Społeczeństwo » Społeczeństwo
11 czerwca: Międzynarodowy Dzień Opiekunek Seniora
Zobacz więcej zdjęć » |
Opiekunki seniora mogą stanowić najbardziej niedoreprezentowaną grupę zawodową w Europie. Wiele osób nadal nie rozumie niestety również, jak bardzo odpowiedzialny, wymagający i ważny jest zawód opiekunki seniora. Opiekunki coraz częściej spotykają się z wyrazami uznania i szacunku, jednak mimo to wciąż muszą walczyć z wieloma krzywdzącymi stereotypami i niesprawiedliwymi uprzedzeniami. „Właśnie dlatego BDBK reprezentuje swoich członków w przestrzeni publicznej i działa na rzecz wzrostu nie tylko tolerancji, ale również akceptacji i szacunku opiekunek. Praca stowarzyszenie przyczynia się do umocnienia pozytywnego wizerunku zawodu opiekunki seniora – jesteśmy zdania, że opiekunki seniora zasługują na swoje święto, dlatego postanowiliśmy o ustanowieniu <Międzynarodowego Dnia Opiekunek Seniora>” – wyjaśnia ksiądz Paweł Pruszkowski, prezes stowarzyszenia BDBK –„Wybraliśmy dzień 11 czerwca i mamy nadzieję, że nasza inicjatywa zostanie podchwycona przez inne organizacje branżowe i przedsiębiorców. Nasi partnerzy pozytywnie zareagowali na ten pomysł i wspierają go w stu procentach. Już myślimy o organizacji specjalnego spotkania w roku 2017, by w ten sposób uczcić ten wyjątkowy dzień. W tym roku obchody Międzynarodowego Dnia Opiekunek Seniora będą wprawdzie skromniejsze, jednak moim zdaniem liczy się sam pomysł i podjęcie inicjatywy – nasze przesłanie to: myślimy o Was i uważamy, że zarówno Wy, jak i Wasza praca zasługuje na takie święto.”
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Prawdziwy projekt naukowy
Jeden z partnerów BDBK, Akademia Hausengel, oferuje np. do końca czerwca zniżkę w wysokości 20 proc., jeśli rezerwując szkolenie uczestnik poda hasło „BDBK”. Międzynarodowy Dzień Opiekunek Seniora był również punktem wyjścia innego specjalnego projektu, który realizowany jest przez BDBK we współpracy ze stowarzyszeniem Verband für häusliche Betreuung und Pflege e.V. (VHBP) oraz ośrodkiem kształcenia Berufsakademie für Gesundheits- und Sozialwesen Saarland (BAGSS). Ankieta i towarzyszące jej opracowanie naukowe dostarczyć ma rynkowi, rodzinom – zleceniodawcom, jak również przedsiębiorstwom pośredniczącym, a także samym opiekunkom wielu interesujących informacji i danych na temat znajomości językowych, wizerunku, pozytywnych i negatywnych doświadczeń oraz wysokości wynagrodzenia i wyzwaniom towarzyszącym zawodowi opiekunki seniora.
„Nie było jeszcze empirycznego opracowania naukowego, które w tej skali przedstawiałoby charakterystykę tego zawodu. Ankieta w polskiej wersji językowej dostępna będzie dla polskich opiekunek, niezależnie czy są one członkiniami BDBK czy nie, na naszej stronie www.bdbk.eu/pl między 15 czerwca, a 15 sierpnia. Zawiera ona pytania dotyczące czasu pracy, znajomości języka niemieckiego, jak i negatywnych doświadczeń czy też powodów, dla których opiekunki zdecydowały się właśnie na ten zawód. Opracowanie naukowe, jakie stworzone zostanie wspólnie z VHBP oraz BAGSS dostarczy nie tylko ważnych informacji, ale odda w ręce opiekunek głos, na który zasłużyły one już dawno. Dlatego mottem ankiety jest <liczy się każdy głos>. Mamy nadzieję, że w ankiecie weźmie udział wiele setek opiekunek, co oznaczałoby, że angażują się one w budowę pozytywnego wizerunku wykonywanego przez siebie zawodu i są zainteresowane stworzeniem jego możliwie dalece odpowiadającej prawdzie charakterystyki. Tysiące uczestników da nam odpowiednią siłę przebicia” – wyjaśnia ksiądz Paweł Pruszkowski.
Nadesłał:
Prasa BDBK
|
Komentarze (0)