Społeczeństwo » Społeczeństwo
Bariery architektoniczne - zgłębianie świadomości
Zmień myślenie – zmień spojrzenie
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Słyszymy słowo - „niepełnosprawny”, myślimy – „osoba poruszająca się na wózku”. Jest to bardzo mylący tok myślenia ze względu na różnorodność występowania niepełnosprawności, np. osoby niedosłyszące, niedowidzące, ale także te niepełnosprawne tymczasowo – załamanie nogi bądź ręki. Spójrzmy jednakże szerzej na problem barier architektonicznych, zarówno z perspektywy osób niepełnosprawnych, jak i tych, które potrzebują skorzystać z ułatwień architektonicznych, takich jak np. podjazdy.
Bariery architektoniczne
Poruszanie się na wózku po ulicy to nie lada wyzwanie, nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale również matek z dziećmi, które korzystają z wózków. Wąskie przejście, wysokie krawężniki, zbyt mała ilość podjazdów – niestety, braki te dość mocno utrudniają poruszanie się w przestrzeni publicznej. Niekiedy bariery te są nie do pokonania bez pomocy drugiej osoby. O ile w przestrzeni publicznej ciężko jest samodzielnie zadbać o udogodnienia architektoniczne, o tyle osoby niepełnosprawne są w stanie zamówić zamontowanie rampy nastawnej, która ułatwi im codzienne funkcjonowanie we własnej przestrzeni domowej. Rampa nastawna firmy Profund ze względu na swą nowość została objęta ochroną patentową P. 215363. Urządzenie to jest estetyczne oraz dyskretne, dzięki czemu nie stanowi problemu dla funkcjonowania innych osób.
Bariery społeczne
Drugą barierą, która ogranicza osoby niepełnosprawne to bariera społeczna. W dzisiejszym świecie niestety można nadal spotkać stereotypowy tok myślenia na temat osób niepełnosprawnych. Na szczęście jest to coraz rzadziej spotykane, gdyż warto zaznaczyć, że obecnie osoby niepełnosprawne podejmują naukę, nierzadko będąc wybitnymi studentami oraz są aktywni na rynku pracy. Dzięki takim aktywnościom, osoby niepełnosprawne dają komunikat społeczeństwu o swoim istnieniu oraz o chęci samorealizacji pomimo napotykanych barier. Niekiedy jednak nawet w momencie gdy osoba niepełnosprawna ma chęć do działania, nie jest w stanie przebrnąć przez napotkane bariery społeczne oraz architektoniczne, na które napotyka tuż po zamknięciu drzwi własnego mieszkania.
Bariery materialne
Trzecią i ostatnią barierą ograniczającą jest bariera związana z brakiem środków finansowych. Wiele osób niepełnosprawnych boryka się z problemem braku funduszy ze względu na niskie środki materialne uzyskiwane ze świadczeń rentowych bądź pomocy społeczne. Z tego też względu dużą pomocą dla osób niepełnosprawnych jest ich zatrudnianie oraz danie szansę na godne życie. Osoby niepełnosprawne bardzo często chcą być aktywni zawodowo, kształcą się oraz szukają miejsc, w których ich obecność jest pożądana.
Wymienione bariery powodują problemy oraz utrudnienia w życiu osób niepełnosprawnych, a co za tym idzie obniżenie ich poziomu życia. Nie bądźmy obojętni wobec osób niepełnosprawnych, którzy chcą żyć pełnią życia. Pomagajmy, łammy stereotypy i dawajmy szansę na normalne funkcjonowanie.
Artykuł przygotowany we współpracy z Rampa.net.pl
Nadesłał:
Aleksandra.Sana
|
Komentarze (0)