Kobieta, zdrowie, uroda » Ciało

Komórka jajowa - co o niej wiemy?

Komórka jajowa - co o niej wiemy?
Zobacz więcej zdjęć »
W ciągu całego życia kobiety dojrzałość osiąga średnio 400 komórek jajowych. Jeśli jedna z nich połączy się z plemnikiem, powstanie zarodek. Jakie zaskakujące tajemnice kryje w sobie ludzka komórka jajowa?

Gdzie powstaje komórka jajowa?

Komórka jajowa jest bardzo specjalnym rodzajem komórki - nośnikiem genomu matki. Każda kobieta już w momencie urodzenia ma określoną liczbę komórek jajowych w obu jajnikach. Ich ilość nie wzrośnie. To oznacza, że komórki jajowe podlegają procesowi starzenia, a także wpływowi negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie. Przed okresem dojrzewania w jajnikach znajduje się do 400 000 jaj, z których średnio 400 owuluje i jest gotowych do zapłodnienia w okresie płodności. W każdym cyklu powstaje około tysiąca pęcherzyków, z których tylko jeden staje się dominujący i przyjmuje formę tak zwanego pęcherzyka Graafa, czyli pęcherzyka jajnikowego w ostatniej fazie rozwoju. Pozostałe pęcherzyki zanikają. Dojrzały pęcherzyk Graafa pęka i uwalnia komórkę jajową. Jeśli napotka ona plemnik podczas podróży przez jajowód, obie komórki łączą się i powstaje zarodek - nowe życie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Osobliwości komórki jajowej

Protoplaści komórki jajowej, tak zwane pęcherzyki pierwotne, tworzą się jeszcze w życiu płodowym. W 20. tygodniu ciąży ich liczba zaczyna gwałtownie wzrastać, aż do około 400 000 na początku okresu dojrzewania. Te, z których nie powstaną komórki jajowe - umierają. Proces ten nazywa się apoptozą, czyli zaprogramowaną śmiercią komórki. Organizm żeński nie produkuje nowych komórek jajowych, jednak naukowcom z Massachusetts General Hospital w Bostonie udało się pozyskać komórki macierzyste do produkcji komórek jajowych.

Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet do siedmiu dni, a ile żyje komórka jajowa? Zaledwie dobę, jeśli nie zostanie zapłodniona. Po zapłodnieniu nie obumiera, tylko zagnieżdża się w macicy po około tygodniu. Okrągłe komórki jajowe są największymi komórkami w ludzkim organizmie. Dojrzałe osiągają średnicę około 0,01 centymetra. Każda komórka jajowa jest osadzona w pęcherzyku w jajniku i dopiero pod wpływem hormonów, takich jak estrogen i progesteron, w każdym cyklu płodnym dojrzewa od dziesięciu do nawet 30 komórek jajowych. Ale tylko jedna z nich, najbardziej dominująca, ma szansę na owulację.

Wszystkie ludzkie komórki mają podwójny, diploidalny zestaw chromosomów. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest komórka jajowa z haploidalnym zestawem chromosomów. Oznacza to, że każdy chromosom występuje tylko raz. Te chromosomy to 22 autosomy i jeden genosom, który określa płeć dziecka. Wraz z 23 chromosomami z plemnika zarodek ma ponownie pełny, czyli składający się w równych częściach z materiału genetycznego matki i ojca, zestaw chromosomów.

Dojrzała komórka jajowa pozostaje zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny. Plemniki zachowują zdolność do zapłodnienia komórki jajowej dwukrotnie dłużej, czyli 48 godzin. To dlatego najlepszy czas na poczęcie starania o dziecko to dwa dni przed i jeden dzień po przewidywanym terminie owulacji.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »