Dom » Budownictwo

Walka z nieszczelnościami

Walka z nieszczelnościami
Zobacz więcej zdjęć »
Uszczelnianie okna? Wiadomo: otworzyć szafę - wyjąć plażowy ręcznik – zrolować - położyć na parapecie - gotowe. Chyba że wolimy mniej doraźne rozwiązania…

Choć ten staromodny sposób ma mnóstwo uroku, to zastosowanie zwykłej okiennej uszczelki będzie skuteczniejsze. O montaż nie trzeba się martwić, jest prosty, bo wiele uszczelek (nie tylko okiennych) jest samoprzylepna. Problemu z zamontowaniem nie sprawiają także uszczelki wciskowe. Są jednak przypadki bardziej skomplikowane, kiedy nie warto grać "bohatera w swoim domu", ale poprosić o pomoc fachowca. 

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Czym różnią się uszczelki? Profilem (przekrojem), kolorem, ceną, materiałem, z którego zostały wykonane. Na jednej ze stron z ust specjalisty – inżyniera Różalskiego – otrzymujemy ostrzeżenie, żeby przy wyborze mocno zwracać uwagę na ten ostatni element, bo uszczelka musi spełniać obecnie coraz bardziej wyśrubowane standardy, wykazywać odporność na wiele czynników, z temperaturą i wilgocią na czele. Na rynku dostępne są uszczelki z różnego rodzaju szczeliwa: gumowe, piankowe, silikonowe... Wśród tych ostatnich pojawił się typ "wylewany" – uszczelkę wylewaną można zastosować także w przypadku okien, ale chyba najczęstszym jego wykorzystaniem jest montaż baterii kuchennej – wiadomo, że szczelność przy zlewie to podstawa. 

Uszczelnianie może przydać się także drzwiom. Ciekawym wynalazkiem do drzwi wewnętrznych jest uszczelka szczotkowa: zgodnie z nazwą wygląda jak miniaturowa zmiotka na listewce. Nylonowe włosie ma chronić od kurzu, chłodu, przeciągów. Dobrze nadaje się do różnych, także gładkich powierzchni, nie niszczy ich. W uszczelnianiu chodzi nie tylko o minimalizowanie skutków chłodnych powiewów, ale także o wygłuszanie (szczególnie ważna sprawa w blokach). W tym przypadku ten niepozorny element może być istotnym współtwórcą domowego zacisza.

Gdzie jeszcze w domu konieczne są uszczelki? Oczywiście w lodówce. Brak szczelności to uciekający chłód i gromadzenie się wody na ściankach. Jeśli mamy kabinę prysznicową, ona także będzie potrzebować uszczelnienia. Bez uszczelki nie obędzie się też pralka.

W domach posiadamy także uszczelnienia hydrauliczne, wykorzystywane w połączeniach między rurami. Nadal rekordy popularności biją pakuły lniane lub konopne, czyli włókno otrzymywane przy przerobie słomy. W hydraulice wykorzystuje się także silikon.

Uszczelki w gospodarstwie domowym to temat-rzeka. Trzeba się z nim dla własnego dobra oswajać. Chociaż kiedy przyjdzie jesień, na moim parapecie i tak wyląduje ręcznik. Taka tradycja. 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Graftex Andrzej Pawłowski
http://www.graftex.eu

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Kinga32 2016-08-22 13:32:58

    Więcej na temat można dowiedzieć się na stronie http://www.uszczelki-market.pl z reszta można tam znaleźć prawie wszystko z uszczelek


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »