Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

Miód – cenny skarb natury

Miód – cenny skarb natury
Zobacz więcej zdjęć »
Miód od zarania dziejów nie bez powodu nazywany jest płynnym złotem. Pierwsi osadnicy niekiedy z narażeniem życia zdobywali ten przysmak, który był cenną osłodą ich potraw.

Z kolei starożytni Egipcjanie nie tylko doceniali jego walory smakowe, ale również spopularyzowali jego szerokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce.

Obecnie można z przekonaniem stwierdzić, ze miód nie jest już takim dobrem jak niegdyś. Zazwyczaj przypominamy sobie o nim dopiero wtedy kiedy jesteśmy chorzy, gdyż stanowi on uzupełnienie naszej domowej apteczki. Potwierdzają to również statystyki. Mimo że Polska należy do czołówki europejskiej w produkcji miodu – w 2011 roku było to ponad 23.000 ton - to jednak pod względem spożycia na tle krajów UE plasujemy się dość daleko. Polak rocznie spożywa ok. 0,62 kg. Podczas gdy przykładowo nasi sąsiedzi zza Odry spożywają go ok. 2 kg/os., z kolei pogrążeni w kryzysie Grecy 3,5 kg/os. Mimo wszystko pszczelarstwo w Polsce stale się rozwija, a Polacy co raz częściej chcą mieć dostęp do najlepszej jakości miodów, sprzedawanych bezpośrednio z pasiek. Powszechnie wiadomo, że tych w Polsce nie brakuje, gdyż obecnie zarejestrowanych jest u nas 50.000 pszczelarzy.

Cud miód!

Miód posiada wiele cennych substancji o działaniu leczniczym oraz odżywczym dla naszego organizmu. Przede wszystkim są to łatwo przyswajalne przez człowieka cukry proste, a także kwasy organiczne, mikroelementy oraz enzymy. Jak podkreśla Aneta Walęga rzecznik firmy Alfa, producenta ALFA NECTARU, powstałego na bazie tego bursztynowego płynu „Zdajemy sobie sprawę jak ważne w codziennej diecie jest spożywanie naturalnego miodu. Dlatego też przy produkcji ALFA NECTARU korzystamy z najlepszych jakości miodów, które powstają w tradycyjnych polskich pasiekach. Warto dodać, że regularne spożywanie tego złotego płynu pomaga na szerokie spektrum dolegliwości. Zwłaszcza zalecane jest osobom zmagającym się z chorobami sercowymi, układu oddechowego, pokarmowego, a także moczowego. Badania dowodzą również, że istotną właściwością miodu jest działanie regeneracyjne. Profilaktyczne przyjmowanie miodu przywraca siły witalne organizmu, działa kojąco w przypadku wyczerpania psychicznego czy apatii.

Miód jako przysmak oraz lekarstwo - w zależności od tego czy jest zbierany z nektaru czy spadzi – ma wiele odmian. Miód akacjowy charakteryzuje jasna barwa. Jego właściwości wykorzystywane są przede wszystkim przy schorzeniach dróg moczowych oraz niewydolności układu pokarmowego. Zalecany jest również diabetykom. Jasnożółty oraz ostrawy w smaku miód lipowy jest szczególnie doceniany jako skuteczny lek w walce z przeziębieniem oraz grypą. Wykazuje działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwkaszlowe. Kolejny, występujący najczęściej w Polsce to miód spadziowy, który powstaje z lepkiej substancji drzew i krzewów takich jak: sosny, jodły, świerki, modrzewie, dęby, klony, brzozy, wierzby. Zielonkawy kolor i korzenny smak to jego cechy charakterystyczne. Z uwagi na to, ze posiada duże ilości białka ma większe właściwości regeneracyjne od miodów nektarowych. W medycynie wykorzystywany jest do produkcji syropów wykrztuśnych i szczególnie zalecany jest małym dzieciom. Ciemno bursztynowy miód gryczany – z uwagi na to, że zawiera rutynę, która wzmacnia i oczyszcza naczynia krwionośne – polecany jest przy nadciśnieniu i miażdżycy. Uzyskiwany jest z nektaru kwiatów gryki. Po miód wrzosowy powinniśmy sięgać kiedy mamy problemy z nerkami oraz w stanach zapalnych jamy ustnej. Ponadto pomaga w leczeniu prostaty. Miód pozyskiwany z kwiatów rzepaku, zwany miodem rzepakowym ma działanie bakteriobójcze, łagodzi dolegliwości sercowe, wpływa kojąco na stany zapalne górnych dróg oddechowych oraz przyspiesza gojenie się ran. Miód wielokwiatowy zalecany jest alergikom, pomaga w leczeniu anemii, chorób gardła czy serca. Charakteryzuje go żółta barwa, która po skrystalizowaniu przybiera kolor jasnobrunatny.

Miód miodowi nie równy

Na sklepowych półkach bursztynowy płyn z tradycyjnych polskich pasiek często wypierany jest przez mieszanki miodów sprowadzanych z importu, np. Hiszpanii, Nowej Zelandii, Argentyny czy Chin. Według badań wartość importowanego do Polski miodu z Państwa Środka wzrosła o prawie 200%. Są to często mieszanki gorszej jakości, które dodatkowo mogą zawierać substancje szkodliwe dla organizmu człowieka. Niepokojące jest to, że konsumenci często sięgają po tego rodzaju miody, gdyż są sprzedawane po konkurencyjnych cenach. Dlatego też zdaniem wielu specjalistów istotna jest edukacja konsumentów w zakresie wartości zdrowotnych miodów z polskich pasiek, produkowanych sprawdzonymi, tradycyjnymi metodami.

Aneta Walęga, rzecznik firmy Alfa, producenta ALFA NECTARURedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

5_tka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 7 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »