Motoryzacja » Transport

Czas pracy kierowcy - co warto na ten temat wiedzieć?

Czas pracy kierowcy - co warto na ten temat wiedzieć?
Zobacz więcej zdjęć »
Czas pracy kierowcy jest dokładnie określony przez prawo. Jednak cały czas pojawia się sporo niedomówień w tej kwestii. Co mówi na ten temat ustawodawstwo polskie i unijne? Jak wygląda aktualna sytuacja prawna?

Czas pracy kierowcy a przerwa dobowa

Na mocy obowiązujących przepisów kierowca po 4,5 godzinach jazdy ma prawo do 45-minutowej przerwy. Jednak może ją rozdzielić na 15 i 30 minut. Aktywność pojazdu zapisuje tachograf, a więc nieprzestrzeganie przepisów może oznaczać poważne konsekwencje prawne. Jeśli kierowca nie stosuje się do ogólnych zasad, grozi mu kara finansowa w wysokości do 150 złotych za każde przekroczone 30 minut. Dodatkowo fałszowanie tachografu skończyć się może więzieniem czy utratą licencji. Jaki odpoczynek tygodniowy przysługuje kierowcy?

Każdy kierowca może odebrać przerwę tygodniową wynoszącą minimum 45 godzin. Jednak są od tej reguły wyjątki. Przepisy przewidują bowiem także przerwę skróconą trwającą 24 godziny. Warto pamiętać przy tym, że powrót kierowcy do bazy nie jest w czas odpoczynku wliczany. Nie dotyczy to przejazdów promami, gdy pracownik ma dostęp do odpowiednich warunków noclegowych oraz sanitarnych. Wszystko to należy oczywiście uwzględnić w zapisie tachografu. Ekipa załogowa a czas pracy kierowcy

Transport załogowy dotyczy sytuacji, gdy w pojeździe przez cały czas znajdują się co najmniej dwie osoby. Wówczas przerwę można odbierać w czasie, gdy za kierownicą siedzi drugi kierowca. Osoba odpoczywająca nie może być zaangażowana w jazdę. Według obowiązującej Konstytucji RP pracownikowi za każde 6 godzin pracy należy się 15 minut przerwy. W przypadku kierowców odbywa się ona zazwyczaj po pierwszych 4,5 godzinach jazdy. Co jeszcze warto na ten temat wiedzieć?

Czas pracy kierowcy to wbrew pozorom zagadnienie dość skomplikowane. Prawo przewiduje np. rekompensatę za dyżur. Wynikać może ona z trzech sytuacji - gdy kierowca jest do dyspozycji po godzinach swojej pracy, w czasie odpoczynku lub w czasie trasy załogowej. Przedsiębiorca ma obowiązek przechowywać ewidencję czasu pracy aż do trzech lat w przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę. Dla pracowników współpracujących w ramach umów zlecenie są to dwa lata. Podstawa to karta kierowcy i zapis tachografu. W razie awarii urządzenia trzeba też niezwłocznie go naprawić. Jest na to tylko tydzień. Na co dzień wiele firm w celu weryfikacji czasu pracy kierowcy wykorzystuje sprzęt Install. Niezawodność to w tej sytuacji podstawa. Nie można sobie pozwolić na korzystanie z oprogramowania i urządzeń kiepskiej jakości.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »