Dom » Budownictwo

Okna na parterze – bezpieczna i elegancka ochrona

Okna na parterze – bezpieczna i elegancka ochrona
Zobacz więcej zdjęć »
Okna i drzwi balkonowe na parterze domu są najbardziej narażone na włamanie. Jednocześnie powinny mieć one estetyczny wygląd ze względu na reprezentacyjny charakter usytuowanych tam pomieszczeń.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Dlatego warto zatroszczyć się o ochronę znacznie lepszą niż podstawowa i – najlepiej – niewidoczną dla innych.

Dyskretna ochrona
 
Pod względem bezpieczeństwa okna na parterze to najsłabsze punkty domu. Tę drogę złodzieje wybierają najczęściej, zazwyczaj podważając skrzydło. Dlatego okna na parterze powinny być wzmocnione dodatkowymi, mechanicznymi elementami antywyważeniowymi. „Siła” tych zabezpieczeń polega na „zmyślności technologicznej” oraz na zamontowaniu ich w odpowiednim miejscu. Warto równocześnie uzbroić okna w zabezpieczenia elektroniczne. Czujniki kontroli otwarcia i zamknięcia poinformują nas o każdej niepożądanej próbie otwarcia okna. 
Podstawowym zabezpieczeniem są umieszczone na skrzydle rolki antywyważeniowe (grzybki), które po zamknięciu stabilnie ryglują się w zaczepach zamocowanych na ościeżnicy okna. Umieszcza się je na obwodzie ramy w kilku miejscach. Im jest ich więcej, tym trudniej sforsować okno. 


Aby zwiększyć bezpieczeństwo, dobrze jest zastosować przeciwbieżne zamknięcie środkowe. Składa się ono z dwóch grzybkowych rolek ryglujących, które zakotwiczają się po obydwu stronach zaczepu antywyważeniowego na ościeżnicy. Podczas próby podważenia jednej z rolek druga mocniej się w nim kotwi, przez co okucia nie da się przesunąć po obwodzie skrzydła. 
Duże drzwi balkonowe najlepiej jest wyposażyć w rygle hakowe. Konstrukcją przypominają one zamki do drzwi wejściowych – haki zakotwiczają się w zaczepach przymocowanych do profili ościeżnicy. 


Nowoczesne klamki
 
Klamka nie tylko pozwala obsługiwać mechanizm okucia. To także element wpływający na estetykę okna. Aby wyglądało ono nowocześnie, warto wybrać klamkę RotoSwing. Można zamówić ją w jednym z wielu kolorów z palety RAL i specjalnych odcieni. Poszczególne elementy – uchwyt, rozetka i jej osłonka oraz trójkątny element dekoracyjny – mogą mieć też różne kolory. Pozwala to dopasować model do wyglądu wnętrza.


Do wnętrz klasycznych najlepiej pasuje klamka Roto Samba o ergonomicznym kształcie. Sprawia on, że klamka dobrze leży w dłoni i jej przekręcanie z każdej pozycji jest bardzo wygodne.
Trzeba jednak pamiętać, że klamka jest miejscem, w którym najłatwiej jest przewiercić się do mechanizmu okucia i przesunąć je po obwodzie. Dlatego do okien na parterze warto wybrać wersję z kluczem, z przyciskiem lub Secustik®. 
Klamka z kluczem zabezpiecza okno przed zbiciem szyby i otwarciem okna klamką. Natomiast klamka Secustik® ma wbudowany opatentowany mechanizm zabezpieczający przed manipulacją z zewnątrz i uniemożliwiający przesunięcie okucia po obwodzie skrzydła. Podobną funkcję zapewnia Roto Samba z przyciskiem, która przy lekkim naciśnięciu przycisku podczas przekręcania klamki umożliwia wygodne otwarcie okna, ale w położeniu zamknięcia przeciwdziała sforsowaniu okna przez przesuwanie okucia od zewnątrz. Co najważniejsze, mechanizm ten jest niewidoczny. 
Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed okazjonalnym włamywaczem jest połączenie zabezpieczeń mechanicznych z elektronicznymi, czyli z czujnikami kontroli otwarcia, które ostrzegają przed każdą próbą wyważenia okna.



Roto Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o. • Wał Miedzeszyński 402 • 03-994 Warszawa • 
Tel.: +48 (022) 567 09 00 do – 04 • Fax: +48 (022) 567 09 09 • info.pl@roto-frank.com



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »