Gospodarka » Maszyny

Jak sprawnie posprzątać po remoncie?

Nie ma zakończenia remontu bez gruntownego sprzątania. Usuwanie pyłów oraz zabrudzeń po zaprawach, farbach czy klejach może być kłopotliwe, zwłaszcza gdy remontowana powierzchnia jest duża. Jak poradzić sobie z problemem sprawnego sprzątania po remoncie? Pomocna okazuje się nowoczesna technologia.

Zanieczyszczenia pojawiające się po remoncie można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to pyły i sypkie odpady po szlifowaniu, tynkowaniu czy wierceniu. O tym, jak bardzo uciążliwy może być pył, wie każdy, kto choć raz remontował mieszkanie: zanieczyszczenia pojawiają się jeszcze długo po zakończeniu prac. Nie mniej trudności sprawia druga grupa zabrudzeń tzw. przylegających pozostałościach po farbach, klejach, zaprawach itp.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Jak pozbyć się tego typu zanieczyszczeń? 

 

Ciśnienie na czystość

Wiadomo, że im zabrudzenie ma dłuższy kontakt z podłożem i mocno do niego przylega tym trudniej jest się jego pozbyć. Do tego celu warto mieć pod ręką odpowiednie narzędzie  – wyjaśnia Damian Kozłowski, ekspert technologiczny Nilfisk Polska. I podkreśla: –  Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na gorącowodne myjki ciśnieniowe. Wysoka temperatura wody w połączeniu ze sporym ciśnieniem z jakim atakowane jest zabrudzenie i właściwie dobranym myjącym środkiem chemicznym pozwoli na skuteczne pozbycie się wszystkich plam i lepkich zanieczyszczeń. 

Korzystanie z gorącowodnych myjek ciśnieniowych może być jedną z najbardziej oszczędnych metod czyszczenia. Niezależne badania wykonane przez niemiecki instytut WfK dowiodły, że wyraźny wzrost wydajności gorącej wody w stosunku do zimnej skutkuje równie wyraźnym skróceniem czasu czyszczenia – aż o około 40 procent. Trzeba tylko pamiętać, że myjka wysokociśnieniowa ma również swoje ograniczenia i nie wszędzie możną ją wykorzystywać np. w pobliżu instalacji elektrycznej.

 

Odpowiedni odkurzacz do pyłów

Absolutną podstawą na każdym placu budowy i większego remontu jest nowoczesny odkurzacz przemysłowy. 

– Wiele zanieczyszczeń możemy na bieżąco eliminować w trakcie pracyzachowując czystość swojego najbliższego otoczenia– mówi Damian Kozłowski. – Pozwalają na toprzemysłowe odkurzacze posiadające możliwość współpracy z  elektronarzędziami. Najprostszym przykładem takie symbiozy jest współpraca wiertarki z odkurzaczem. Po połączeniu obu tych narzędzi pył powstający w trakcie wiercenia automatycznie zostaje odessany do zbiornika i nie unosi się już więcej w powietrzu oraz osadza na wszystkich elementach wokół miejsca pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu również takie czynności jak szlifowanie ścian tzw. „żyrafą” czy cięcie z użyciem szlifierki kątowej i piły tarczowej mogą być o wiele mniej kłopotliwe. Warunkiem koniecznym do zbudowania takiego zestawu jest to, aby elektronarzędzia były wyposażone w system umożlwiający ich podpięcie do odkurzacza  – dodaje.

Do prostszego sprzątania ogólnodostępnych miejsc można użyć standardowego zestawu akcesoriów do odkurzania podłóg lub dedykowanych ssawek. 

Ważne jest to aby taki odkurzacz był przeznaczony do pracy z pyłami budowalnymi. – Usuwanie pyłu gipsowego stanowi niekiedy dużą uciążliwość dla ekip budowalnych i remontowych. Ze względu na jego strukturę  do jego usuwania musi być wykorzystany odkurzacz z filtrem o odpowiedniej klasie filtracji i z ręcznym, półautomatycznym lub automatycznym systemem otrząsania. Jeżeli te warunki nie są zachowane zbierany pył gipsowy zwykle szybko zapycha filtr, może nawet przeniknąć do turbiny ssącej i ją uszkodzić a to są już dodatkowe koszty dla użytkownika i przestój w pracy. Dlatego podczas remontu powinno się korzystać tylko z dedykowanych do takich zastosowań odkurzaczy przemysłowych – przestrzega Damian Kozłowski.

Jak podkreśla ekspert, nowoczesne odkurzacze przemysłowe używane przy pracach remontowo-budowlanych powinny posiadać nie tylko właściwy system filtracji, otrząsania filtrów z pyłów tj. InfiniClean i dedykowane akcesoria. Ważnym elementem są inne cechy konstrukcyjne i użytkowe ułatwiające pracę, takie jak możliwość zamontowania na nich skrzynek narzędziowych, duże koła, rękojeść do łatwego transportu, łatwy dostęp do filtra czy systemy ograniczające poziom hałasu.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

lukasza

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »