Kultura, sztuka » Kultura
Wystawa Starej Kopalni zagości w centrum Wrocławia
Zobacz więcej zdjęć » |
Wystawę unikalnej w skali Europy i świata dolnośląskiej architektury industrialnej połączonej ze współczesną aktywnością kulturalną i naukową, można oglądać od poniedziałku (18 sierpnia) przy ul. Oławskiej we Wrocławiu. Stara Kopalnia w Wałbrzychu to symbol wielkiej przemiany
i nowej szansy. Przez wiele stuleci miejsce wydobycia węgla i ciężkiej górniczej pracy, dzisiaj unikatowa w skali całego kraju przestrzeń aktywności kulturalnej, naukowej i turystycznej. Wystawa pokazuje historię obiektu, jego modelowej przebudowy oraz walorów, które czynią go jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Ekspozycja przedstawia dwieście lat przemysłowego rozwoju opowiedzianego słowami ciekawych anegdot związanych z tym miejscem.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Modelowa rewitalizacja
Dzisiejsza Stara Kopalnia to efekt jednej z najciekawszych inwestycji tego typu
w Europie. Projekt rewitalizacji tego obiektu był wielokrotnie nagradzany w kraju i zagranicą, zakłada zachowanie wartościowych elementów górniczego dziedzictwa i połączenie ich
z nowymi rolami obiektu. Modelowo przeprowadzone prace i zachowanie charakteru zabytkowych zabudowań pozwoliły na wpisanie obiektu na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Ten prestiżowy szlak łączy w jednej sieci najcenniejsze historycznie nieczynne obiekty przemysłowe na całym świecie. Stara Kopalnia jest jedynym na Dolnym Śląsku obiektem, który znalazł się w tym elitarnym gronie.
To dowód na to, że obiekty przemysłowe nawet po zakończeniu pierwotnego sposobu funkcjonowania mogą nadal doskonale służyć społeczności. Przeprowadzone z wielkim wysiłkiem finansowym prace modernizacyjne pozwoliły zmienić niszczejące obiekty przemysłowe dawnej kopalni „Julia” w nowoczesne centrum nauki i kultury. Udało się przy tym połączyć dbałość o historyczne dziedzictwo z próbą stworzenia atrakcyjnego miejsca spędzania czasu wolnego zarówno dla mieszkańców okolicy, jak i goszczących tu turystów. – Celem naszej wystawy we Wrocławiu jest przede wszystkim otwarcie naszego obiektu dla szerszej publiczności – mówi Anna Żabska, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. – Chcemy pokazać fenomen przemiany tego miejsca, które po wielu latach górniczego przeznaczenia rozpoczyna drugie życie oferując Dolnoślązakom atrakcyjne formy spędzenia wolnego czasu w wyjątkowej przestrzeni postindustrialnej – dodaje.
Kopalnia nowych możliwości
Pomysłodawcy budowy Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia opracowali szeroką koncepcję funkcjonowania ośrodka. Jak mówi Anna Żabska, dyrektor centrum - Projektantom udało się zamienić przemysłowe płuca miasta w jego kulturalne serce. Dzisiaj Stara Kopalnia ma ofertę dla najbardziej wymagających i daje możliwość ciekawego spędzenia czasu zarówno w gronie rodzinnym z dziećmi, jak i z przyjaciółmi czy znajomymi – mówi. - Wystawa ma zachęcić wrocławian i Dolnoślązaków do odwiedzenia nas. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie czy jest pasjonatem historii, koneserem malarstwa, miłośnikiem turystyki industrialnej czy po prostu chce pójść na dobry koncert – dodaje.
W Centrum funkcjonuje muzeum górnicze, które prezentuje 500-letnią historię oraz tradycje górnicze Zagłębia Wałbrzyskiego. Goście dowiedzą się tutaj wszystkiego o węglu, górnictwie i górnikach pracujących w niebezpiecznych warunkach. Poznają tajemnice geologii, technologii wydobycia węgla, a także zobaczą unikatową w skali Europy bogatą ekspozycję maszyn.
Część dawnych budynków kopalni służy do prezentacji najnowszych trendów współczesnej kultury. Stworzono tu Galerię Sztuki, która wykorzystuje tę industrialną przestrzeń do promocji dorobku lokalnych artystów – malarzy, rzeźbiarzy, grafików, czy fotografów. Program wystaw jest różnorodny i uwzględnia najbardziej odmienne gusta
i potrzeby artystyczne.
Jeden z filarów działalności Starej Kopalni stanowią interaktywne warsztaty tematyczne: artystyczne, historyczne, architektoniczne, naukowe i rzemieślnicze. Uczestniczą w nich zarówno zorganizowane grupy szkolne, rodziny z dziećmi, indywidualni pasjonaci w każdym wieku.
Stara Kopalnia to wreszcie prężne centrum wydarzeń kulturalnych, naukowych
i rekreacyjnych. Dzięki wyjątkowemu klimatowi oraz nowoczesnym rozwiązaniom doskonale sprawdza się jako miejsce koncertów, konferencji, spotkań i przeróżnych form rekreacji, w tym masowej. Charakterystyczna dla tej przestrzeni różnorodność aranżacyjna zachęca do realizacji najbardziej kreatywnych projektów. Nic więc dziwnego, że w upalnym lecie powstała tu miejska plaża z piaskiem i kurtynami wodnymi w tle – miejsce wypoczynku dla mieszkańców i turystów.
Stara Kopalnia na Oławskiej we Wrocławiu
Wystawa jest jednym z elementów prezentacji Starej Kopalni szerszej publiczności, ale również zachęceniem do odkrywania ciekawych miejsc. – Mamy nadzieję, że wystawa przybliży zwiedzającym niezwykłą historię naszego regionu, a także zachęci do kreatywnego spędzania wolnego czasu w inspirujących przestrzeniach Starej Kopalni – podsumowuje Anna Żabska, dyrektor centrum.
Wystawa już od poniedziałku 18 sierpnia jest dostępna dla wszystkich zwiedzających
w samym sercu Wrocławia przy ulicy Oławskiej. Ekspozycja potrwa do końca sierpnia.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------O Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia
Stara Kopalnia w Wałbrzychu – to kompleks poprzemysłowy ilustrujący historię
i tradycje górnictwa wałbrzyskiego. Stara Kopalnia mieści się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”, w której wydobycie w związku z restrukturyzacją przemysłu w zakończono 1996 roku. W ocalonym zespole pokopalnianych obiektów powstało wówczas Muzeum Przemysłu i Techniki. Dziś, dzięki przeprowadzonej gruntownej rewitalizacji Stara Kopalnia stanowi nowoczesne centrum nauki i sztuki, tworząc atrakcyjną przestrzeń dla turystyki, aktywnych działań na polu kultury i edukacji. Niepowtarzalność charakteru Starej Kopalni, gdzie zabytkowe obiekty architektury wraz z autentycznym wyposażeniem ujęte zostały
w nowoczesny, kreatywny sposób, czyni z niej bezprecedensową atrakcję miasta i regionu.
Nadesłał:
Komunikacja Plus
|
Komentarze (0)