Kultura, sztuka » Kultura

Booker dla Hindusa

Booker dla Hindusa
Zobacz więcej zdjęć »
Mieszkający w Mumbaju Aravind Adiga otrzymał jedną z najważniejszych lierackich nagród na świecie - Man Booker Prize. 33-letniego pisarza uhonorowano za powieść "White Tiger", której bohater, wywodzący się z dołów społecznych, za wszelką cenę stara się zrobić karierę w stolicy Indii - New Delhi.

Przewodniczący jury, Michael Portillo, podkreślił, że "Bialy tygrys" porusza ważne problemy polityczne i społeczne współczesnych Indii i jest powieścią "pod wieloma względami perfekcyjną". Bohatera książki, rozdartego między chęcią wybicia się i lojalnością wobec rodziny, porównał do szekspirowskiego Makbeta. W Indiach "Biały trygrys" spotkał się jednak z gwałtowną krytyką. Zarzucono Adidze, że przedstawił mocno przyczerniony obraz kraju.

Pisarz, który 23 pażdziernika obchodził będzie 34. urodziny, broni się, twierdząc, że powieść ma "nakłonić ludzi do myślenia". Nagrodę zadedykował mieszkańcom New Delhi. " 300 lat temu to było najważniejsze miasta na Ziemi i znowu może się takim stać" - powiedział odbierając czek na 50 tysięcy funtów. Adiga urodził się w Madras, obecnie mieszka w Mumbaju (dawniej Bombaj). Jest czwartym urodzonym w Indiach laureatem nagrody - wcześniej otrzymali ją Salman Rushdie, Arundhati Roy i Kiran Desai.

Man Booker Prize jest przyznawany od 1969 roku autorom najlepszej anglojęzycznej powieści, wydanej w krajach Commonwealthu i w Irlandii. Zwycięstwo oprócz prestiżu gwarantuje zwiększoną sprzedaż książki. Z danych intenetowej ksiegarni Amazon wynika, że sprzedaż sześciu tytułów nominowanych do nagrody pozycji skoczyła o 700 procent po ogłoszeniu tej decyzji. Zeszłoroczny laureat - powieść "The Gathering" Anne Enright, rozeszła się w ponadpółmilionym nakładzie, nie licząc przekładów na inne języki.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Neodruk - wizytówki,reklama
http://www.neodruk.za.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »