Dom » Architektura
Na fali dobrego designu. V&A Dundee z systemami Geberit
Zobacz więcej zdjęć » |
Położone blisko szkockiej części Morza Północnego muzeum ze swoją wyróżniającą się betonową fasadą z pewnością wywoła fale na powierzchni współczesnej architektury.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Japoński mistrz podbijający Europę
Kengo Kuma to ikona światowej architektury. Uznawany powszechnie za najbardziej rozpoznawalnego japońskiego architekta, prowadzi własne studio architektoniczne Spatial Design Studio. Jako znany i ceniony na całym świecie projektant wykładał na Uniwersytecie Columbia, Uniwersytecie w Illinois, i Uniwersytecie Keio, gdzie zrobił doktorat. Jednym z jego najsłynniejszych projektów jest Stadion Narodowy w Tokio, zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku.
Filozofia Kengo Kumy opiera się na przywracaniu tradycyjnych, japońskich nurtów w budownictwie i reinterpretowaniu ich tak, aby odpowiadały wyzwaniom współczesności. Według architekta da się nawiązać relację między naturą i budynkiem - wystarczy szanować przestrzeń, zamiast próbować nad nią dominować. Projekty Kengo Kumy zaskakują także doborem nieoczywistych materiałów. Przykładem może być kamień, używany do zaznaczenia lekkości bryły. Są też w pewnym sensie „ubieraniem natury w ramki" - projektowaniem obiektów przy jej pełnym poszanowaniu. Zdaniem architekta, tylko takie podejście do projektowania pozwala na bardziej intymne, głębsze doświadczanie otaczającej nas przyrody.
Pierwsze szkockie muzeum designu - V&A Dundee
Mierzący 8500 metrów kwadratowych szkocki odpowiednik londyńskiego Victoria and Albert Museum
łączy zróżnicowane przestrzenie wystawiennicze. Jest też lokum dla początkujących studiów artystycznych, sklepików, kawiarni i restauracji. Już inaugurująca jego działalność wystawa poświęcona projektom najsłynniejszych liniowców „Ocean Liners: Speed and style" przyciągnęła tłumy.
Jednak muzeum - jako pierwsze w Szkocji poświęcone w całości projektowaniu - przyciąga przede wszystkim nazwiskiem Kengo Kumy. Słynny architekt stworzył budynek z pozoru składający się z dwóch odwróconych piramid, położonych na brzegu rzeki Tay. Z bliska okazuje się jednak, że liczne zagłębienia poziomych linii to ułożone listwowo warstwy betonu. Każda z nich waży ponad cztery tony. Położone jedna nad drugą, nadają całemu budynkowi surowego charakteru. Jak twierdzi sam architekt to klify nieodległego Morza Północnego zainspirowały go do tego projektu.
Plac budowy w centrum uwagi
Umiejscowiony na majestatycznej rzece Tay obiekt zwraca uwagę także niezwykle płynnym połączeniem między miejskim a naturalnym otoczeniem. Dzięki temu możemy podziwiać zaskakujące panoramy podczas spacerów wokół muzeum - inne w obu kierunkach. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że budynek zagłębiony w rzekę i znajdujący się nad jej powierzchnią na wysokości 19,5 metra, jeszcze na etapie budowy stał się popularnym miejscem do robienia zdjęć na media społecznościowe.
W poszanowaniu dóbr naturalnych
Cały budynek był również projektowany zgodnie z zachowaniem norm certyfikacji BREEAM w zakresie zużycia energii. Dzięki wykopaniu ponad dwustumetrowych szybów w głąb ziemi, możliwe stało się wykorzystanie energii geotermalnej. Pozyskane 800 tysięcy kWh energii rocznie przeznaczane jest na ogrzewanie muzeum, 500 tysięcy - na chłodzenie.
Nowoczesne rozwiązania Geberit
Wśród proekologicznych rozwiązań nie mogło zabraknąć także tych z oferty Geberit - firmy powszechnie znanej nie tylko ze swoich innowacyjnych produktów, ale też świadomego, ekologicznego podejścia oraz polityki zrównoważonego rozwoju wpisanej w DNA marki. Stąd w obiekcie wykorzystano systemy zaopatrzenia Geberit Mapress do instalacji wewnętrznych. To wysoce efektywny system zaopatrzenia, który może być stosowany w przypadku różnych mediów - wody pitnej, ogrzewania, gazu, tryskaczy, a także w przemyśle.
Ma on jednak o wiele więcej zalet. Czysty spaw na powierzchni styku pierścienia uszczelniającego przyczynia się do zapewnienia trwałej szczelności instalacji oraz do zmniejszenia podatności na korozję. Specjalna obróbka termiczna zapewnia jednorodną strukturę materiału, a tym samym optymalną operację zaciskania. Niezwykle gładka powierzchnia jest warunkiem koniecznym do zwiększenia bezpieczeństwa systemu i zapewnienia długotrwałej szczelności. Spawy są wygładzane w drodze mechanicznej obróbki wykańczającej, co zapewnia najlepsze właściwości przepływu i idealne umieszczenie pierścienia uszczelniającego. Wartości chropowatości mieszczą się zatem znacznie poniżej limitów określonych w normach, co gwarantuje szczelność systemu na wiele lat.
Także kompozycja składników stopu zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa materiału i instalacji. Uzyskiwana jest dzięki stosowaniu restrykcyjnych standardów produkcji, które wykraczają poza obowiązujące normy: rury i kształtki systemowe Geberit Mapress zawierają co najmniej 2,3% molibdenu. Specjalna obróbka termiczna zapewnia jednorodną strukturę materiału w spawach. Dzięki temu rury i kształtki zachowują się podczas zaciskania jednakowo. Gniazda Geberit Mapress są uszczelnione zaślepką, która chroni je na budowie przed kurzem i brudem.
Łazienki na miarę obiektu
W obiekcie odnalazły się także sztandarowe produkty Geberit, jeżeli chodzi o wyposażenie łazienek - systemy instalacyjne Geberit Duofix. Podwieszane toalety stały się standardem, ponieważ posiadają one szczególne zalety, jeśli chodzi o czyszczenie, higienę i niezawodność. Kluczową kwestią są zatem pomysłowe podtynkowe systemy montażowe.
Geberit Duofix to kompleksowa gama urządzeń sanitarnych z uniwersalnymi i samonośnymi elementami montażowymi w konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. Nadaje się do montażu w przypadku ścian działowych, ścian o lekkiej konstrukcji szkieletowej, a także do instalacji podtynkowych montowanych na pełnej wysokości pomieszczenia lub w jej części; może być stosowany w nowych budynkach, jak również w pomieszczeniach poddawanych modernizacji. Dzięki ponad 200 modelom elementy montażowe Geberit Duofix znajdują niemal uniwersalne zastosowanie. Umożliwiają one montaż toalet, pisuarów, umywalek, baterii i odpływów ściennych. Tak stało się także w przypadku obiektu V&A Dundee.
16 grudnia 2021 roku w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zainaugurowano wystawę poświęconą japońskiemu architektowi Kengu Kumie. Mecenat nad wydarzeniem objął Geberit. Wystawa potrwa do 3 maja br. Serdecznie zapraszamy!
V&A Dundee
Właściciel budynku: Rada Miejska Dundee
Architekt: Kengo Kuma & Associates
Otwarcie: Wrzesień 2018
Więcej informacji na www.geberit.pl
Grupa Geberit to europejski lider w produkcji zaawansowanej technologii sanitarnej. Od momentu jej powstania w roku 1874 jest pionierem w tym sektorze, nieprzerwanie ustanawiając nowe trendy swoimi wszechstronnymi rozwiązaniami. Geberit posiada swoje przedstawicielstwa w blisko 50 krajach w Europie i na świecie, skupia w swoich zasobach 30 zakładów produkcyjnych. Największe zakłady znajdują się w Szwajcarii, Niemczech i Austrii. Siedziba główna znajduje się w Rapperswil-Jona w Szwajcarii, a sama firma jest notowana na Szwajcarskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w Zurychu od 1999 r. Grupa Geberit wygenerowała sprzedaż w wysokości 2,9 mld franków szwajcarskich w 2017 roku zatrudniając około 12.000 pracowników. Zakres produktów obejmuje linię systemów sanitarnych (systemy instalacyjne, spłuczki, baterie umywalkowe, systemy spłukiwania, syfony, toalety myjące), wyposażenie łazienek (ceramikę sanitarną, meble łazienkowe, kabiny i wanny) oraz systemy rurowe (systemy wodociągowe i systemy kanalizacyjne).
Nadesłał:
OKK!
|
Komentarze (0)