Gospodarka » Narzędzia

Czym są narzędzia monolityczne?

Czym są narzędzia monolityczne?
Zobacz więcej zdjęć »
Narzędzia monolityczne są to sprzęty skrawające, które znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle ciężkim. Wykorzystywane są do takich czynności jak: wiercenie, frezowanie, gwintowanie, rowkowanie, profilowanie, rozwiercanie oraz obróbka krawędzi.

Produkowane są na dużą skalę, różnymi technikami tak, aby sprostać wymogom produktywności i zapewnić optymalne wyniki obróbki.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:



FREZOWANIE

Jednym z podstawowych narzędzi są frezy monolityczne. Charakteryzują się dużą twardością i precyzją w użyciu, dzięki czemu można nimi kształtować metal, plastik, aluminium czy drewno. Skrawanie, które przy ich pomocy można wykonać nazywa się frezowaniem. Można spotkać się z wieloma różnymi rodzajami elementów frezarek. Dobór odpowiednich frez jest najważniejszy przy przygotowaniu pracy. Frezy są wytwarzane głównie ze stali szybkotnącej lub węglika spiekanego. Są to modele od bardzo krótkich do długich. Wyróżniają się wysoką precyzją, wydajnością i jakością, zapewniając komfort pracy. Wykorzystuje się je do frezowania problematycznych tworzyw, takich jak stopy tytanu, obróbki zgrubnej oraz ogólnej. Wszechstronne narzędzia pozwalają najlepiej wykorzystać obrabiarki podczas obróbki przedmiotów przy mieszanej produkcji. 

Narzędzia monolityczne możesz kupić w sklepie YG-1.pl na stronie internetowej: sklep.yg-1.pl/narzedzia-monolityczne,s1001,cp275,pl.html



GWINTOWANIE

Chcąc nadać powierzchni walcowej zarysu gwintu należy użyć obróbki wiórowej otworu, czyli gwintowania. Podstawowe narzędzia monolityczne wykorzystywane przy tym procesie to: frezy gwintujące, nawiertaki, wiertła, narzynki, wygniataki oraz gwintowniki. Wyprodukowane są ze stali HSS, która odpowiada za precyzję śrubunków. Mają różnorodne specyfikacje, wymiary, powierzchnie i przeznaczenie. Gwintowanie pozwala wytworzyć gwinty, na które nakręcana jest śruba. Wykonywane są gwinty o różnej tolerancji, w materiałach hartowanych, prawo i lewo skrętne. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać, dobieramy zarówno narzędzia, jak i technikę. Produkcja zawiera złożone etapy postępowania: wewnętrzne i zewnętrzne, w sposób ręczny lub mechaniczny. Narzędzia nadają się do otworów przelotowych, jak i nieprzelotowych, mogą posiadać proste rowki lub śrubowe. Odpowiadają za spowolnienie zużycia pokrycia i podłoża oraz pozwalają zmniejszyć obciążenie krawędzi skrawających. 



WIERCENIE

Za pomocą wiertła wykonywane jest wiercenie, dzięki czemu otrzymujemy otwór kołowy lub wielokątny. Wśród narzędzi monolitycznych wymieniane są także fazowniki, w tym pogłębiacze oraz nawiertaki i rozwiertaki. W zależności od rodzaju wiertła oraz materiału obrabianego, może wystąpić różna prędkość obrotowa oraz posuw. Występują wiertła uniwersalne, dające możliwość szybkiego i łatwego przezbrojenia i ustawienia, oraz te bardziej zoptymalizowane. Najczęściej na początku wykonywane jest wiercenie wstępne, aby uniknąć późniejszego oporu, wiertłem o mniejszej średnicy. Grupa nawiertaków i rozwiertaków służy przeważnie do obróbki z użyciem urządzeń ręcznych. Generują małe siły posuwowe, ograniczając w ten sposób ryzyko zniszczenia materiału. Cechą charakterystyczną jest również przewidywalna trwałość przyborów i mniejsze bicie promieniowe.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »