Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna
Jak walczyć z zimową chandrą?
Zobacz więcej zdjęć » |
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Co jest przyczyną złego nastroju w zimie?
Do końca zimy musimy zmagać się z krótkimi dniami i brakiem słońca. Z tego powodu nasz organizm wytwarza więcej melatoniny, która sprawia, że jesteśmy senni. Natomiast mniej "hormonu szczęścia", czyli serotoniny, co powoduje pogorszenie nastroju. Często zamiast przyjemnego śniegu, który sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, np. pada śnieg z deszczem i wieje porywisty wiatr, które zmuszają nas do pozostania w domu.
Jakie są objawy zimowej chandry?
Tzw. zimowa chandra to sezonowe zaburzenie nastroju, które spowodowane jest krótkimi dniami i złą pogodą. Stan ten powodować może:
- przygnębienie, znużenie, melancholijny nastrój
- nadmierną senność, ciężej nam rano wstać
- brak energii życiowej, uczucie zmęczenia, apatię
- częste zamyślenie, problemy z koncentracją
- frustrację i napięcie nerwowe.
W skrajnych przypadkach może okazać się, że zimowa chandra przerodzi się w wymagającą leczenia depresję. Alarmujący może być fakt, gdy zły nastrój trwa długo i nie pozwala normalnie funkcjonować.
Aktywność fizyczna
Jednym ze sposobów na poprawienie samopoczucia podczas zimy jest aktywność fizyczna, gdyż podnosi poziom endorfin w organizmie. Brak ruchu stanowi zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Gdy uprawiamy nordic walking czy jeździmy na łyżwach, zapominamy, że jest zimno czy ciemno. Wystarczy nawet 15-30 minut codziennego spaceru, z dzieckiem czy partnerem. Pozytywnie na nastrój wpłynie sama rozmowa, także z bliską osobą, na świeżym powietrzu.
Czas na relaks
Warto poświęcić trochę czasu na czynności, które pozwolą nam się zrelaksować. Niektórzy oglądają wówczas film, czytają książkę, słuchają relaksującej muzyki czy biorą gorącą kąpiel. Dobrym sposobem jest również spotkanie, przy kawie, z przyjaciółką i omówienie bieżących problemów.
Odpowiednia dieta
Unikać należy jedzenia, które tylko pozornie ma poprawić nam samopoczucie. Mowa oczywiście o pokarmach bogatych w cukier, czy niezdrowych tłuszczach, które niestety pogłębią negatywny nastrój. Postawić należy za to na te produkty, które poza witaminą D czy B6, zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, np. tłuste ryby morskie. Powinniśmy także spożywać produkty bogate w magnez, czyli pestki dyni, kakao czy kaszę jęczmienną.
Inne składniki mające wpływ na dobry nastrój ...
Ekstrakt z kwiatu szafranu
Zgodnie z dostępnym piśmiennictwem działanie kwiatu szafranu polega na podwyższeniu stężenia serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje zwiększone poczucie szczęścia i poprawę nastroju. Kwiat ten, w łagodzeniu objawów melancholii, stosowano już w starożytności.
Inozytol
Zwany też witaminą B8, zgodnie z piśmiennictwem odpowiada w organizmie człowieka m.in. za prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników (tj. acetylocholiny i serotoniny). Zwiększa wrażliwość receptorów na serotoninę, dzięki czemu poprawia samopoczucie i sprawność umysłową, a także stabilizuje nastrój.
Tryptofan
Do wytworzenia serotoniny w mózgu, niezbędny jest ten aminokwas, którego organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Jednak, zarówno w diecie normalnej, jak i wegetariańskiej, jest najmniej licznym aminokwasem.
Znaczenie suplementu diety Depresanum...
Preparat Depresanum został pomyślany z myślą o wpieraniu pozytywnego nastroju.
Zawarty w produkcie ekstrakt z kwiatu szafranu wspiera równowagę emocjonalną, a także pomaga w relaksacji. Przyczynia się do utrzymania pozytywnego nastroju.
Tryptofan bierze udział w powstawianiu serotoniny.
Z kolei zawarta w produkcie witamina B6 oraz kwas foliowy wspomagają organizm w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych oraz przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
Według przeprowadzonego w 2016 r. badania aż 97% osób, z obniżonym nastrojem, deklarowało chęć dalszego stosowania preparatu Depresanum.
Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wiosnę, kiedy dni staną się dłuższe, będzie więcej światła słonecznego, a przyroda obudzi się do życia. Jednak do tego czasu, należy korzystać z wszystkich dostępnych metod, aby przetrwać w dobrej kondycji psychicznej.
Link do strony internetowej dedykowanej produktowi http://depresanum.pl/
Nadesłał:
agencja_pyry
|
Komentarze (1)
To fakt zima trochę potrafi dobić. My akurat wykorzystujemy ten moment i oglądamy dużo filmów a do tego czkolada albo dobre kakao. U nas sprawdza się to z żyrafą ;) no i faktem jest to, że trzeba dużo aktywności poświęcić xd