Firma » Finanse

Jak prawidłowo dokumentować wydatki firmy?

Jak prawidłowo dokumentować wydatki firmy?
Zobacz więcej zdjęć »
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorcy ogromnego zaangażowania we wszystkie sprawy związane z firmą.

Poza statutową działalnością związana z charakterem firmy (produkcyjną, usługową, konsultingową) właściciele muszą śledzić rynek, konkurencję, rozwijać swoje usługi i produkty.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Prowadzenie własnego biznesu nie się ze sobą jeszcze jednej obowiązek, ewidencji czasu pracy, prowadzenia dokumentacji związanej ze stosunkiem do pracy oraz odprowadzanie i udokumentowanie podatków i innych danin publicznych. To ostatnie często jest zmorą małych i młodych przedsiębiorców.

Zamiast tracić czas( a często i nerwy), aby zrozumieć i poznać księgowość, lepiej skupić się na działaniach operacyjnych firmy, a sprawy finansowe zostawić specjalistom. Jeśli nie czujemy się w czymś mocni, lepiej zostawić to komuś, kto zrobi to szybciej, lepiej, a finalnie i taniej.

 

Księgowość – wierzchołek góry lodowej

Podstawowym zadaniem każdego przedsiębiorcy od początku roku 2018 jest prowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), czyli ksiąg i dokumentów księgowych prowadzonych w systemie elektronicznym, za pomocą odpowiedniego programu komputerowego, który należy przekazać organowi podatkowemu na żądanie.


Ma on ułatwić kontrolę podatkową, audyt, uniknąć wydruków i generowania tony dokumentów, które nie ułatwiają analizy. Przedsiębrać musi generować JPK przez cały czas i go przechowywać, a okazywać tylko gdy zostanie wezwany przez Urząd Skarbowy.

Wydawać by się mogło, że to nie jest problem, jednak trzeba wiedzieć, że składa się on z aż 7 struktur: księgi rachunkowe - JPK_KR, wyciąg bankowy - JPK_WB, magazyn - JPK_MAG, ewidencje zakupu i sprzedaży VAT - JPK_VAT, faktura VAT - JPK_FA, podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR) - JPK_PKPIR, ewidencja przychodów (ryczałt) - JPK_EWP!  Jeśli wiec nie jest się biegły w sprawach finansowych lepiej te i inne zadania przekazać osobie, która się na tym zna i wie jak tym zarządzać.

Prowadzenie własnej formy to jednak nie tylko podatki i VAT, ale także zatrudnianie pracowników, a wiec wszelkie obowiązki wobec ZUS-u, naliczanie składek społecznych, wynagrodzeń, świadczeń itp.

 

Księgowa na etacie czy usługi rachunkowe?


Księgowość firmy powinna być prowadzona w sposób jasny i transparentny, zgodnie z normami i aktami prawnymi. To wymaga wiedzy ekonomicznej i finansowej, dlatego za finanse przedsiębiorstwa powinna odpowiadać osoba o odpowiednim przygotowaniu, choć nie jest to obligatoryjne.

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie ich księgowej, jednak w firmach jednoosobowych czy małych przedsiębiorstwach nieekonomiczne i nieuzasadnione jest tworzenie tego typu stanowiska.

Outsorcing księgowości to najczęściej spotykany sposób radzenia sobie z problemami kadrowo-finansowymi, Na czym polega? To wydzielenie pewnych funkcji przedsiębiorstwa ( w tym wypadku usługi księgowe) na zewnątrz i realizowanie ich przed inny podmiot – czyli biuro księgowe czy księgową.

 

Biuro rachunkowe – zakres usług

 

Usługi księgowe świadczone dla przedsiębiorców poza prowadzeniem i przechowywaniem ksiąg przychodów i rozchodów to szereg usług począwszy na wyliczaniu miesięcznych/ kwartalnych składek PIT, rozliczanie zeznania rocznego z osiągniętych dochodów (PIT 36 lub PIT 36L) sporządzanie deklaracji VAT dla Urzędu Skarbowego, naliczanie podatku VAT, przez obsługę zobowiązań ZUS-owskich właściciela jak i pracowników, po aktualizację danych dla Urzędu Skarbowego, ZUSU czy CEIDG, KRS.

Księgowa reprezentująca przedsiębiorcę ponadto na bieżąco jest w stanie udzielać informacji, wyjaśnień i porad związanych z wszelkimi kwestiami finansowymi. Profesjonalne biuro rachunkowe dopasowuje swoja ofertę do potrzeb klienta i jego specyficznego charakteru.

W ramach współpracy z zewnętrzną księgowością można wydzielić tylko pewnie zakres usług księgowych, podatkowych lub kadrowych, lub zdecydować się na pełną współpracę obejmującą kompleksową obsługę finansowo-kadrową.

Warto współpracować z renomowanymi i sprawdzonymi podmiotami, legitymującymi się szeroką baza klientów, wykwalifikowaną kadra specjalistów w zakresie ordynacji podatkowej.





Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Rykin

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »