Firma » System prawny

Czy wyrok Trybunału w Strasburgu obudzi posłów

Czy wyrok Trybunału w Strasburgu obudzi posłów
Zobacz więcej zdjęć »
Mimo tego, że polskie prawo rodzinne idzie w kierunku zapewnienie wspólnej opieki obojga rodziców nad dziećmi, także po rozwodzie, często kontakt ten jest ograniczany przez jedną ze stron.

W naszym kraju w większości wypadków problem ten dotyka ojców, a państwo nie ma obecnie realnych instrumentów do egzekwowania prawa, co po raz kolejny ukazuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie o kontakty z dzieckiem.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Na mocy ostatniej decyzji Trybunału skarb państwa ma wypłacić kwotę pięć tysięcy euro zadośćuczynienia ojcu, który mimo pozytywnego wyroku polskiego sądu nie mógł widywać się z córką. - To już kolejny wyrok w sprawie przeciwko Polsce o kontakty z dzieckiem. Dlatego ten sygnał powinien być bardzo poważnie potraktowany przez ustawodawcę, tak aby przyspieszył przyjęcie nowelizację kodeksu postępowania cywilnego usprawniającą egzekucję kontaktów - mówi Robert Kucharski, inicjator kampanii „Nawet po rozwodzie jesteście mi potrzebni oboje".

Projekt zakłada nałożenie sankcji pieniężnych, bez określania górnego limitu kary, przy czym kara pieniężna trafiałaby do kieszeni poszkodowanego rodzica. Według jego autorów zmobilizuje on rodziców do umożliwiania kontaktów dziecka zarówno z mamą, jak i z tatą. Wprowadzenie takiej sankcji jest konieczne, bo obecnie bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy pomimo decyzji sądu, rodzic który mieszkał z dzieckiem uniemożliwia latami jego kontakt z drugim rodzicem. Dla prawidłowego rozwoju dziecka takie kontakty są natomiast niezbędne.

- Projekt, który przygotowała Komisja kodyfikacji prawa cywilnego, był konsultowany przez Fundację Akcja i inne organizacje pozarządowe, i w naszej ocenie jest on dobrym rozwiązaniem. Jednak od września 2009 wciąż czekamy na to, aby zajęli się nim posłowie- mówi Robert Kucharski. W tym stanie prawnym z jakim mamy do czynienia obecnie, można mówić o łamaniu w Polsce Konwencji o Ochronie Praw Człowieka przez pozbawienie obywateli prawa do poszanowania życia rodzinnego.

Decyzja, która zapadła w Strasburgu ma co prawda wymiar symboliczny, jak przyznaje sam autor skargi mecenas Jacek Oleszczyk, jednak dla tysięcy ojców i matek jest kolejnym krokiem milowym do przywrócenia im bliskich kontaktów z dziećmi.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Matylda Dudek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »