwotę minimum 200 zł, której opóźnienie w spłacie wynosi co najmniej 60 dni. W związku z tym, że coraz więcej firm pożyczkowych sprawdza historię płatniczą klientów, przed podpisaniem z nimi umowy, powinniśmy dbać o pozytywne wpisy zarówno w BIK-u, jak i BIG-ach.

 

 




Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

JoannaS

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »