Zdrowie » Medycyna

Zęby mądrości – usuwać czy zostawiać?

Zęby mądrości – usuwać czy zostawiać?
Zobacz więcej zdjęć »
Zęby mądrości potocznie nazywane ósemkami, kojarzą się z bólem przy wyrastaniu i nie lada kłopotem w związku z ich usunięciem. Nie dodają mądrości a raczej przyprawiają nas o ból głowy. Co więc robić?

Ósemki, pojawiają się zwykle w wieku 16-20 lat, czyli wtedy gdy stajemy się dojrzalsi.
Zębów mądrości nie posiada 30-35% dorosłych Polaków. Zęby te, mimo iż stwarzają sporo problemów, wciąż spełniają rolę. Do ich głównych zadań należy dokładne przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmu. Właściwa ich higiena, a także leczenie może uchronić nas przed koniecznością usuwania. Z drugiej strony ich brak, zmniejsza powierzchnie żujące, lecz nie powoduje to problemów w funkcjonowaniu jamy ustnej.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Kiedy należy usuwać?

Ósemki ze względu na swoje położenie utrudniają prawidłowe przeprowadzanie zabiegów higienicznych i w efekcie są bardziej narażone na atak bakteriiJeśli ósemka wyrosła w pełni, ale jest bardzo zniszczona przez próchnicę i w grę wchodzi leczenie kanałowe, warto pomyśleć o ekstrakcji. Z powodu ograniczonego dostępu odbudowanie zęba nie jest proste. Ponadto nieregularne kształty i różna liczba korzeni często uniemożliwiają prawidłowe leczenie kanałowe tych zębów. Również w przypadku gdy ósemki mają zbyt mało miejsca i mogą spowodować przesunięcie zębów prowadząc do wad zgryzu. Zdarza się również, że ósemka rośnie krzywo lub wrasta w policzek, powodując stan zapalny okolicznych tkanek miękkich lub też uciska korzeń sąsiedniego zęba. Radzimy regularnie odwiedzać stomatologa i kontrolować zęby mądrości – wtedy decyzję o ich usunięciu można podjąć, zanim pojawią się problemy.

Każdy zabieg usunięcia ósemki powinien być poprzedzony dokładną diagnostyką. Standardową procedurą jest dziś wykonanie precyzyjnego badania tomografii komputerowej, które daje informacje o położeniu korzeni zębów, ich odległości od nerwów czuciowych i zatok szczękowych.

Zabieg


Obecnie w wielu gabinetach ekstrakcja ósemki odbywa się pod mikroskopem, dzięki czemu zabieg jest przeprowadzany znacznie delikatniej i sprawniej, a tym samym jest dla pacjenta mniej traumatyczny.Innego postępowania wymagają natomiast zatrzymane zęby mądrości. Korona takiego zęba jest częściowo lub całkowicie przykryta tkanką kostną. Operacyjne usunięcie zatrzymanej ósemki, popularnie nazywane dłutowaniem, polega na nacięciu i odsłonięciu dziąsła w okolicy usuwanego zęba. Następnie chirurg stomatolog przy pomocy wiertła chirurgicznego zdejmuje blaszkę kostną, zapewniając sobie właściwy dostęp. Po odseparowaniu korzenia zęba od okostnej usuwa z zębodołu ósemkę. Po sprawdzeniu, czy wszystkie części zęba zostały usunięte dentysta zszywa ranę i wydaje pacjentowi odpowiednie zalecenia.

 

Choć w powszechnym mniemaniu zabieg usuwanie ósemek jest zabiegiem trudnym i bolesnym, warto pamiętać, iż dla stomatologów jest to rutynowa procedura, a sam zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, znoszącym odczuwanie ostrego, żywego bólu – takie praktyki każdy stomatolog Opole jest miastem, gdzie jest dużo gabinetów dentystycznych z profesjonalnym i najnowocześniejszym sprzętem.


Kiedy warto zrezygnować z usunięcia ?


Jeżeli „ósemki” nie sprawiają kłopotu, dziś stomatolodzy odradzają ich usuwanie ze względu na ryzyko powikłań mogących wystąpić po zabiegu. Należy do nich ból, krwawienie, opuchlizna, a czasami nawet uszkodzenie nerwu. Zęby te są połączone z ośrodkowym układem nerwowym, dlatego po ich ekstrakcji często występuje ból głowy czy twarzy.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Jarek Katalog

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »