Firma » Finanse

PKB bez wpływu na rynki (29.05.2009)

PKB bez wpływu na rynki (29.05.2009)
Zobacz więcej zdjęć »
Tak, jak w przypadku wcześniejszych danych makroekonomicznych dotyczących stanu naszej gospodarki, tak i dzisiejsze informacje o PKB w I kwartale nie wywołały większych reakcji na rynkach finansowych.

GPW w przedpołudniowej części notowań zyskuje, odrabiając wczorajszą stratę, ale jest to raczej wynik lepszych nastrojów na świecie, niż danych o wzroście gospodarczym. Zresztą trudno tu odmówić logiki inwestorom.

Odczyt PKB nie był zaskakujący, struktura wzrostu też nie przyniosła żadnych nowych informacji. Popyt krajowy pozostawał dość odporny, ciążyła wymiana handlowa, gospodarkę wspierały wydatki rządowe, przemysł miał się kiepsko, dobrze zaprezentowało się budownictwo.

Jednocześnie inwestorzy w swoich decyzjach uwzględniają przede wszystkim to, co będzie się dziać w przyszłości, a tu dzisiejsze dane niewiele chyba jednak rozstrzygają. Gdyby wynik naszej gospodarki był bardzo słaby, to większe byłyby szanse na to, że dołek koniunktury jest już za nami. Zresztą chyba lepszym rozwiązaniem byłoby gwałtowne acz krótkotrwałe załamanie, niż dłuższy okres niskiego rozwoju.

Obiektywnie patrząc na dane o PKB nie sposób nie zwrócić uwagi na dwie kwestie. Jedna to taka, że I kwartał wpisał się w spadkową tendencję naszego wzrostu gospodarczego. Jeszcze w II kwartale 2008 r. sięgał on 5,9%, w III kwartale minionego roku 5%, a w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku 2,9%. Druga kwestia jest taka, że spowolnienie gospodarcze na dobrą sprawę dopiero się u nas zaczęło. Biorąc pod uwagę to, że procesy gospodarcze są rozciągnięcie w czasie, odwoływanie problemów po jednym kwartale złych wyników gospodarczych nie byłoby rozsądne.

Można przypuszczać, że w kolejnych miesiącach będziemy borykać się z nieco odwrotną sytuacją niż obecnie, gdzie wzrost gospodarczy hamują głównie czynniki związane z ograniczaniem aktywności przez przedsiębiorstwa, ale utrzymuje się w miarę zadowalający popyt krajowy. Teraz trzeba liczyć się z tym, że popyt może spadać, więc pojawia się pytanie, czy zostanie to zrekompensowane zwiększoną aktywnością przedsiębiorstw. Tę zaś w dużym stopniu determinują jednak czynniki zewnętrzne, zarówno poprzez popyt zagraniczny na nasze towary, jak i sprawy związane z sytuacją na rynku bankowym i dostępnością kredytów. W efekcie trudno spać spokojnie myśląc o tym, co przyniesie II połowa tego roku naszej gospodarce.

Wszystko wskazuje na to, że 4. tydzień konsolidacji na naszej giełdzie zakończymy bez rozstrzygnięcia. Tym samym aktualne pozostają krótkoterminowe wsparcia i opory na poziomach odpowiednio 29 tys. pkt i ok. 30,5 tys. pkt. W kontekście ostatnich reakcji (a w zasadzie ich braku) na napływające z krajowego podwórka wiadomości trzeba przyjąć, że impuls do bardziej zdecydowanego działania którejś ze stron dadzą rynki zagraniczne. Te zaś czekają na kolejne sygnały rozstrzygnąć, jaka będzie skala ożywienia gospodarczego w II połowie tego roku.

WYKRES DNIA
Podane wczoraj dane o sprzedaży domów na rynku pierwotnym w USA potwierdzają, że trudno liczyć na razie na poprawę sytuacji na rynku nieruchomości. Najwyżej można mieć nadzieję na stabilizację. Pytanie, czy wystarczy to do tego, by gospodarka zaczęła wykazywać oznaki silniejszego ożywienia. Można wątpić, gdyż przy niskiej aktywności rynku nieruchomości będzie utrzymywać się presja na ceny domów, a to zaś utrudniać będzie wyjście na prostą. Zła sytuacja na rynku pracy skutkuje do tego rosnącą liczbą niespłacanych kredytów, co jeszcze zwiększa presję na ceny domów.

Notowania złota
Cena baryłki złota wraca stopniowo w stronę 1 tys. USD. Pomagał w ostatnich tygodniach w tym spadek dolara, z którym cena tego kruszcu jest mocno skorelowana.

W minionym roku i w tym roku cena złota próbowała już przebić się przez psychologiczną barierę 1 tys. USD, ale nieskutecznie. Można jednak przypuszczać, że gdyby doszło do kolejnej próby przejścia tego poziomu, to będzie już udana. To zaś drogę do trwalszej zwyżki ceny złota.

Musiałoby się to zapewne wiązać z nasileniem obaw inflacyjnych. W tym względzie nie byłby to korzystny czynnik dla rynków akcji i obligacji. Z decyzjami dotyczącymi złota warto zaczekać do rozstrzygnięcia, czy uda się przebić cenie barierę 1 tys. USD.

DZIŚ NA RYNKACH 29 V 2009 R.:
· Polski PKB w I kwartale wzrósł o 0,8% r/r
· Kwietniowa sprzedaż detaliczna w Niemczech
· Kwietniowa podaż pieniądza w strefie euro
· Amerykański PKB w I kwartale
· Majowy Chicago PMI w USA
· Majowy indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z 28 V 2009 R.:
· Kwietniowa sprzedaż detaliczna w Japonii spadła o 2,9% r/r
· Kwietniowa stopa bezrobocia w Niemczech obniżyła się do 8,2%
· Kwietniowa stopa bezrobocia na Węgrzech podniosła się do 9,9%
· Majowy indeks nastrojów konsumentów strefy euro pozostał na poziomie minus 31 pkt
· Majowe indeksy PMI dla sprzedaży detalicznej strefy euro i Niemiec spadły do odpowiednio 47,1 pkt i 46,3 pkt
· Kwietniowe zamówienia na dobra trwałego użytku w USA podniosły się o 1,9%, ale dane za wcześniejszy miesiąc zostały mocno zrewidowane w dół
· Cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych w USA wykazały wzrost o 623 tys.
· Sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA spadła do 352 tys.
· Odsetek niespłacanych kredytów hipotecznych w USA w I kwartale podskoczył do 7,9% 

Krzysztof Stępień
główny ekonomista,
ExpanderRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 3 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »