Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Zima dzieciom niestraszna

Zima dzieciom niestraszna
Zobacz więcej zdjęć »
Dzieci uwielbiają zimę oraz szaleństwa na śniegu. Jednak mroźne powietrze, mokre buty lub brak rękawiczek mogą popsuć nawet najlepszą zabawę. Ekspert Akademii Misia Haribo, Anna Gruszczyńska radzi, jak zimą dbać o zdrowie i bezpieczeństwo dziecka.

Zima to doskonały moment, aby ulepić bałwana, porzucać śnieżkami, wybrać się na lodowisko lub na sanki.

Należy jednak pamiętać, że zima potrafi być bardzo mroźna. Idąc na spacer lub przygotowując najmłodszych na „śnieżne szaleństwo”, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze – temperatura
Nim wyjdziemy na dwór, powinniśmy sprawdzić temperaturę powietrza. Słońce za oknem często bywa zwodnicze i nawet w słoneczne dni może być bardzo zimno. Bezpieczną dla dzieci temperaturą jest -4°C; -5°C. Rodzice powinni także pamiętać, że odczuwalna temperatura może być niższa od rzeczywistej. Gdy pada deszcz lub wieje silny wiatr na dworze jest zimniej niż wskazuje na to termometr. 

Właściwe ubranie
Jest to jedna z ważniejszych kwestii, dlatego warto o nią szczególnie zadbać. Wychodząc z domu, dziecko powinno mieć na sobie ciepłe spodnie, rajstopy, skarpetki, sweter, kurtkę i koniecznie czapkę oraz rękawiczki. Podczas zimowych zabaw świetnie sprawdza się kominiarka, która nie wymaga zakładania szalika. Pamiętajmy również o tym, aby nie ubierać malucha zbyt ciepło. Po spędzeniu nawet kilku minut w mokrym ubraniu nasze dziecko bardzo łatwo może się przeziębić. Wychodząc z maluchem na dwór, warto także zabrać ze sobą dodatkową parę rękawiczek oraz czapkę, które w razie potrzeby można dziecku zmienić, nie przerywając zabawy. 

Zimowe buty
Odpowiednio dobrane do pory roku obuwie zmniejsza ryzyko przeziębienia, zapewniając dziecku ciepło oraz komfort podczas zimowych zabaw. Wybierając buty, należy zwrócić uwagę czy są nieprzemakalne, czy posiadają antypoślizgową podeszwę oraz czy są ocieplane. Buty powinny sięgać dziecku za kostkę, ponieważ wtedy chronią staw przed urazem lub skręceniem.

Bezpieczeństwo najmłodszych
Niezależnie od tego czy wychodzimy na zewnątrz razem z dzieckiem, czy pozwalamy na samodzielne wyjście – powinniśmy z nim porozmawiać na temat bezpieczeństwa. Maluchy często nie zdają sobie sprawy lub po prostu zapominają, jak ważne jest zachowanie ostrożności. Maluchom przydadzą się wskazówki dotyczące jazdy na sankach oraz rzucania śnieżkami. Dzieci powinny wiedzieć, że nie wolno celować w głowę ani twarz. Jeżdżąć na sankach powinny unikać oblodzonych i stromych wzniesień, a podczas zjazdu siedzieć z nogami do przodu, co minimalizuje ryzyko zahaczenia o ewentualne przeszkody. Warto także, aby rodzice założyli dziecku kask ochronny.

Coś ciepłego
Co jakiś czas powinno się podawać dziecku coś ciepłego do picia. Może być to herbata z cytryną lub podgrzany sok malinowy, który wlany do termosu długo utrzymuje wysoką temperaturę. Podawanie ciepłych płynów zapobiega przemarznięciu maluchów i rozgrzewa organizm od wewnątrz. Jeżeli dziecko sygnalizuje, że „nie czuje” palców u nóg lub rąk, powinno wracać do domu. Zbyt długie przebywanie na mrozie grozi bowiem wychłodzeniem organizmu oraz odmrożeniami. Tego dnia dziecko nie powinno już wychodzić na dwór.

Spacery i odpowiednio zaplanowane aktywności na świeżym powietrzu to doskonała zabawa oraz znakomity sposób na wzmocnienie odporności malucha. Zimowe powietrze doskonale hartuje i oczyszcza drogi oddechowe z zanieczyszczeń. Po spacerze dotleniony organizm funkcjonuje lepiej – dziecko ma większy apetyt, zdrowo śpi, a dzięki temu ma dużo energii do zabawy. Jeżeli odpowiednio zadbamy o maluchy, zabawy na śniegu będą prawdziwą przyjemnością. 

Wyścigi skokami
Dzieci trzymają rękawiczki na wyciągniętych do przodu rękach, a dorośli piłeczki z rękawiczek przytrzymują między kolanami. Wszyscy stają na wspólnej linii startu. Na sygnał podany przez najmłodszego uczestnika wyścigu, zawodnicy skokami obunóż poruszają się do wcześniej wyznaczonej mety. Wygrywa ten, kto pierwszy przebiegł linię mety i nie zgubił rękawiczki.

Śniegowy Miś Haribo
Jeżeli śnieg jest odpowiedni, dzieci i rodzice lepią w rękach kulkę śniegową, a następnie toczą ją po nieudeptanym śniegu, aż powstaną 2 kule pożądanego rozmiaru. Następnie ustawiają je jedna na drugiej, aż powstanie śniegowa postać. Teraz wystarczy tylko ulepić śniegowy nos, uszy i łapki. Oczka i uśmiech można zrobić z patyczków. Na koniec wystarczy zawiązać kokardę z czerwonego szalika i Miś Haribo gotowy! 

Berek z rękawiczką
Zabawa polega na gonitwie z rękawiczką na głowie. Dla wyrównania szans dzieci i dorosłych, dzieci kładą rękawiczkę na głowie płasko, natomiast dorośli muszą zwinąć ją jak piłeczkę. W ten sposób dorosłym będzie się o wiele trudniej biegło. Berkiem jest osoba, która złapała jednego z uciekających lub uczestnik, który upuścił rękawiczkę na ziemi.

Informacje o Akademii Misia Haribo:
Akademia Misia Haribo to długofalowy program edukacyjny, którego celem jest wspieranie edukacji dzieci w wieku przedszkolnym. Do Akademii przystąpić mogą przedszkola z całego kraju, rodzice dbający o prawidłowy rozwój swoich pociech oraz oczywiście dzieci. Patronem honorowym Akademii Misia Haribo jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, stowarzyszenie pożytku publicznego działające na rzecz dzieci od ponad 85 lat. Działania Akademii wspiera także Rada Programowa, do której zaproszeni zostali pedagog i nauczyciel plastyki, psycholog-logopeda, lekarz pediatra oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Eksperci brali udział w merytorycznym przygotowaniu zasad funkcjonowania Akademii oraz opracowaniu przyjaznych i dostosowanych do potrzeb różnych grup wiekowych zeszytów ćwiczeń. Maskotką programu jest Miś Haribo – od ponad 85 lat przyjaciel dzieci na całym świecie. Akademii Misia Haribo patronuje magazyn „Bliżej Przedszkola”, wydawnictwo Media Service Zawada oraz portal www.wychowanieprzedszkolne.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »