Dom » Budownictwo
Czym granit płomieniowany różni się od innych rodzajów tego surowca?
Zobacz więcej zdjęć » |
Bardzo łatwo poddaje się on czyszczeniu, a jego pielęgnacja jest łatwiejsza niż w przypadku innych surowców. Z pewnością docenimy też to, że utrzymuje niską temperaturę, co pozwala cieszyć się chłodem nawet w najgorętsze dni. Granit może zostać wykończony na wiele różnych sposobów, jednym z nich jest płomieniowanie (palenie). Czym przygotowany w ten sposób kamień różni się od innych?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Jak powstaje granit płomieniowany?
Aby stworzyć charakterystyczną powierzchnię granitu palonego kamień musi zostać poddany działaniu bardzo wysokiej temperatury. Następnie schładzany jest on wodą, co tworzy porowatą fakturę. Koniecznie wymaga ona impregnacji, gdyż w otwartą strukturę granitu łatwo wsiąka woda. Czemu służy ten zabieg? Płytki granitowe są chropowate, gdyż chcemy im w ten sposób nadać właściwości antypoślizgowe. Jest to niezwykle istotne w zimie. Dla porównania polerowana powierzchnia granitu jest śliska sama w sobie, a podczas opadów śniegu może powodować duże prawdopodobieństwo kontuzji.
Schody granitowe z granitu palonego
Granit płomieniowany świetnie nadaje się na budulec schodów, zarówno tych znajdujących się przed domem, jak i na jego tarasie. Sprawdzi się również w miejscach publicznych, przez które każdej godziny przewija się tysiące osób. Używając materiału tego rodzaju zminimalizujemy ryzyko poślizgnięcia się niemal do zera. Stopnie z naturalnego, odpowiednio przygotowanego kamienia odznaczają się również niebywałą wręcz trwałością. Mechaniczne uszkodzenie granitu wymaga ogromnej siły. Nie pęka on również pod wpływem mrozu. Choć mycie płytek granitowych palonego jest nieco trudniejsze od mycia jego polerowanej wersji (brud łatwiej powstaje i zatrzymuje się na porowatej powierzchni), to i tak do jego czyszczenia wystarczy najczęściej ciepła woda.
Schody granitowe z kamienia płomieniowanego to długoterminowa inwestycja, która się opłaca. Stanowią one kompromis pomiędzy wyglądem a użytecznością. Pozwalają jednocześnie zaprezentować zewnętrze naszego budynku w elegancki, unikatowy sposób, ale odbywa się to bez szkody dla użytkowników. Nie sprawdzi się co prawda w pomieszczeniach (tam postawmy raczej na kamień polerowany), ale dla zastosowań zewnętrznych jest to surowiec niemal idealny.
Nadesłał:
slawek
|
Komentarze (0)