Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Wszywka alkoholowa Esperal jest środkiem pomocniczym w walce z chorobą alkoholową

Wszywka alkoholowa Esperal jest środkiem pomocniczym w walce z chorobą alkoholową
Zobacz więcej zdjęć »
Wszywka alkoholowa Esperal jest coraz częściej stosowaną metodą w celu zwiększenia skuteczności leczenia alkoholizmu

Alkoholizm uzależnieniem dotyka sferę psychiczną i fizyczną danej osoby. Dana osoba przestaje kontrolować swój stan, zachowanie i sposób myślenia. Tym samym, traci zdolność do określenia momentu, w którym powinna przestać pić. Alkoholizm jest poważną chorobą, a im wcześniej zostanie rozpoznany, tym większe szanse na skuteczną walkę z nim.

Jednym ze sposobów działań antyalkoholowych jest Esperal, czyli wszywka alkoholowa. Należy ona do zbioru farmakologicznych metod awersyjnych, które skutecznie wspomagają leczenie i terapię uzależnienia alkoholowego. Wszywka ma postać jałowej tabletki, wyglądem przypominającą aspirynę. Umieszcza się ją głęboko pod skórą, zazwyczaj na pośladku. Stąd też pochodzi potoczne określenie „zaszycia”. Warto dodać, że głównym składnikiem wszywki jest chemiczny związek o nazwie Disulfiram.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Podstawowym działaniem Disulfiramu jest blokowanie rozkładania alkoholu w organizmie. Skutkiem takiej blokady jest występowanie dokuczliwych dolegliwości natury fizycznej i psychicznej. W praktyce, Pacjent boryka się z bezdechem, wymiotami, bardzo silnym bólem głowy, a także z tachykardią. Obniżenie samopoczucia może trwać nawet kilkanaście godzin. Tym samym, skutkiem ubocznym łączenia Disulfiramu i etanolu jest silne zatrucie organizmu, mające poważne konsekwencje zdrowotne. Co ciekawe, już nawet po niewielkim łyku alkoholu po kilku minutach pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości.



Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka uaktywnia swoje działanie po kontakcie z alkoholem. Dla osoby trzeźwej nie stanowi żadnego zagrożenia, a sama zaszyta tabletka nie jest wyczuwalna pod ubraniem, ani widoczna pod skórą. Objawy psychosomatyczne z zakresu reakcji disulfiramowej pojawiają się niemalże natychmiast.

Sposób działania Esperalu jest prosty do wyjaśnienia. Hamuje on enzym wątroby odpowiadający za rozkład alkoholu – dehydrogenazę aldehydową. Tym samym, spożywane napoje alkoholowe nie są trawione w sposób fizjologiczny, a dochodzi do swojego rodzaju patologii. Alkohol przekształcany jest w toksyczny związek o nazwie aldehyd octowy. Bez zaszytej wszywki, organizm radzi sobie z tą toksyną, rozkładając ją do mniej szkodliwych związków, takich jak kwas octowy, który następnie pod wpływem dalszych przemian, finalnie wydalany jest z organizmu. Esperal uniemożliwia poprawny przebieg tego łańcucha metabolicznego, doprowadzając do kumulowania w organizmie toksyn.

Tym samym, każde, nawet niewielkie złamanie abstynencji prowadzi do konsekwencji. Przebiegająca reakcja Disulfiramowa widoczna jest gołym okiem, a samo jej doświadczenie jest bardzo dotkliwe. W uproszczeniu można stwierdzić, iż jest to bardzo zaawansowane zatrucie alkoholowe. Pacjent doznaje silnego bólu głowy, łącznie z jej zawrotami, wykazuje trudności w skupieniu uwagi i koncentracji, dochodzi do zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych. Podstawową różnicą między zatruciem, a reakcją disulfiramową jest ich wysokie natężenie w tym drugim przypadku, a także bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia danej osoby. Przechodząc przez nią w osamotnieniu bez opieki specjalistów, człowiek jest skazany na cierpienie. W bardziej zaawansowanych reakcjach może dojść do zaburzeń rytmu serca, drgawek, zapaści, zawału, a nawet śmierci.



Jakie są przeciwwskazania do implantacji Esperalu?

Esperal nie może zostać podany u Pacjentów, którzy:

  • Są niepełnoletni,
  • Nie wyrazili pisemnej zgody na tę formę leczenia,
  • Wykazują nadwrażliwość na Disulfiram,
  • Znajdują się w stanie nietrzeźwości lub w ciągu ostatniej doby spożywali alkohol,
  • Posiadają choroby układu krążenia, szczególnie: niewydolność serce, niewydolność krążenia, przeszli przez zawał serca lub mają chorobę niedokrwienną,
  • Posiadają zapalenie zarostowe tętnic,
  • Zdiagnozowane mają zapalenie wielonerwowe lub nerwu wzrokowego,
  • Mają nadciśnienie,
  • W przypadku kobiet: przeciwwskazaniem jest ciąża i okres laktacji,
  • Mają stwierdzone zaburzenia psychiczne, w tym w przeszłości próbowali popełnić samobójstwo.


Wszywka alkoholowa Esperal – jak przeciwstawić się uzależnieniu

Leczenie i terapia alkoholizmu jest trudnym zadaniem. Nie bez powodu mówi się o przewlekłości choroby alkoholowej. Tym bardziej, że terapeuci wskazują na jej trwanie aż do końca życia. Często jest tak, że głód alkoholowy pojawia się nagle i niespodziewanie, a wywołać go mogą prozaiczne codzienne sytuacje. Na początku drogi bardzo ciężko jest wytrzymać w trzeźwości. Z tego powodu wszywka nie powinna być stosowana jako jedyne rozwiązanie antyalkoholowe, ale przede wszystkim Pacjent powinien skorzystać z terapii, podczas której powie się z jakich powodów powstaje alkoholizm, a także pozna metody eliminacji chęci napicia się. Esperal powinien być włączany pomocniczo, aby powstrzymywać przed sięganiem po używkę.

Zabieg zaszycie alkoholowego w Warszawie można przeprowadzić całkowicie bezboleśnie i bezpiecznie w gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/. Nasi lekarze w sposób indywidualny podchodzą do każdej osoby, dostosowując leczenie pod jej potrzeby i możliwości.



W jakim celu wykonuje się zabieg  przy użyciu wszywki Esperal?

Esperal podaje się po to, aby wywołać w danej osobie negatywne skojarzenia z alkoholem, doprowadzając do wystąpienia niechęci, awersji i świadomego unikania napojów procentowych. To znaczy, oczekuje się, że wiązanie używki z ogólnie pojętą przyjemnością i korzyściami zmieni się pod wpływem działania reakcji disulfiramowej w przykre konsekwencje i dolegliwości. Tym samym epizod bezkarnego picia kończy się w życiu danej osoby wraz z podpisaniem zgody na zabieg. Jeżeli sięgnie ona po alkohol, pojawi się: ból głowy i jej zawroty, drgawki, ból brzucha, skoki ciśnienia, podwyższenie temperatury ciała, przyspieszona akcja serca. Może dojść nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych – już na stałe – a nawet Pacjent może umrzeć. Na co dzień, o ile lek stosowany jest zgodnie z zaleceniami lekarza, Esperal jest bezpieczny i neutralny dla organizmu.



Wszywka alkoholowa Esperal – przebieg zabiegu

W naszym specjalistycznym gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/ zabieg implantacji wszywki alkoholowej jest bezbolesny, trwa zazwyczaj 30 minut, a także nie jest specjalnie skomplikowany. Nad bezpieczeństwem Pacjenta czuwa wykwalifikowany lekarz chirurg, zazwyczaj w asyście pielęgniarskiej. Zazwyczaj lek umieszcza się w mięśniu pośladkowym, ponieważ pozwala zachować dyskrecję (po zabiegu powstaje blizna w miejscu nacięcia skalpelem),  a także jest bezpiecznym wyborem w aspekcie anatomicznym. Tym samym, mając wszywkę w tym miejscu Pacjent ma gwarancję, że nikt niepożądany nie dostrzeże blizny. Nasi lekarze w trosce o dobre samopoczucie Pacjenta podaje mu wcześniej znieczulenie miejscowe i dopiero w momencie kiedy jest ono aktywne, przechodzi do czynności zabiegowych. Samo nacięcie jest niewielkie, ale dość głębokie. Tabletki umieszcza się dokładnie pod powięzią, czyli na głębokości około 10 cm w głąb tkanek Pacjenta. Warto dodać, że podawana ilość tabletek jest indywidualna, odpowiada bowiem potrzebom danej osoby. Dawka leku określana jest przez lekarza na mocy danych uzyskanych podczas konsultacji. Powstała rana zaszywana jest szwami, a także zabezpieczana opatrunkiem (koniecznie należy go zmieniać, aby nie dopuścić do zakażenia), a także podawane są antybiotyki w celach profilaktycznych.

Po zabiegu mogą pojawić się pewne skutki uboczne. Miejsce nacięcia może być bolesne i tkliwe. Skóra może być lekko czerwona, a także pojawić się uczucie swędzenia. Jeżeli objawy się nasilą lub pojawi się wyciek surowicy, należy zgłosić się do lekarza. Istnieje ryzyko odrzucenia wszywki przez organizm, który potraktował ją jako ciało obce.



Po wszyciu Esperalu należy wyeliminować wszystkie substancje zawierające alkohol

Po podaniu Esperalu należy wystrzegać się nie tylko samych napojów alkoholowych, ale wszelkich produktów z nim w składzie, ponieważ mogą one wywołać nadwrażliwość na alkohol, a tym samym reakcję alergiczną. W takim przypadku reakcja disulfiramowa zajdzie, ale w mniejszym natężeniu. Należy dokładnie czytać wszelkie etykiety ze składem danego produktu. Warto pamiętać, że alkohol powszechnie stosowany jest np.: w niektórych lekach, kosmetykach, chemikaliach, a także innych wyrobach żywnościowych, jak ocet, czy też wyroby cukiernicze.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »