Kultura » Kultura
Pięciometrowym obrazem studenci PWSZ uczcili 800- lecie Raciborza
Zobacz więcej zdjęć » |
Mimo ogromnych rozmiarów obraz będzie można rozmontować i przenosić w dowolne miejsca. Pierwszym „przystankiem” będzie Raciborskie Centrum Informacji przy rynku.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Sportowcy, muzycy, fotograficy, a teraz również studenci, każdy na swój wyjątkowy sposób chce włączyć się w obchody 800-lecia nadania praw miejskich Raciborzowi.
Studenci PWSZ, a w zasadzie organizatorzy tegorocznych Juwenaliów postanowili stworzyć trwały ślad upamiętniający tę zacną rocznicą. - Pomyśleliśmy, aby na jednej ze ścian raciborskiego Muzeum stworzyć mural. Byłoby to idealne połączenie historii z nowoczesnością. Pomysł spotkał się z aprobatą i dużym zainteresowaniem Urzędu Miasta. Niestety, ze względów organizacyjnych, nie mogliśmy stworzyć malowidła na ścianie tej placówki – mówi Marcin Parzonka, koordynator AIP przy PWSZ w Raciborzu.
Nie chcąc rezygnować całkowicie z wcześniejszych planów, koncepcja muralu została zmodyfikowana na rzecz realizacji obrazu wielkoformatowego. Dzięki zaangażowaniu dr Magdaleny Gogół-Peszke oraz studentów kierunku Edukacja Artystyczna PWSZ w Raciborzu udało się zrealizować ten projekt. Mimo dużych rozmiarów (2,40 x 5,10 metra) obraz będzie można rozmontować i przenosić.
Obraz powstawał w ramach przedmiotu Działania Twórcze z Metodyką, realizowanego w planie IV-go semestru studiów na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. – To była doskonała propozycja do zrealizowania podczas tego przedmiotu, w ramach, którego studenci uczą się jak sprostać konkretnym zadaniom zawodowym, zleconym przez inwestora. W wypadku tego zadania mieliśmy okazję przejść przez wszystkie jego etapy: od uzgodnień początkowych, poprzez propozycje koncepcyjne, projekt i jego wizualizację, opracowanie budżetu i rozwiązań techniczno-technologicznych, aż po zakup materiałów i realizację końcową oraz jej dokumentację – zapewnia dr Magdalena Gogół-Peszke, kierownik Zakładu Sztuk Pięknych PWSZ Racibórz.
Jednak zanim poskładano blejtramy, przygotowano farby, pędzle czy rzutnik, pracowano nad wyborem koncepcji. Autorką najbardziej przystającej do założeń propozycji jest Magdalena Rymer.
Autorki obrazu, wykorzystując wcześniejsze wizualizacje swych projektów dotyczących muralu, założyły realizację projektu malarskiego, nie chcąc zbliżać się nawet do plakatu czy fotografii – naszym celem było oddanie wrażenia pewnej warstwowości przedstawienia, więc kompozycja jest celowo „nie wyczyszczona”. Farba powoduje zachlapania, a pędzel pozostawia charakterystyczny ślad. W obrazie przenikają się warstwy prostego graffiti na surowej ścianie, XVIII-wiecznej mapy miasta opracowanej kolorystycznie i szkicowo potraktowanych, ale rozpoznawalnych motywów architektonicznych Raciborza – wyjaśnia dr. Magdalena Gogół- Peszke.
Prace nad projektem rozpoczęto 18 maja. Była to wspólna praca 6 studentek II roku edukacji artystycznej: Magdy Rymer, Samanty Pieczki, Weroniki Fichny, Patrycji Spyry, Hani Kruczak i Patrycji Piechuli i ich wykładowczyni - dr Magdaleny Gogół- Peszke. Efekt końcowy już niebawem będzie można zobaczyć w RCI.
Nadesłał:
Adventure Media
|
Komentarze (0)