Rozrywka i wypoczynek » Sport

ASTOR Trans Iceland Winter Expedition 2008 rusza 14 lutego!

ASTOR Trans Iceland Winter Expedition 2008 rusza 14 lutego!
Zobacz więcej zdjęć »
Wyruszają 14 lutego - dwaj polscy podróżnicy - Rafał Król oraz Grzegorz Szyszkowski planują dokonać Zimowego Trawersu Islandii od Oceanu Atlantyckiego do Morza Grenlandzkiego. Pieszo pokonają ponad 300 km.

„W sierpniu 2005, kiedy dobiegała końca moja podróż rowerowa na Islandię, postanowiłem, że jeszcze kiedyś tam powrócę… pół roku później poznałem Rafała Króla, który opowiedział mi o swoim pomyśle zimowego trawersu wyspy w stylu „klasycznym”- piechotą, od morza do morza – właśnie od tego momentu zaczęła się ta podróż. Pomysł Rafała bardzo mi się spodobał i wiedziałem że kiedyś podejmę to wyzwanie…”  - mówi  Grzegorz Szyszkowski, uczestnik wyprawy.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Islandia jest miejscem wyjątkowym. Począwszy od kamiennych pustyni, wulkanów, gejzerów przez największe w Europie wodospady, a skończywszy na potężnych lodowcach. Właśnie w to niezwykłe miejsce udają się Polacy. Trasa ich ekspedycji  prowadzić będzie przez trzeci lodowiec Świata – Vatnajökull, pustynne tereny centralnej części wyspy, góry Trollaskagi, do miasta Akureyri, leżącego nad morzem grenlandzkim. Podróżnicy planują także zdobyć najwyższy szczyt Islandii (2119 n.p.m) znajdujący się na lodowcu Vatnajökull. To właśnie pod tym lodowcem, w 1996  roku wybuchł wulkan, powodując na wyspie ogromną powódź.
Islandia to także kraj zorzy polarnej. Można ją obserwować od września do marca. Podczas bezchmurnych nocy na niebie pojawiają się ogromne wstęgi, zmieniające kształty i kolory.Podróżnicy zamierzają pokonać całą trasę w ciągu 20 dni, bez wsparcia z zewnątrz. Cały sprzęt, zapasy jedzenia oraz paliwa będą nieśli ze sobą. Jedynym kontaktem ze światem będzie dla uczestników wyprawy telefon satelitarny.

Po zapoznaniu się z planem ekspedycji i znając wcześniejsze dokonania obu podróżników, decyzję podjęliśmy jednomyślnie. Chcemy mieć swój wkład w tą niesamowitą wyprawę, stąd ASTOR sponsoruje przedsięwzięcie” - mówi Wojciech Kmiecik, Dyrektor Marketingu i PR firmy ASTOR -  dystrybutora czołowych producentów automatyki przemysłowej.  

Wyprawa polskich podróżników wpisuje się w trwający od 1 marca 2007 do 1 marca 2009,  ustanowiony przez ONZ, Międzynarodowy Rok Polarny. Patronat medialny nad ekspedycją ASTOR Trans Iceland Winter Expedition 2008 objęły portale: Bankier.pl, Interia.pl, Podróże.pl oraz radiowa Trójka.

Więcej na www.expeditions.pl/islandia i www.astor.com.pl

Podróżnicy:

Rafał Król
podróżnik, polarnik, alpinista, fotografik, projektant sprzętu używanego w ekstremalnych warunkach, publicysta, twórca serwisu internetowego poświęconego podróżom i bezpieczeństwu expeditions.pl oraz współzałożyciel i prezes Polskiego Centrum Ekspedycyjnego.

  • 2001 - Zimowe samotne przejście 400 km trasy po lodowcach Spitsbergenu i zdobycie najwyższego szczytu archipelagu Svalbard - Newtontoppen.
  • 2002 - Zdobycie Kluczewskiej Sopki na Kamczatce która jest najbardziej aktywnym wulkanem świata. Dodatkowo czteroosobowy zespół kierowany przez Rafała dokonał pionierskiego przejścia całej Kluczewskiej grupy wulkanów bez pomocy z zewnątrz
Grzegorz Szyszkowski
podróżnik, członek zarządu Polskiego Centrum Ekspedycyjnego.
  • 2003  - Samotna wyprawa rowerowa dookoła Półwyspu Skandynawskiego. W ciągu 36 dni pokonał 5 tys. km, docierając do najbardziej wysuniętego na północ punktu Europy - przylądka Nordkapp.
  • 2004 – Islandia - samotnie pokonał 2500 km, z czego 1200km off-road. W ciągu 27 dni swojej podróży Grzegorz dotarł rowerem w trudno dostępne, pustynne tereny leżące z dala od popularnych szlaków turystycznych, dokonał również trawersu wyspy.
  • 2006 - Bez wsparcia z zewnątrz, w skrajnie trudnych, pustynnych warunkach, na średniej wysokości ponad 4000m n.p.m. pokonał jeden z najtrudniej dostępnych rejonów świata, nazywany również Tybetem Andów - Płaskowyż Altiplano. Ponad 2000 km off-road, dwa zdobyte sześciotysięczniki, trawers największej na świecie słonej pustyni, wjazd rowerem powyżej 5500m n.p.m., oraz pokonanie Pustyni Atacama.
  • 2006 - Za projekt Altiplano zdobył najbardziej prestiżową, polską nagrodę podróżniczą - Kolosa 2006 w kategorii Wyczyn Roku oraz nominację do National Geographic Travellery 2007 w kategorii Wyprawa Roku
  • KOLOSY 2006 - Nagroda Publiczności
  • 2006 - Konkurs FotoGlob - nagroda za najlepsze zdjęcie  


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

katarzynat

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »