Dom » Budownictwo
Murowanie w warunkach zimowych
Zobacz więcej zdjęć » |
Jednak zdarzają się dni czy tygodnie, gdy warunki atmosferyczne zimą nie obfitują w śnieg i deszcz, a jedyną przeszkodą w kontynuacji prac staje się niska temperatura. Gdy spada ona poniżej +5˚C tradycyjne zaprawy przestają wiązać i nie łączą trwale poszczególnych elementów. Wtedy prace na budowie ustają. Ale czy tak musi być?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
O ile popularna „szara" zaprawa i murowanie na grubą spoinę nie sprawdzają się w niskich temperaturach, o tyle istnieją inne technologie, pozwalające uniezależnić się od warunków pogodowych. Jedną z nich jest murowanie na zaprawę do cienkich spoin SILKA - YTONG. W taki właśnie sposób najlepiej muruje się bloki SILKA i bloczki YTONG. W ofercie Xella Polska są dostępne dwa rodzaje tych zapraw: wersja letnia i wersja zimowa.
Murowanie przy pomocy zaprawy letniej SILKA-YTONG możliwe jest w temperaturze powyżej +5°C. Oznacza to, że z tej zaprawy korzystać można zazwyczaj od początku kwietnia do końca października. Natomiast stosowanie zaprawy zimowej SILKA-YTONG pozwala na wydłużenie sezonu budowlanego. Prace murarskie z jej użyciem mogą być bowiem stosowane przy temperaturze 0°C, a wiązanie zaprawy przebiega bez zakłóceń nawet w temperaturze -10°C.
Oprócz temperatury stosowania zaprawa zimowa do cienkich spoin SILKA-YTONG od letniej różni się również sposobem przygotowania. Wyjaśnia tą kwestię Piotr Harassek, Junior Product Manager marek SILKA i YTONG. W przypadku niektórych zapraw producent przewiduje możliwość stosowania dodatku denaturatu do wody zarobowej, w celu zwiększenia zakresu temperaturowego pracy zaprawy. Zaprawę taką można wówczas stosować w temperaturze od -6°C. Poza dodatkiem denaturatu w ilości określonej przez producenta, przygotowanie zapraw zimowych nie różni się od przygotowania zapraw „letnich". Przygotowując zaprawę, należy każdorazowo stosować się do zaleceń producenta, który określa ilość wody zarobowej, czas mieszania, a także czas przydatności do użycia. - dodaje Piotr Harassek.
Prace budowlane z zastosowaniem zaprawy zimowej do cienkich spoin SILKA-YTONG przebiegają podobnie, jak podczas murowania jej letnia odmianą. Większość elementów SILKA i YTONG posiada łączenie na pióro i wpust. Dzięki temu bloczki szczelnie do siebie przylegają bez konieczności wykonywania spoiny pionowej. Bloki SILKA i bloczki YTONG muruje się na cienką spoinę poziomą. Grubość zaprawy nie powinna być większa niż 1-3 mm. Aby otrzymać tak dużą dokładność, do murowania na zaprawie zimowej SILKA-YTONG zaleca się stosowanie narzędzi systemowych SILKA i YTONG. Rozprowadzanie zaprawy ułatwiają dopasowane do grubości bloczków kielnie oraz dedykowany blokom SILKA (o grubości 18 i 24 cm) specjalny dozownik do zapraw murarskich.
Dzięki nowoczesnemu systemowi murowania ścian na cienką spoinę z bloków SILKA i bloczków YTONG można z powodzeniem budować nawet przy niskich temperaturach, co nie jest możliwe wybierając np. cegły ceramiczne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej zaprawy do cienkich spoin SILKA-YTONG. Dzięki zaprawie zimowej niskie temperatury nie będą przeszkodą w kontynuowaniu prac murarskich nawet przy -10˚C.
Zaprawę zimową SILKA-YTONG można kupić bezpośrednio w sklepie internetowym Xella - http://sklep.xella.pl/sklep.php?md=products&id_c=1_54&id_p=255 lub w hurtowniach budowlanych na terenie całego kraju.
Nadesłał:
ap
|
Komentarze (0)