Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

(Nie) Znane dolegliwości

Czy Polacy widzą różnicę pomiędzy zgagą a refluksem? Jak pokazują wyniki tegorocznego badania TNS OBOP , 43 proc. Polaków wie, że zgaga i refluks to nie to samo. Jednocześnie 40 proc. ankietowanych nie potrafiło określić czy są to pojęcia tożsame a 17 proc. traktuje je wymiennie.

Jednocześnie 40 proc. ankietowanych nie potrafiło określić czy są to pojęcia tożsame a 17 proc. traktuje je wymiennie.

Zgaga kontra refluks

Zgaga to ostre pieczenie za mostkiem, któremu nierzadko towarzyszy zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. To objaw, który występuje w różnych chorobach. Doświadczają go również zdrowi, najczęściej po błędach dietetycznych. Refluks to każde cofanie się w stronę przełyku treści płynnej, gazowej lub mieszanej. Pojęcie to używane jest w różnych dziedzinach medycyny (np. refluks pęcherzowo-moczowodowy). Krótkotrwałe i niewielkie zarzucanie treści żołądkowej do przełyku jest normalnym zjawiskiem np. po posiłkach. W sytuacji jednak, gdy refluks żołądkowo-przełykowy wywołuje powikłania np. zapalenie przełyku lub wtedy, gdy nasilenie dolegliwości związanych z refluksem ma niekorzystny wpływ na komfort życia, mamy do czynienia z chorobą refluksową.

Kiedy i jak się leczyć?

W razie choroby refluksowej może być konieczne stałe systematyczne leczenie nawet wtedy, gdy nie ma żadnych objawów. Tymczasem w przypadku zgagi wystarczające jest leczenie doraźne (objawowe), po zdiagnozowaniu przyczyny. 41 proc. Polaków jest zdania, że najlepszym sposobem zapobiegania i walki ze zgagą jest zmodyfikowanie diety[1]. Co czwarty (25 proc.) respondent idzie do lekarza, a 23 proc. ankietowanych wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie leków bez recepty[2]. Najczęściej polecane są te leki, które działają szybko, np. już po trzech minutach od zażycia. Ważne jest też by leki na zgagę nie zaburzały procesów trawiennych w żołądku oraz były bezpieczne dla kobiet w ciąży. Alternatywą dla takich leków jest supresant refluksu Gaviscon, dostępny w formie tabletek do rozgryzania i żucia o smaku mięty, zawiesiny doustnej o smaku mięty w butelce oraz praktycznych saszetek. Zawiera w składzie m.in. alginian sodu, przez co w kontakcie z kwaśnym środowiskiem w żołądku tworzy warstwę ochronną. Powstała w ten sposób tzw. tratwa, blokuje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku, gasząc tym samym uczucie palenia w przełyku już po trzech minutach od zażycia[3].

Lek Gaviscon o smaku mięty, Gaviscon o smaku mięty TAB, Gaviscon o smaku mięty Saszetki (kategoria dostępności - OTC) wskazane są do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga, niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach, w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Unikalny mechanizm działania leku, który po połączeniu z kwasem żołądkowym tworzy warstwę żelu kwasu alginowego, blokuje przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku. Lek szybko zwalcza uczucie zgagi przynosząc ulgę już po 3 minutach. Dzięki naturalnym składnikom i mechanicznemu sposobowi działania, Gaviscon może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Gaviscon jest światową marką firmy Reckitt Benckiser. Lek z ponad 40. letnim doświadczeniem jest obecny w 38 krajach. W 13. z nich stał się liderem wśród leków bez recepty stosowanych na problem zgagi. Od stycznia 2011 roku jest dostępny w aptekach dla polskich pacjentów.

Lek w Polsce dostępny jest w postaci:

· zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml - opakowanie 12 saszetek. Sugerowana cena leku: 14.99 zł (1,25 zł w przeliczeniu na jedną saszetkę).· zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml - butelka 150 ml. Sugerowana cena leku: 14.99 zł.
· tabletek do rozgryzania i żucia o smaku mięty (250 mg +133,5 mg + 80 mg) - opakowanie: 8 szt. i 16 szt. Sugerowana cena leku: tabletki 8 szt. - 6.49 zł, tabletki 16 szt. - 10.99 zł.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.Zawiesina doustna (w butelce i w saszetkach):Gaviscon o smaku mięty, Gaviscon o smaku mięty Saszetki, Natrii alginas + Natrii hydrogenocarbonas + Calcii carbonas, (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml, zawiesina doustna. Wskazania do stosowania:
Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność, na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, w tym estry hydroksybenzoesanów (parabenów). Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A

Tabletki do rozgryzania i żucia:

Gaviscon o smaku mięty TAB, Natrii alginas + Natrii hydrogenocarbonas + Calcii carbonas, (250 mg + 133,5 mg + 80 mg), tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Leczenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga i niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach lub w czasie ciąży lub u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Przeciwwskazania: Ten produkt leczniczy jest przeciwwskazany u pacjentów ze znaną lub podejrzewaną nadwrażliwością na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Reckitt Benckiser (Poland) S.A.

Nr ewidencyjny: PL/2012-03/24

* Niniejszy materiał stanowi wyłącznie materiał informacyjny i Reckitt Benckiser (Poland) S.A. nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie tego materiału przez osoby trzecie.
[1] Jak wyżej.
[2] Jak wyżej.
[3] Dotyczy zawiesiny doustnej Gaviscon.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

multi_comm

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »