Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Najczęstsze błędy językowe – jak pisać poprawnie?

Gramatyka i pisownia języka polskiego są trudne nie tylko dla obcokrajowców, ale także dla Polaków. Najlepiej świadczy o tym popularność telewizyjnych programów prowadzonych przez wybitnych językoznawców. Udzielane przez niego porady językowe mogą pomóc w poprawności językowej.

Kłopoty językowe mamy na co dzień czy na codzień?

Zdecydowanie na co dzień. Skąd to zamieszanie? Głównie wynika z mylenia formy rzeczownikowej dzień z formą przysłówkową codziennie. Wyrażenia zaimkowe z rzeczownikowe piszemy oddzielnie). W języku polskim nie istnieje rzeczownik codzień. Piszemy: co dzień idę do pracy, wstaję itd. Codziennie to przysłówek (odpowiada na pytania jak, gdzie, kiedy). Możemy wiec napisać: codziennie spieszę się do pracy. Nie mamy wątpliwości z pisownią wyrażenia: na co noc, na co wieczór. Analogia jest oczywista.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przykłady:

  • Mój mąż preferuje publiczne środki komunikacji, więc samochód mam dla siebie na co dzień.
  • Nasi goście byli zdziwieni, jak możemy znosić taki hałas na co dzień.

Z resztą czy zresztą?

Obie formy są poprawne pod warunkiem odpowiedniego użycia wyrażenia w kontekście i znaczeniu. Zresztą pisane łącznie jest partykułą, która ma za zadanie wprowadzić zdanie uzupełniające, np. nie oglądam meczów, zresztą się na tym nie znam. W formie partykuły wyrażenie zresztą jest nieodmienne.

Osobno piszemy wtedy, gdy reszta występuje w formie rzeczownika, np. z resztą kolegów, z resztą gości, z resztą w garści. W tym kontekście rzeczownik reszta jest odmienny, np. nie wiem co zrobić z resztkami jedzenia.

Przykłady:

  • Nie mam ochoty iść z Tobą do kina, zresztą już widziałem ten film.
  • Wciąż przyjaźnię się z kilkoma osobami ze szkoły średnią, z resztą w ogóle nie mam kontaktu.

 
Jak pisać poprawnie?

Większość z nas jest wzrokowcami, więc znacznie lepiej pamiętamy to co widzimy. Im więcej czytamy, tym poprawniej piszemy, błędy językowe będziemy popełniać rzadko, dodatkowo zwiększamy zasób naszego słownictwa. Jeżeli mamy wątpliwości jak napisać dany słowo lub wyrażenie, to dobrym sposobem jest napisanie obu form na dodatkowej kartce. Wybieramy tą formę, która wygląda lepiej, kojarzy się nam z przeczytanym tekstem. Jednak, aby mieć pewność, warto zajrzeć do Słownika Języka Polskiego.

Bibliografia:

  1. Jak napisać - na co dzień czy nacodzień
  2. Jak napisać - zresztą czy z resztą


Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E-korepetycje.net
http://www.e-korepetycje.net

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »