Dom » Wnętrza

Ciepło na każdym kroku, czyli materiał nawierzchniowy na ogrzewanie podłogowe

Ciepło na każdym kroku, czyli materiał nawierzchniowy na ogrzewanie podłogowe
Zobacz więcej zdjęć »
Przyjemne uczucie komfortu towarzyszące chodzeniu po ciepłej podłodze jest szczególnie doceniane, kiedy przychodzi stanąć na niej bosymi stopami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze „ciepłych podłóg” i jak prawidłowo przeprowadzić ich montaż podpowiada Grzegorz Mazur, ekspert marki Wineo.

Sposób na ciepłą podłogę

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Instalacja cieplna rozprowadzona po podłodze jest coraz częściej spotykaną metodą ogrzewania nie tylko wybranych pomieszczeń, ale i całych mieszkań.  Ma ona wiele zalet zarówno ze względów użytkowych, jak i wizualnych. Przede wszystkim zapewnia komfort poruszania się po ciepłej podłodze, co jest szczególnie ważne w przypadku łazienki czy sypialni, czyli pomieszczeń, w których bardzo często chodzi się na boso. Ten rodzaj ogrzewania pozwala również na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, zapewniając optymalną atmosferę i redukując strefy nadmiernego przegrzania. Dodatkowo, cała instalacja jest bardzo dyskretna, estetyczna i umożliwia dowolną aranżację wnętrz. Niestety, aby system ten odpowiednio spełniał swoje zadanie, konieczne jest zastosowanie właściwych materiałów podłogowych, a w szczególności mat pokładowych, które nie będą zbyt mocno izolować ciepła. Panele podłogowe to materiał, który sam w sobie jest ciepły i przyjemny w dotyku. Efekt ten można wzmocnić, łącząc je z ogrzewaniem podłogowym. Należy jednak pamiętać, że według norm dopuszczalny maksymalny współczynnik oporu ciepła podłogi na takim systemie grzewczym to 0,15 m² K/W.  W przypadku paneli podłogowych z naszej oferty wynosi on 0,06 lub 0,07 m² K/W. Do tego dochodzi jeszcze współczynnik pustki o wartości ok. 0,01 m² K/W oraz maty podkładowej. I tu bardzo często pojawia się problem, gdyż pod podłogi stosowane są tradycyjne materiały podkładowe, które nie są dobrymi przewodnikami ciepła i powodować mogą duże straty na ogrzewaniu. Dobrym rozwiązaniem są natomiast specjalne maty, które są dobrymi przewodnikami, jak np. maty wyciszające Sound Protect marki Wineo, w przypadku których współczynnik oporu wynosi jedynie 0,01 m² K/W - tłumaczy Grzegorz Mazur, ekspert maki Wineo. Innym rozwiązaniem, które również sprawdzi się w przypadku tego typu instalacji i jednocześnie zapewni ciepłą podłogę poza sezonem grzewczym, są podłogi winylowe. Taka możliwość istnieje w przypadku  wszystkich kolekcji winylowych marki Wineo. Ich współczynnik oporu ciepła wynosi jedynie 0,033 m² K/W. W przypadku tych podłóg, jako kompatybilny podkład polecamy  maty silentCOMFOR – podkreśla Grzegorz Mazur.

Ogrzewanie pod kontrolą

Wybór odpowiedniego materiału, przeznaczonego do zastosowania na ogrzewaniu podłogowym to z pewnością pierwszy krok na drodze do ciepłej podłogi. Kolejną i równie ważną kwestią jest zachowanie odpowiednich zasad podczas jej montażu. Tylko w ten sposób  będziemy mogli mieć pewność, że podczas eksploatacji nie wystąpią niechciane skutki. W przypadku paneli podłogowych należy pamiętać, że nie wskazane jest ogrzewanie elektryczne, gdyż instalacje starszego typu powodować mogą duże skoki temperatur w krótkim czasie, a panele laminowane nie mają zdolności tak szybkiego przystosowania się do tych zmian. Panele podłogowe marki Wineo bezpiecznie można natomiast stosować na ogrzewaniu wodnym – wyjaśnia Grzegorz Mazur. Zanim jednak przystąpimy do układania podłogi, należy zapoznać się z protokołem zdawczo-odbiorczym instalacji grzewczej i dokonać pomiaru wilgotności wylewki – w przypadku betonowej nie może być to więcej niż 2 % wilgotności, a dla jastrychów anhydrytowych nie więcej niż 0,5 %.  Zarówno panele laminowane, jak i podłogi winylowe należy montować przy włączonym ogrzewaniu i stałej temperaturze około 18°C. Taki poziom temperatury zaleca się utrzymywać do 5 dni po zakończeniu układania podłogi. Natomiast podczas późniejszej eksploatacji należy pamiętać, by temperatura na powierzchni podłogi nie przekroczyła 26°C.– podsumowuje ekspert marki Wineo. Przyjemne ciepło pod stopami z pewnością podnosi codzienny komfort domowników. Stosując jako materiał podłogowy panele podłogowe lub panele winylowe przystosowane do montażu na ogrzewaniu podłogowym efekt ten można utrzymać przez cały sezon, zarówno w zimie, jak i latem.

Informacje o laminowanych panelach podłogowych oraz podłogach winylowych marki Wineo obejrzeć na  stronie internetowej www.wineo.de/pl

Windmöller Polska Sp. z o.o. (dawny WITEX Polska Sp.z o.o.) to polski oddział niemieckiego koncernu, będącego połączeniem  Windmöller Flooring oraz WITEX – firmy z ponad 30-letnim doświadczeniem w produkcji wysokogatunkowych podłóg, należącej do grona współwynalazców podłogi laminowanej.  Obie firmy od stycznia funkcjonują pod jedną, wspólną marką WINEO®, która gromadzi w sobie kompetencje i Know-How obu producentów zdobywając uznanie wśród odbiorców na całym świecie.  

Producent:

Windmöller Polska Sp. z o.o.

ul. Mińska 38, 54-610 Wrocław

www.wineo.de/pl

www.facebook.com/WineoPasjaTworzenia



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »