Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Czy można zostać asystentką stomatologiczną bez studiów medycznych?

Czy można zostać asystentką stomatologiczną bez studiów medycznych?
Zobacz więcej zdjęć »
Asystentka stomatologiczna bez studiów i wykształcenia wyższego ma szansę na znalezienie dochodowej pracy. Problem pojawia się, gdy zatrudnienia w tej profesji poszukuje osoba bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych.

Sprawdź, jak zostać asystentką stomatologiczną oraz dowiedz się, jaka wiedza i umiejętności są niezbędne na tym stanowisku. Asystentka stomatologiczna bez studiów - czy to możliwe?

    Asystentka stomatologiczna zaliczana jest do średniego personelu medycznego. Zawód ten może wykonywać każda osoba z wykształceniem średnim, która ukończyła szkołę policealną z uprawnieniami szkoły publicznej oraz zdała zewnętrzny egzamin potwierdzający kwalifikację K1 - Asystowanie lekarzowi dentyście i utrzymanie gabinetu w gotowości do pracy (MED.01). Posiadanie wykształcenia wyższego ani matury nie jest konieczne, aby znaleźć pracę w tej profesji. Kluczowy jest dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, który wydała szkoła dla asystentki stomatologicznej w Katowicach lub inna uprawniona placówka.Czy można zostać asystentką stomatologiczną bez dyplomu?

    O ile asystentka stomatologiczna nie musi mieć ukończonych studiów, o tyle wykształcenie średnie oraz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe są niezbędne do pracy w tej profesji. Osoba na tym stanowisku nie bez powodu nazywana jest prawą ręką dentysty. Oprócz wykonywania podstawowych obowiązków, takich jak prowadzenie dokumentacji medycznej pacjentów, przygotowywanie ich do zabiegów, czy dbanie o czystość całego gabinetu, musi ona również sporządzać i kompletować zestawy podstawowych leków, materiałów i wyrobów medycznych, wykonywać sterylizację narzędzi, a także dobierać aparaturę i sprzęt w zależności od potrzeb zabiegowych. Asystentka stomatologiczna posiada również podstawową wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia oraz materiałoznawstwa w stomatologii. 

Praca na tym stanowisku obciążona jest dużą odpowiedzialnością, dlatego wymaga znajomości terminologii medycznej, a także odpowiednich kwalifikacji. Osoba bezpośrednio po liceum lub technikum miałaby zbyt duże braki, aby poradzić sobie w branży stomatologicznej. Co więcej, żaden gabinet dentystyczny nie zatrudni asystentki stomatologicznej bez dyplomu, ponieważ wiązałyby się z tym konsekwencje prawne. Poza tym pracownik bez odpowiednich kwalifikacji mógłby stwarzać zagrożenie dla pacjenta. Z tego powodu ukończenie szkoły policealnej oraz zdobycie tytułu zawodowego jest niezbędne. Jaka szkoła dla asystentki stomatologicznej?

    Osoby, które chciałyby podjąć zatrudnienie na stanowisku asystentki stomatologicznej, muszą ukończyć szkołę policealną. Kierunek ten trwa zaledwie rok i umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Jest on również w pełni bezpłatny - słuchacze nie ponoszą kosztów za wpisowe, czesne, egzaminy w sesji poprawkowej oraz liczne usługi w sekretariacie. 

    Szkoła dla asystentki stomatologicznej w Katowicach przygotowuje do zawodu pod kątem teoretycznym oraz praktycznym. W planie zajęć przewidziano przedmioty takie jak materiałoznawstwo w stomatologii, anatomia, fizjologia i patofizjologia narządu żucia, technologie informatyczne w gabinecie dentystycznym czy pierwsza pomoc. Oprócz tego słuchacze realizują zajęcia praktyczne w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Do dyspozycji przyszłych asystentek są m.in. narzędzia do leczenia zachowawczego i chirurgicznego, fotel stomatologiczny z unitem, autoklaw, wstrząsarka, prostownica, zestawy do zarabiania materiałów stomatologicznych, akcesoria jednorazowego użytku i wiele innych. Asystentka stomatologiczna - rozwój

    Jak po uzyskaniu dyplomu może rozwijać się asystentka stomatologiczna w Katowicach? Nauka, a następnie praca to nie koniec. Asystentki mogą uczestniczyć w szkoleniach, wykładach i konferencjach (np. AsysDENT). Dodatkowe certyfikaty to szansa na wybicie się na tle konkurencji i zdobycie zatrudnienia w renomowanych gabinetach oraz firmach. 

undefinedRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »