Dom » Wnętrza

Elemental Spa – pradawne źródło wody

Elemental Spa – pradawne źródło wody
Zobacz więcej zdjęć »
Firma Dornbracht — znany na świecie producent wysokiej jakości armatury i akcesoriów łazienkowych oraz kuchennych — prezentuje kolekcję Elemental Spa.

U jej podstaw leży założenie, że to właśnie armatura może być początkiem i genezą projektu architektonicznego nawiązującego do najdawniejszych czasów i stawiającego na pierwszym planie fizyczność oraz doświadczenie kontaktu z wodą. Taka jest trzecia z kolei interpretacja tematu architektury rytualnej w łazience, której twórcą i promotorem jest marka Dornbracht.

Architektura rytualna jest owocem wielu lat pracy nad koncepcją przestrzeni, w której centralną rolę odgrywa człowiek jako jednostka niepowtarzalna. Czysto funkcjonalne aspekty łazienki zostają wzbogacone o wymiar ludzkiej aktywności. Łazienka staje się miejscem, w którym spotykają się dwa światy: codziennych potrzeb i rytuału. Elemental Spa to już trzecia realizacja koncepcji łazienki rytualnej. Poprzedziły ją: MEM – łazienka „kontemplacyjna”, miejsce duchowej regeneracji człowieka oraz Tara Logic – łazienka „aktywna”, w której ciało i związane z nim rytuały wysuwają się na pierwszy plan. W koncepcji Elemental Spa dominują motywy archaicznej przeszłości i pierwotnego źródła – woda traktowana jest tu jak żywioł, który przekształca otoczenie. Dzięki niej, miejsce w przestrzeni zyskuje unikalny i niepowtarzalny charakter. Elemental Spa stawia wodę w centrum uwagi. Staje się ona punktem wyjścia dla osobistych oraz wspólnych rytuałów związanych z fizycznym i psychicznym oczyszczeniem. Za sprawą wody łazienka zmienia się w schronienie dla duszy.

Produkty z serii Elemental Spa zostały zaprojektowane z myślą o takiej właśnie rytualnej architekturze. Stanowią one współczesną interpretację wody jako żywiołu. Dzięki swej ekspresyjnej oryginalności łazienka staje się czymś więcej niż tylko obiektem codziennego użytku. W swej estetyce pozostaje wierna zasadzie powściągliwości formy, dyskretnie usuwającej się na drugi plan, ale jednak zawsze obecnej.

Kształt baterii Elemental Spa jest wyrazisty, oparty na formie sześcianu. Charakterystyczną cechą otworu wylotowego jest jego wewnętrzny kształt przypominający kryształ. Płynący poziomo strumień wody wzmaga wrażenie, że oto stoimy u jej źródła. Powstające refleksy jeszcze bardziej potęgują uczucia, jakich doznajemy w kontakcie z pierwotnym żywiołem. Nowe jest także połączenie wysokiej jakości materiałów: chromowanego mosiądzu i jedwabiście matowego Corianu® - materiału o pochodzeniu mineralnym. Wykorzystane w niektórych bateriach sześciany z Corianu® podkreślają ich monolityczny charakter.

Każdy produkt z serii Elemental Spa jest dostosowany do architektury pomieszczenia. Posiada także indywidualną nazwę, której starannie dobrane brzmienie wywołuje skojarzenia odzwierciedlające zarówno archaiczny, jak i duchowy charakter Elemental Spa. Dodatkowo, nazwy poszczególnych produktów nie tylko podkreślają ich unikalność, ale także kojarzą się z kształtem danego typu baterii.

Do umywalek przeznaczone są baterie ITA (bez elementów z Corianu®) oraz IAM (z sześcianem z Corianu®). KATA i NOTA to baterie do wanien przyściennych i wolnostojących. W obu modelach zastosowano nowe połączenie materiałów, m.in. Corian®. Baterie natryskowe to SATI (do montażu pod sufitem) i SANGHA (do montażu przy ścianie). W bateriach tych także zastosowano sześciany z Corianu®.

Każda bateria Elemental Spa związana jest z określonym rytuałem — a więc, stanowi punkt wyjścia do konstrukcji otaczającej ją architektury. Przejrzystość formy opartej na kształcie sześcianu znajduje swoją kontynuację w architekturze pomieszczenia. Płynąca woda pozostawia ślady na podłożu i tym samym przywodzi na myśl źródło jako początek. Dlatego właśnie do łazienki Elemental Spa wybrano przede wszystkim tradycyjne materiały, których powierzchnia zmienia się w miarę używania: stal kortenowską, która pod wpływem wilgoci pokrywa się ekspresyjną patyną, miedź, stosowaną jako środek terapeutyczny i ulegającą utlenieniu w kontakcie z wodą, i wreszcie drewno oliwne, emanujące naturalnym ciepłem i obdarzone głębokim, duchowym znaczeniem w wielu kulturach. Materiały te stanowią uzupełnienie nowoczesnej estetyki tworzonej przez marmur, Corian® i lustro. Zestawienie tworzyw tradycyjnych i nowoczesnych kreuje orzeźwiający kontrast.

W Elemental Spa każdej rytualnej czynności odpowiada określona strefa. Strefy te tworzą ścieżkę pierwotnych rytuałów, drogę do wewnętrznego i zewnętrznego oczyszczenia oraz odnowy.

1. CABINET (GABINET)
Gabinet to preludium do każdej wizyty w Elemental Spa. Tutaj przygotowujemy się do czekającego nas rytuału.

2. FACEWASH (MYCIE TWARZY)
Miejsce, w którym myjemy twarz i dłonie. Zaczynamy oddalać się od codziennych spraw. Stopniowo stają się one coraz mniej ważne. Pierwszy rytuał dobiega końca.

3. CASCADE (KASKADA)
Zbliżamy się do żywiołu i dostrzegamy pierwsze ślady wody na pokrytych miedzią kafelkach, którymi wyłożona jest ściana i podłoga. Kaskada to celebracja naturalnego doświadczenia w momencie zetknięcia się lodowato zimnej wody ze skórą.

4. FOOT WASHING AND BODY CLEANSING (MYCIE STÓP I CIAŁA)
W tej strefie następuje pełne lub częściowe oczyszczenie ciała – w absolutnym spokoju, w pozycji siedzącej lub stojącej. Rytuał ten jest prawdziwym ukojeniem dla duszy, a jednocześnie wyostrza naszą świadomość fizycznej rzeczywistości.

5. SHOWER CENTER (CENTRUM NATRYSKOWE)
Wchodząc pod prysznic, odprężamy się pod wpływem łagodnego deszczu. Rytuał ten wytwarza w nas poczucie lekkości.

6. BATHING (KĄPIEL)
Gorąca kąpiel w miedzianej wannie następująca zaraz po prysznicu gwarantuje doskonały efekt terapeutyczny.

7. HEATED BLOCK (NAGRZANY BLOK)
Teraz możemy odpocząć na nagrzanym marmurowym bloku. Nasze ciało schnie i robi się coraz cieplejsze. Odprężamy się z każdą chwilą.

8. WOODEN BENCH AND PATIO (DREWNIANA ŁAWKA I PATIO)
Wkraczamy do strefy medytacji, w której zostaje nam przywrócona harmonia ciała i duszy.

9. SPILL ZONE (STREFA CHLAPANIA)
Tutaj nie obowiązują żadne zasady. Swobodne doświadczanie kontaktu z wodą staje się elementem medytacji.

Projekt: Sieger Design, długoletni partner firmy Dornbracht. Koncepcja architektury rytualnej: Mike Meiré.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »