Dom » Budownictwo

Odszkodowanie za słup energetyczny na działce- czy to możliwe?

Nawet najpiękniejszy ogródek nie zasłoni słupa energetycznego. Jest duży, szary i psuje krajobraz każdej działki. Betonowy słup szpeci Twoje podwórko? Być może czeka Cię miła niespodzianka w postaci wysokiego odszkodowania.

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania o uzyskanie odszkodowania, musimy dowiedzieć się czy nasz słup energetyczny znajduje się na działce zgodnie z prawem. Co to oznacza w praktyce? Użytkowanie zgodnie z prawem jest wtedy, gdy została podpisana umowa o korzystaniu z terenu. Do roku 1985 można było stawiać słupy  bez zgody właścicieli,  na szczęście prawo się zmieniło i już od prawie 29 lat jest to zakazane. Obecnie nikt nie może, ot tak postawić komuś słupa obok domu. Dotyczy to również rury gazociągu znajdującej się na działce.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Aspekty prawne

Chociaż wszyscy znamy popularne przysłowie „prawo nie działa wstecz" to nie do końca pokrywa się ono w sprawach odszkodowań energetycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, słupy energetyczne stojące na naszej działce nawet 10 lat kwalifikują się do tego, aby móc ubiegać się o stosowne odszkodowanie. Okazuje się, że większość osób nie jest świadomych tego, że takie obiekty stoją bezprawnie na ich gruncie. Takich działek w Polsce nie brakuje, dlatego warto wiedzieć, że jeśli właściciel linii przemysłowej stawiając słupa nie dokonał niezbędnych formalności w postaci umowy cywilnoprawnej to możemy się ubiegać o sporą rekompensatę.

Jak uzyskać odszkodowanie?

Na samym początku musimy ustalić, do kogo należy linia przemysłowa i czy dana firma ma prawo do korzystania naszego gruntu. Jeżeli nie jesteśmy pierwszym właścicielem działki, warto w tym celu będzie sprawdzić księgi wieczyste. Przedsiębiorstwo, które jest odpowiedzialne za słup energetyczny ma obowiązek okazać nam umowę - jeżeli tego nie zrobi mamy prawo sądzić, że obiekt na naszej działce stoi niezgodnie z prawem. Powinniśmy wówczas jeszcze raz zwrócić się do firmy i gdy faktycznie okaże się, że mamy rację - zawnioskować o polubowne odszkodowanie. Niestety, takie kompromisy udają się bardzo rzadko, dlatego właściciele działek składają pozwy i walczą o rekompensatę drogą sądową.

Nie tylko pieniądze

Zgodnie z prawem,  możemy ubiegać się nie tylko o odszkodowanie w formie gotówki. Przysługuje nam również przebudowa infrastruktury np. w postaci przeprowadzenia kabla pod gruntem. Możliwości jest bardzo dużo i warto z nich korzystać - chyba każdy chce, żeby jego podwórko prezentowało się atrakcyjnie i bez zbędnych betonowych obiektów. 

 Źródło: OdszkodowaniaEnergetyczne.pl



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

redaktorka

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »