Społeczeństwo » Społeczeństwo
Cyfrowe radio już dziś
Zobacz więcej zdjęć » |
To nowe możliwości cyfrowego radia, którego testy rozpoczęło Radio Wrocław. Jest to pierwsza platforma cyfrowa tego typu w Polsce.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W cyfrowym radiu rewolucyjne są usługi dodatkowe, które oferuje system. Na ekranach radioodbiorników kierowcy mogą oglądać na przykład mapy z utrudnieniami na drodze. W chwili emisji radiowego spotu reklamowego słuchacz może otrzymywać też grafikę prezentującą promowany produkt. Stacja radiowa może przygotowywać serwis podobny do internetowego, który będzie docierał do słuchaczy. We Wrocławiu nadawany jest też przez radio testowy sygnał wideo, który można oglądać na odbiornikach cyfrowych.
„Zmiana radia na cyfrowe jest nieuchronna," uważa Paweł Majcher, prezes Radia Wrocław. Wskazuje, że nowa technologia jest atrakcyjna dla stacji radiowych. Głównie przez stworzenie nadawcom większych możliwości dotarcia do użytkowników. Każda platforma cyfrowa zwana multipleksem pozwala na zebranie w jednym miejscu nawet 30 stacji radiowych. Oznacza to, że przy mniejszych kosztach nadawania tradycyjna, mała stacja lokalna może docierać do słuchaczy w całej Polsce. Mogą też powstawać wąsko sprofilowane kanały radiowe.
Podczas cyfrowego testu nadawane jest teraz Radio Wrocław i Radio RAM (program miejski przygotowywany przez RW) oraz specjalnie powołane dla multipleksu kanały cyfrowe Radio Wrocław Sport i Radio Wrocław Kultura.
Najważniejsze jest jednak jakość przesyłanego sygnału. „Treści docierają do odbiorców bez szumów i zakłóceń" mówi Mirosław Ostrowski, szef techniczny Radia Wrocław. Ponadto opowiada o próbach umożliwiających nadawanie przez radia sygnału w systemie Dolby Surround. Jego zdaniem cyfrowe radio odróżnia od telewizji w telefonach komórkowych to, że dostęp do multipleksów jest darmowy dla słuchaczy radia.
Prócz Radia Wrocław w testy cyfrowego multipleksu zaangażowane są spółka TP Emitel oraz Instytut Łączności. Wszystkie próby mają umożliwić opracowanie technologii umożliwiającej rozgłośniom w całym kraju, dostarczanie sygnału radiowego do nowego systemu nadawania. Przewiduje się bowiem, że prócz stacji publicznego radia w multipleksach pojawić się mogą także stacje komercyjne.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)