Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Nowy terminal wystartował!

Start na piątkę! Dokładnie o godz. 5:55 z nowego terminalu wrocławskiego lotniska wystartował historyczny, pierwszy samolot. Pasażerowie, którzy zainaugurowali funkcjonowanie nowoczesnego obiektu, odlecieli do Warszawy. 10 minut później w pierwszą międzynarodową trasę odleciał samolot do Londynu.

Pasażer numer 1 w nowym terminalu zjawił się po godz. 4:00. Niespełna dwie godziny później w górę wzbił się samolot, który jako pierwszy zabrał podróżnych z nowego obiektu. 11 marca 2012 roku o godz. 5:55 nad ranem lot numer LO 3850 oficjalnie rozpoczął nową erę podróżowania z Wrocławia. W inauguracyjną podróż odleciało 55 pasażerów. Samolot do Warszawy zapoczątkował loty krajowe, a 10 minut później nowy terminal po raz pierwszy stał się łącznikiem między Wrocławiem a Europą. O godz. 6:05 lot numer W6 1801 wystartował w kierunku lotniska Londyn-Luton. – To jeden z najważniejszych momentów w historii wrocławskiego portu – przyznał Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

 

Historyczna chwila miała również miejsce kilka minut przed północą w sobotę. O 23:45 na starym terminalu wylądował samolot z Warszawy. Pasażerowie lotu numer LO 3849 byli ostatnimi, którzy zostali odprawieni w wybudowanym w 1992 roku obiekcie. – Coś się kończy, coś zaczyna. Wysłużony terminal swoje miejsce w historii Wrocławia będzie miał już zawsze, ale po 20 lat przechodzi na zasłużoną emeryturę. Od tej pory będzie działał  na mniejszą skalę, np. jako lotnisko dla prywatnych maszyn – mówi Dariusz Kuś.

 

Zastępuje go cztery razy większy terminal, który już pierwszego dnia ma okazję porządnie się wykazać. Do końca dnia w nowym obiekcie zostaną przeprowadzone w sumie 52 operacje lotnicze. Szacuje się, że pierwszego dnia funkcjonowania z nowoczesnego terminalu skorzysta ponad 4 tysiące pasażerów.

 

Na dokładnie 89 dni przed rozpoczęciem UEFA EURO 2012™ nowy obiekt we Wrocławiu został pierwszym uruchomionym terminalem spośród wszystkich przebudowywanych w Polsce pod kątem piłkarskich mistrzostw Europy. 330 tys. m3 kubatury czyni go największym regionalnym terminalem w Polsce. Jako jedyny w tym gronie będzie też korzystał ze specjalnych rękawów umożliwiających bezpośrednie wejście z obiektu na pokład samolotu. Nowy terminal jest gotowy na przyjęcie ponad 3,5 milionów pasażerów w ciągu roku, czyli dwa razy więcej niż obecnie. Jego przepustowość powiększy się do 7 milionów rocznie po dalszej przebudowie. Pasażerowie mają do dyspozycji 22 stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, 8 stanowisk kontroli bezpieczeństwa i 12 gate’ów w strefie dla odlatujących. Mogą również korzystać z ok. 4,5 tys. mkw. powierzchni komercyjnej.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Port Lotniczy Wrocław
http://www.airport.wroclaw.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »