Firma » Praca

Agencje pracy tymczasowej – ułatwienie dla pracodawcy

Nowelizacja Kodeksu Pracy wprowadziła zmiany, które stawiają przed pracodawcami wiele wyzwań. Dotyczą one m.in. kwestii zawierania umów i ich rozwiązywania. Ponadto w branży usługowej, logistycznej i sektorze produkcyjnym powszechnym utrudnieniem jest niewystarczająca liczba pracowników, zwłaszcza

Od 23 kwietnia br. pracodawca ma obowiązek uzasadnić rozwiązanie umowy o pracę na czas określony. To jedna z kluczowych zmian, jakie pojawiły się w Kodeksie pracy. Dotychczas pracodawca mógł ją rozwiązać bez podania przyczyny. Obecnie taka decyzja musi zostać uargumentowana, a to z perspektywy pracodawcy jest utrudnieniem. Dlatego coraz więcej zatrudniających będzie decydować się na alternatywne rozwiązanie, którym jest skorzystanie z usług agencji pracy tymczasowej.

 - Pracownicy tymczasowi są często dostępni na krótkie terminy lub na czas określony, co daje pracodawcy większą elastyczność i kontrolę w zarządzaniu zasobami. Po wykonaniu zadań można zakończyć współpracę i rozwiązać umowę bez konieczności podawania powodu, ponieważ pracy tymczasowej nie obejmują ostatnie zmiany w Kodeksie pracy – mówi Łukasz Koszczoł, Prezes Job Impulse, Członka Polskiego Forum HR. – Ponadto specyfiką niektórych branż, jak np. sektora produkcji FMCG, Automotive, Pharma czy usług, w tym logistyki i e-commerce są nagłe wzrosty wolumenów zamówień. Dlatego kiedy pojawia się̨ konieczność szybkiego wzmocnienia zespołu, wystarczy kontakt z agencją, żeby zapewnić odpowiednią liczbę pracowników. Usługa pracy tymczasowej umożliwia pracodawcom dostosowanie stanu zatrudnienia do bieżących potrzeb – dodaje.

Elastyczność, która wyróżnia agencje pracy tymczasowej może wkrótce okazać się atutem dla pracodawców w innym kontekście. Jedną z ważnych zmian, jakie zachodzą na rynku pracy, a zarazem jednym z popularniejszych trendów w obszarze zatrudniania pracowników jest 4-dniowy tydzień pracy. System ten jest testowany w wielu krajach świata, a w Polsce projektem odpowiedniej ustawy już zajmuje się Sejm. Dzięki pracownikom tymczasowym możliwa jest taka organizacja pracy w tym modelu, aby wydajność utrzymała się na maksymalnym poziomie. Z pomocą agencji zatrudnienia praca zakładu może trwać 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, bez przestojów, zgodnie z wszelkimi regulacjami prawnymi.

- Czterodniowy tydzień pracy to prawdopodobny scenariusz, ale będzie on wymagał od pracodawców zmian w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw. W wielu sektorach nie będzie on jednak łatwy do wprowadzenia, np. w przypadku zakładów produkcyjnych, które obecnie pracują nie tylko przez cały tydzień, ale często w systemie trzyzmianowym lub czterobrygadowym. Dlatego również w obliczu tych zmian rozwiązaniem może okazać się współpraca z agencją pracy tymczasowej, bo ona jest w stanie zapewnić pracodawcy dostępnych i wykwalifikowanych pracowników w elastycznej formie – podsumowuje Łukasz Koszczoł. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

qacommunications_2022

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »