Społeczeństwo » Społeczeństwo
Zagraniczne dochody, a polski podatki
Jeżeli osoby pracujące za granicą postanowią pomieszkać w kraju przez min. 183 dni każdego roku bądź posiadają ośrodek układów gospodarczych lub życiowych w Polsce, pozostaną nadal polskimi rezydentami podatkowymi oraz będą podlegać krajowemu fiskusowi. Będą musieli także musieli rozliczyć podatki z zagranicy od swoich całościowych przychodów.
Warto wiedzieć, że ustanowione przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach „centrum interesów osobistych” oznacza dokładnie wszelkie połączenia rodzinne, jakąkolwiek aktywność społeczną i polityczną, kulturalną czy obywatelską, natomiast „centrum interesów gospodarczych” to w przede wszystkim przestrzeń codziennej pracy. Są to także posiadane inwestycje, majątek ruchomy i nieruchomy oraz polisy ubezpieczeniowe, kredyty i konta bankowe.
Pewne kraje mogą uznawać tzw. umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Właśnie na mocy tego dokumentu zarówno w Polsce, jak i zagranicą, od zysków pobierany może być podatek. Umowa tego typu określa jedną z 2 norm: zasadę zwolnienia z progresją lub zasadę proporcjonalnego odliczenia.
Aby uniknąć wyjątkowo nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie do Polski, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu powrotu polski rezydent podatkowy musi koniecznie samodzielnie (bez deklaracji podatkowej) podsumować oraz wpłacić zaliczki na podatek od przychodów z zagranicy.
Nadesłał:
NoweArtykuły
|
Komentarze (0)