Rozrywka » Turystyka

Wiosenne imprezy w Portugalii

Wiosenne imprezy w Portugalii
Zobacz więcej zdjęć »
Portugalia, oprócz rozmaitych możliwości spędzenia wolnego czasu, oferuje interesujące imprezy kulinarne, kulturalne i sportowe. Miłośnicy czekolady, owoców morza, fado, kwiatów czy wyścigów samochodowych znajdą tu coś dla siebie. Warto też zobaczyć tradycyjne obchody Wielkiego Tygodnia.

19 – 27 marca – Wielki Tydzień, Braga

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W Portugali istnieje wiele lokalnych, religijnych tradycji, które bardzo często przybierają formę uroczystych pochodów. Najsłynniejsze z nich mają miejsce podczas Wielkiego Tygodnia (Semana Santa) w Bradze. Miasto nazywane jest „portugalskim Rzymem”, ponieważ przez pięć wieków miał tu swoją siedzibę biskup całego Półwyspu Iberyjskiego.

Na uroczyste obchody Wielkiego Tygodnia co roku ściągają do Bragi tysiące ludzi z kraju i zagranicy. Ulice miasta przemierzają procesje z naturalnej wielkości figurami Chrystusa i Maryi, podczas których inscenizowane są wydarzenia nawiązujące do Pisma Świętego i Męki Pańskiej. Uczestniczą w nich lokalne bractwa, w tym bosi i zakapturzeni farricocos („bracia zakonni”), potrząsający ogromnymi kołatkami oraz niosący na długim drążku palący się kaganiec fogaréu. W Niedzielę Palmową odbywa się Procesja Kroków, przypominająca stacje Drogi Krzyżowej; w Wielką Środę – Biblijny pochód „Wy jesteście moim ludem”, nawiązujący do przymierza ludzi z Bogiem (zwany też Procesją Najświętszej Panienki na ośle); w Wielki Czwartek Procesja „Ecce Homo” upamiętniająca niesprawiedliwy proces Jezusa. Kulminacyjnym punktem obchodów jest w Wielki Piątek Procesja Pogrzebu Pana, kiedy to do trumny składany jest Najświętszy Sakrament, a następnie przenoszony na miejsce adoracji, oraz cicha, nocna Procesja Złożenia do Grobu. W Wielką Sobotę odbywa się Procesja Rezurekcyjna, znana także Polakom. Charakterystyczne dla północnej Portugalii są wizyty paschalne (Visita Pascal) w Niedzielę Wielkanocną. Grupa parafian z krzyżami ozdobionymi kwiatami „kolęduje” wówczas do domów wiernych, aby ogłosić zmartwychwstanie Jezusa i błogosławić mieszkania. W okresie wielkanocnym w Bradze odbywają się również liczne koncerty i wystawy (www.semanasantabraga.com).

Warto zobaczyć:

·         pałac biskupi Paço Episcopal Bracarense z uroczym ogrodem Jardim de Santa Bárbara,

·         najstarszą katedrę w Portugalii,

·         kościół Bom Jesus do Monte (Dobrego Jezusa ze Wzgórza) z długimi schodami symbolizującymi podróż do nieba i licznymi kapliczkami nawiązującymi do Drogi Krzyżowej (bomjesus.pt).

 

31 marca – Charytatywny koncert fado – „Amália, Que Perfeito Coração” („Amália, tak doskonałe serce”), Lizbona

Na MEO Arena w Lizbonie, największej hali widowiskowej w Portugalii, odbędzie się już
6 edycja Concertos por um Novo Futuro, czyli koncertów charytatywnych stowarzyszenia Associação Novo Futuro, działającego na rzecz polepszenia warunków życia dzieci i ich rodzin. W tym roku będzie można posłuchać fado, czyli tradycyjnej, portugalskiej pieśni o nieszczęśliwej miłości i tęsknocie za lepszym życiem. Koncert będzie też hołdem dla ogromnego ducha Amálii Rodrigues, „królowej fado”, która przebyła ogromną drogę od szwaczki i ulicznej sprzedawczyni owoców do wielkiej artystki, występującej w największych halach koncertowych: paryskiej Olimpie, nowojorskim Lincoln Center i londyńskim Savoy.
Podczas koncertu wystąpią popularni wykonawcy fado: António Zambujo, Filipa Cardoso, Gisela João, José Manuel Neto, Kátia Guerreiro, Marco Rodrigues, Maria Ana Bobone, Ricardo Ribeiro oraz Simone. Bilety w cenie od 10 do 40 euro (arena.meo.pt).

Warto zobaczyć:

·         Casa Museu de Amália Rodrigues – rezydencja, w której przez 50 lat mieszkała Amália, zachowano jej ówczesny wystrój (Rua de São Bento 193, Lizbona),

·         Panteão Nacional – panteon, gdzie znajduje się grób śpiewaczki,

·         kluby casa de fado w dzielnicy Alfama (np. Clube de fado na Rua S. João Praça 94) i Bairro Alto, gdzie można posłuchać klasycznego fado,

·         Museu do Fado – przedstawiające historię fado, od powstania tego gatunku aż do czasów współczesnych, sylwetki najlepszych śpiewaków oraz 12-strunowe, tradycyjne gitary portugalskie (www.museudofado.pt).

 

31 marca – 25 kwietnia – Międzynarodowy Festiwal Czekolady, Óbidos (Region Lisboa)

To już 14 edycja Międzynarodowego Festiwalu Czekolady (International Chocolate Festival), który tradycyjnie odbywa się u stóp średniowiecznego zamku Castelo de Óbidos. Co roku wydarzenie to przyciąga tłumy małych i dużych łasuchów, na których czeka czekolada pod każdą postacią: gorzką, mleczną, białą, płynną czy w kawałkach. Inspiracją dla tegorocznego festiwalu jest nieskazitelne piękno laguny Lagoa de Óbidos, które zostanie odzwierciedlone m.in. w orzeźwiających smakach produktów z kakaowca oraz na wystawie misternych, czekoladowych rzeźb. Podczas festiwalu odbędą się pokazy kulinarne szefów kuchni, portugalskich blogerów oraz szkół gastronomicznych, a wśród przygotowywanych potraw znajdą się m.in. ciasta czekoladowe, musy, ostra zupa dyniowa czy duszony tuńczyk. Wśród stoisk z łakociami warto wypatrzyć lokalny specjał - Ginjinha de Óbidos, czyli wiśniówkę, podawaną tutaj w czekoladowych czarkach. Ciekawą atrakcją będzie pokaz mody (Passagem de Modelos) na plaży Praia do Bom Sucesso przy Lagoa de Óbidos. Kolekcje ubrań – zgodnie z tematem imprezy nawiązujące zarówno do wody, jak i czekolady – przygotowali portugalscy projektanci: Marlene Oliveira, Paulo Pereira oraz studenci projektowania mody z World Academy. Dzieciom spodobają się warsztaty kulinarne (Kids Cooking), pokazy gotowania dla najmłodszych oraz śmieszne, kolorowe postacie przechadzające się wśród stoisk.

Bilety wstępu można kupić w cenie 3 euro (dzieci w wieku 6-11 lat) oraz 6 euro (od 12 lat wzwyż). Udział w warsztatach kulinarnych kosztuje 5 euro (dzieci w wieku 3-11 lat) (www.festivalchocolate.cm-obidos.pt).

Relacja z zeszłorocznego festiwalu znajduje się tutaj: https://youtu.be/JKRbvhqt1A0.

Warto zobaczyć:

·         zamek Castelo de Óbidos – tradycyjny prezent ślubny portugalskich królów dla ich małżonek, uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii. Obecnie funkcjonuje jako pousada, czyli historyczny, luksusowy hotel (www.pestana.com/en/hotel/pousada-obidos),

·         całe średniowieczne miasteczko Óbidos – wąskie, brukowane uliczki urzekają średniowiecznym klimatem a z wysokości murów obronnych rozpościera się malowniczy widok na okolicę.

 

7– 13 kwietnia – Festiwal Kwiatów na Maderze, Funchal (Madeira)

Co roku, tuż po świętach wielkanocnych, Madera świętuje powrót wiosny. Miasto dekorowane jest kwiatowymi rzeźbami, na ulicach leżą misterne, roślinne dywany przygotowane przez lokalną społeczność, a w powietrzu unosi się subtelny zapach kwiatów. Festiwal Festa da Flor obejmuje dwa wydarzenia. Pierwsze z nich to sobotni pochód dzieci, które u celu swej podróży – na placu Praça do Município – budują z kwiatów symboliczną „Ścianę Nadziei” (Muro da Esperança), jako apel o pokój na całym świecie. Następnego dnia odbywa się kolorowa parada, w której uczestniczą mieszkańcy w strojach ozdobionych kwiatami oraz platformy z kwiatowymi dekoracjami. Prezentowane są tam nie tylko znane nam gerbery, chryzantemy i anturium, ale także egzotyczna orchidea, strelicja i protea.

Podczas festiwalu odbywają się koncerty oraz występy grup folkowych, a na placu Largo da Restauração stawiany jest kwiatowy jarmark (festadaflor.visitmadeira.pt).

Warto zobaczyć:

·         prehistoryczny las wawrzynowym Laurissilva, z wiecznie zieloną roślinnością, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO,

·         levadas – charakterystyczne kanały nawadniające, oplatające wyspę, które doprowadzają wodę na jej południowy kraniec, do winnic i sadów, wzdłuż kanałów biegną piesze szlaki turystyczne,

·         Ogród Botaniczny (Jardim Botânico) – na powierzchni 35 tys. m2 znajduje się ok.
2,5 tys. egzotycznych roślin z całego świata (w tym gatunki zagrożone wymarciem), punkt widokowy oraz amfiteatr. Z ogrodu można wjechać kolejką linową (teleférico) do osady Monte (
telefericojardimbotanico.com),

·         CR7 Museu (Princesa Dona Amelia 10) – muzeum poświęcone karierze Christiana Ronaldo to punkt obowiązkowy dla wszystkich fanów tego piłkarza, który pochodzi z Madery. Na wystawie znajduje się ok. 170 trofeów, w tym Złota Piłka FIFA z 2008, 2013 i 2014 r. Dodatkowo, na Praça do Mar w Funchal stoik pomnik CR7 (www.museucr7.com).

www.peixemlisboa.com).

 

Warto zobaczyć:

·         Pastéis de Belém (Rua de Belém 84-92) – jedyna cukiernia w Portugalii, która zna oryginalny przepis na kultowe, lizbońskie ciastko – „pastel de Belém”, wszystkie inne, podobne babeczki mogą nazywać się jedynie „pastel de nata”. Miejsce to łatwo rozpoznać po długiej, wijącej się na zewnątrz kolejce klientów (pasteisdebelem.pt),

·         Klasztor Hieronimitów (Mosteiro Dos Jéronimos) – to tutaj powstał przepis na słynną babeczkę. Klasztor jest wotum dziękczynnym za udany powrót ekspedycji wysłanej do Indii, dzięki której Portugalia mogła rozpocząć zyskowny handel przeprawami ze Wschodu (m.in. cynamonem), jest też świetnym przykładem ozdobnego stylu manuelińskiego w architekturze, dzięki czemu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (www.mosteirojeronimos.pt),

·         Café Restaurante Martinho da Arcada (Praça do Comercio 3) – kawiarnia i jednocześnie restauracja, często odwiedzana przez cenionego poetę modernizmu Fernando Pessoa, który niejednokrotnie tworzył tu swoje wiersze. Warto spróbować bica (tak nazywają w Lizbonie expresso) (www.martinhodaarcada.pt).

 

19 – 22 maja – samochodowy Rajd Portugalii, Porto e Norte

Portugal Rally to największy rajd w Portugalii, będący piątym etapem klasyfikacji World Rally Championship (WRC). W tym roku najlepsi kierowcy na świecie będą rywalizować na drogach regionu Porto e Norte, m.in. w Porto, Ponte de Lima i Caminha. W poprzednich latach, podczas Portugal Rally, można było podziwiać szybkość i zwrotność Sébastiena Ogiera, Jari-Matti Latvala czy Sébastiena Loeba. W 2015 r. Robert Kubica z Maciejem Szczepaniakiem zajął w nim 9. miejsce.

Wejściówka (Rally Pass) na cały rajd, umożliwiająca m.in. dostęp do Service Parku, ubezpieczenie na 4 dni, pakiet informacji o rajdzie (wraz z mapami) oraz zniżkę na gadżety wynosi 199 euro, dostępne są też jednodniowe wejściówki w cenie 60-120 euro (www.rallydeportugal.pt).

Warto zobaczyć:

·         Estádio do Dragão (Stadion Smoka) w Porto – liczący 52 tysiące miejsc stadion i siedziba klubu piłkarskiego FC Porto, znajduje się tu także FC Porto Museum, z wystawą ukazującą historię klubu (www.fcporto.pt),

·         nadbrzeże Vila Nova de Gaia (Porto) – z magazynami i piwniczkami największych producentów słynnego wina porto (m.in. Sandeman, Porto Cálem, Ramos Pinto). Większość z nich oferuje wycieczki oraz degustację tego trunku,

·         dworzec kolejowy Estação de São Bento – z całymi ścianami ozdobionymi azulejos, czyli charakterystycznymi dla Portugali biało-niebieskimi lub kolorowymi płytkami, które w tym kraju można spotkać wszędzie. Na dworcu można zobaczyć malunki przedstawiające ważne wydarzenia z historii Portugalii.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Turismo de Portugal
http://www.visitportugal.com

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »