Kultura, sztuka » Kultura

Konkursy telewizji Kino Polska z okazji 100-lecia polskiego kina

Konkursy telewizji Kino Polska z okazji 100-lecia polskiego kina
Zobacz więcej zdjęć »
Polskie kino ma już 100 lat! 22 października 1908 roku odbyła się premiera filmu "Antoś po raz pierwszy w Warszawie". Z tej okazji telewizja Kino Polska postanowiła uczcić to historyczne wydarzenie specjalnym programem poszerzonym o jubileuszowe konkursy

"Wielki powrót Antosia" to konkurs na remake pierwszego polskiego filmu. Jak wygrać kamerę HD? Trzeba zrobić film ale do tego nie trzeba być zawodowym filmowcem! W tej zabawie udział może wziąć każdy, kto lubi przedwojenne klimaty, kocha polskie kino i umie opowiadać krótkie, zabawne historyjki. Filmiki można kręcić dowolną techniką - nawet  domową kamerą lub komórką.  Poniżej garść informacji o tym, jak wziąć udział w zabawie w wymyślanie i filmowanie na nowo pierwszego polskiego filmu.

Premiera fabularnego filmu "Antoś po raz pierwszy w Warszawie" odbyła się w warszawskiej restauracji Oaza przy ul. Wierzbowej wieczorem  22 października 1908 roku. O czym był, niestety zaginiony, pierwszy polski film fabularny?

- Jest to opowiastka o bogatym, ale nie najwyższych lotów ziemianinie, który przyjeżdża do Warszawy, ma pieniądze i chce się zabawić – opowiada Stanisław Janicki, który w telewizji Kino Polska w seansie "W Iluzjonie"prezentuje przedwojenne filmy. Antek wpada w szpony dwóch panienek lekkich obyczajów, które wysysają z niego wszystkie pieniądze. On jednak specjalnie nie żałuje, bo się świetnie bawi. Oczywiście są trunki, przejażdżki – taka przejażdżka Alejami Ujazdowskimi to była w tamtych czasach największa atrakcja!

"Jeszcze przed restauracją poznałem (jako Antoś) dwie nasze baletnice w charakterze dziewcząt lekkiej konduity. W miłej komitywie wpływamy do lokalu. Tam upijam się „filmowo”, później wsiadamy do dorożki i – jazda w Aleje... (…) Rozbawiony i zaszokowany ponętami życia Antoś ani się spostrzega, gdy rozkoszne i niewinnie wyglądające dziewczątka okradają go z uciułanego na Warszawę grosza"  – tak wspomina w swojej książce "Podróże komiczne" Antoni Fertner, który wcielił się w Antka.

Wystarczy nagrać 5-minutowy film pod tytułem "Wielki powrót Antosia", by mieć szansę na główną nagrodę -  kamerę HD! Fabuła filmu może być luźno związana z historią opowiedzianą w oryginale, liczy się wasz pomysł! Na filmy organizatorzy czekają do końca października. Najlepsze zostaną pokazane na antenie Telewizji Kino Polska w grudniu 2008 roku. Jak wziąć udział w konkursie "Zagraj to jeszcze raz"? Znasz na pamięć kultowe scenki z polskich filmów? Wystarczy sfilmować swoją wersję jednej ze scen z 10 zaproponowanych przez Kino Polska kultowych polskich filmów i przysłać do redakcji telewizji Kino Polska by mieć szansę na wygranie jednej z dwóch nagród po 10 000 zł. Filmy można nadsyłać do 31.10.2008.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Neodruk - wizytówki,reklama
http://www.neodruk.za.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »