Kultura, sztuka » Kultura
Guardian Częstochowa patronem wystawy Helmuta Jahna w Warszawie
Wystawa potrawa do 12 października. Patronem wydarzenia jest Guardian Częstochowa.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Oficjalne rozpoczęcie wystawy jednego z najsłynniejszych, współczesnych architektów miejskich odbyło się 24 września w Warszawie. Wystawę otwierał Pan Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, Pan Michał Borowski, Prezes Tacit Development Polska JS sp. z o.o. s.k., Pani Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Pan Mariusz Ścisło, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Ekspozycja gromadzi zdjęcia budynków wykonanych według projektów Jahna, modele w skali 1:500 oraz oryginalne szkice i rysunki z komentarzami architekta - to swoista retrospekcja kariery niemieckiego projektanta.
Pasjonująca droga twórcza Helmuta Jahna rozpoczęła się w niemieckiej Norymberdze i prowadziła przez Monachium aż do stolicy amerykańskiego modernizmu - Chicago. Jak piszą organizatorzy, „inaczej jednak, niż jego wielcy pobratymcy sprzed ćwierćwiecza - Mies van der Rohe i Walter Gropius, których losy wywiodły z rodzimych Niemiec - Jahn szukał miejsca swego dalszego rozwoju. Ale wszystkich łączy wspólny mianownik pozytywnej niemieckiej rzetelności w tworzeniu architektury i jej solidności."
Do najsłynniejszychrealizacji projektów Jahna, prezentowanych na retrospektywnej wystawie, której wernisaż połączony był z wykładem architekta w siedzibie SARP, należą James R. Thomson Center w Chicago, drapacz chmur w Nowym Jorku, Sony Center w Berlinie, Wieża Targowa we Frankfurcie, lotnisko w Monachium, Centrum Kongresowe w Dausze, lotnisko w Bangkoku czy Centrum Finansowe w Szanghaju, a w ostatnich latach architekt odcisnął swoje piętno również na Warszawie.
Centrotwórczy Cosmpolitan
Jednym z ostatnich projektów Jahna i pierwszą realizacją w Polsce jest budynek Cosmopolitan zlokalizowany przy ul. Twardej 2/4 w Warszawie, którego właściciele są inicjatorami stołecznej wystawy. Plany budowy Cosmopolitan powstały w 2006 r. a jego projektem początkowo miał zająć się Stefan Kuryłowicz, ostatecznie zwyciężyła jednak koncepcja Helmuta Jahna. W międzynarodowym konkursie pokonał takich sławnych architektów jak Norman Foster czy Jean Nouvel.
Ten 160-metrowy wieżowiec, oprócz 4296 m2 powierzchni biurowej, mieści w sobie 252 apartamenty o wysokim standardzie wykończenia i jest kolejnym krokiem w kierunku budowania centrum miasta, do tej pory właściwie nieistniejącego. Jak przyznaje w wywiadach Jahn, Warszawa boryka się z problemem architektonicznej pustki wokół Pałacu Kultury, a niektóre głosy, które do niego docierają, sugerują pozostawienie tego obszaru bez gęstej zabudowy. Według architekta to jednak błąd, ponieważ najcenniejsza ziemia w kraju nie powinna pozostać niezagospodarowana.
Jedną z charakterystycznych cech Cosmopolitan są duże przeszklenia na całej powierzchni ściany - od podłogi do sufitu. Dzięki nim mieszkańcy podziwiać mogą panoramę wciąż rosnącego miasta i cieszyć się dużą ilością naturalnego światła w pomieszczeniach. Aby jednak tak duże szklane powierzchnie mogły optymalnie służyć domownikom, konieczne było wykorzystanie szkła architektonicznego o bardzo dobrych parametrach, zapewniających wysoki poziom ochrony przeciwsłonecznej łącznie z izolacją termiczną.
SunGuard SuperNeutral SN 62/34
Na dostawcę szkła wykorzystanego w Cosmopolitan wybrano firmę Guardian Częstochowa, producenta szkła z ochroną przeciwsłonecznej SunGuard® SuperNeutral SN 62/34. Szkło o grubościach 6, 8 i 10 mm znalazło się na fasadach wieżowca, zapewniając wysoki komfort mieszkańcom i pozwalając na obniżenie kosztów klimatyzacji w gorących miesiącach.
„Cosmopolitan to obok (też dosłownie: obie realizacje są w odległości ok. 500 m i łączy je ul. Emilii Plater) budynku Złota 44, przykład prestiżowego nowoczesnego apartamentowca w Warszawie, na które w ostatnim czasie dostarczyliśmy szkło. Czujemy się wyróżnieni faktem, że nasze produkty znajdują uznanie w realizacjach projektów takich architektów jak Helmut Jahn i Daniel Libeskind" - mówi Tomasz Gelio, Dyrektor Marketingu Guardian Częstochowa. „Warto podkreślić, że oba budynki promują wykorzystanie światła dziennego, gdyż współczesna architektura coraz częściej korzysta ze szkła, co jest możliwe dzięki stale ulepszanym parametrom użytkowym tego materiału. SunGuard SN 62/34 to szkło powlekane charakteryzujące się wysokim poziomem selektywności, co oznacza, że przepuszcza ono do wnętrza światło dzienne, zatrzymując jednak niepożądaną energię cieplną. Ma to niebagatelny wpływ na obniżanie temperatury w ciepłe dni i zmniejszenie zużycia prądu koniecznego do chłodzenia pomieszczeń. Równocześnie szkło to jest doskonałym izolatorem termicznym, przez co zatrzymuje ciepło w zimie. Dzięki temu Cosmpolitan i inne nasze realizacje stają się o wiele bardziej komfortowe i ekologiczne" - wyjaśnia Tomasz Gelio.
Produkty serii SunGuard® spełniają wymagania energooszczędności i ochrony przeciwsłonecznej. Wielofunkcyjna powłoka ogranicza konieczność stosowania sztucznego oświetlenia, zapewniając przy tym neutralny kolor odbicia i transmisji światła oraz wysoki wskaźnik oddania barw. Szkło SunGuard®SuperNeutral SN 62/34 z Częstochowy dostępne jest na szkle laminowanym bezpiecznym lub dźwiękoizolacyjnym oraz w wersji do obróbki cieplnej (HT) i odprężonej.
Wystawa projektów Helmuta Jahna w pawilonie SARP w Warszawie przy ul. Foksal 25 czynna jest od 25 września do 12 października w godzinach od 10 do 18. Wstęp wolny.
Firma Guardian Częstochowa powstała w 2002 r. i jest jedną z najnowocześniejszych hut szkła na świecie oraz czołowym producentem szkła architektonicznego w Polsce. Przedsiębiorstwo dysponuje najnowszymi technologiami w dziedzinie produkcji szkła i przetwórstwa szkła płaskiego. Zakład produkuje szkło float o grubościach od 3 mm do 12 mm oraz szkło powlekane w oparciu o technikę rozpylania magnetronowego. Guardian Częstochowa zatrudnia ponad 330 osób i jest częścią koncernu Guardian Industries Corp. z siedzibą w USA.
Nadesłał:
flypr
|
Komentarze (0)