Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka
Pokaż mi swą dłoń, a powiem Ci kim jesteś. Biometria zdobywa rynek
Biznes sięga po biometrię, żeby zapewnić bezpieczeństwo danych, informacji, pieniędzy, a świadoma potrzeb rynku uczelnia proponuje ciekawy kierunek studiów podyplomowych, żeby przygotować specjalistów od bezpieczeństwa do rosnących wyzwań.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Ogłoszenie przez jeden z dużych banków w Polsce wprowadzenia techniki biometrycznej opartej na pomiarze żył jako formy uwierzytelniania tożsamości, zdaniem specjalistów, jest kolejnym krokiem w upowszechnianiu nowoczesnych systemów bezpieczeństwa informacyjnego. Biometria od dawna stosowana jest na rynku komercyjnym. Ponad pięćdziesiąt krajów z całego świata zapisuje dane biometryczne w swoich paszportach, a część z tych krajów wdrożyła już systemy, które korzystają z tych danych i w sposób automatyczny uwierzytelniają właścicieli biometrycznych dokumentów podróży. Biometrią można się zafascynować, ale nie można zapominać, że skutki niewłaściwego stosowania technik biometrycznych mogą być poważne, jeśli nie są zachowane zasady bezpieczeństwa.
"Od teoretycznych rozważań na temat metod biometrii do praktycznych zastosowań jest bardzo długa droga. Kluczowym zagadnieniem w implementacji biometrii jest bezpieczeństwo stosowanych metod i urządzeń - mówi dr inż. Adam Czajka, kierownik studiów podyplomowych „Bezpieczeństwo systemów informacyjnych wraz z technikami biometrycznymi na Politechnice Warszawskiej” - Dlatego uczymy naszych słuchaczy, w jaki sposób właściwie projektować systemy wykorzystujące biometrię, na co zwracać uwagę przy wyborze urządzeń, jak testować niezawodność technologii biometrycznych i bezpieczeństwo całych systemów, a wszystko po to, aby biometria zwiększała bezpieczeństwo uwierzytelniania a nie – paradoksalnie – je obniżała."
W Laboratorium Biometrii i Uczenia Maszynowego Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej badania nad technikami biometrycznymi i ich bezpieczeństwem prowadzone są już od kilkunastu lat. Nowocześnie wyposażone laboratorium oraz stała współpraca z międzynarodowym środowiskiem naukowym w tej dziedzinie pozwala na prowadzenie nowych w skali międzynarodowej badań naukowych w dziedzinie biometrii. Co ważniejsze, nie są to badania, których wyniki odkładane są "na półkę". Mają praktyczne zastosowanie więc efekty interesują rynek komercyjny. Przykładami polskich systemów, w których stosowane są oryginalne metody opracowane przez wykładowców tych Studiów, są m.in. systemy rozpoznawania podpisu odręcznego dla potrzeb uwierzytelniania transakcji płatniczych, czy też systemy weryfikacji tęczówki, wzbogacone o testowanie autentyczności oka w oparciu o niedawno opatentowaną w USA metodę sprawdzania, czy obserwowane przez kamerę oko jest żywe.
Rozwój nowych technologii wymusza również rozwój systemów zapewniających bezpieczeństwo. dr Grzegorz Kostrzewa- Zorbas, ekspert bezpieczeństwa narodowego, doktor studiów strategicznych John Hopkins University, jeden z wykładowców studiów podyplomowych na PW, zwraca uwagę na konieczność poznawania nowoczesnych technik łamania systemów bezpieczeństwa, strategii i taktyk działania nowoczesnych przestępców. "Wchodzimy do nowej gry- mówi dr Kostrzewa-Zorbas- Przestrzeń informacyjna jest tu ważniejsza od fizycznej, jest rozstrzygającym środowiskiem strategicznym. Kto traci nad nim kontrolę, traci wszystko inne. Obrona powinna wyprzedzać atak, nie dać się zaskoczyć, czasem kontratakować."
Można przypuszczać, że wraz ze wzrostem zastosowań biometrycznych na rynku potrzeba będzie specjalistów, menedżerów, kierowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, którzy znają sie na nowoczesnych systemach bezpieczeństwa informacyjnego .
Trzeba uczyć się z szybko rosnących zasobów praktyki i teorii światowej- mówi dr Grzegorz Kostrzewa- Zorbas- Studiować podstawy kryptologii, cyberterroryzmu i antycyberterroryzmu, cyberwojny. Ekonomiczne, polityczne, kulturowe i kryminalne źródła zagrożeń."
Politechnika Warszawska jakby przewidując potrzeby przyszłego rynku uruchamia kolejną edycję studiów podyplomowych, których tematyka bezpieczeństwa systemów informacyjnych łączy się z technikami biometrycznymi.
"Metody rozpoznawania linii papilarnych, twarzy, tęczówki, zagadnienia bezpieczeństwa biometrii, takie jak testowanie żywotności czy bezpieczeństwo wzorców biometrycznych - to tylko niektóre z tematów, które są w programie studiów. "- mówi dr inż. Adam Czajka- "Oprócz biometrii oraz zagadnień dotyczących bezpieczeństwa informacji, poruszamy związane z nimi aspekty prawne i etyczne. Dzięki temu osoby kończące te studia wychodzą z kompleksową wiedzą na temat systemów bezpieczeństwa informacyjnego. Co najważniejsze, nie jest to tylko wiedza teoretyczna ze względu na udział wykładowców z rynku komercyjnego, praktyków bezpieczeństwa."
Słuchacze m.in. samodzielnie zaprojektują wybrane elementy systemu biometrycznego, który zostanie przez nich następnie profesjonalnie oceniony pod względem dokładności rozpoznawania i bezpieczeństwa, poznają tajniki kryptologii, zastosują zdobytą wiedzę i umiejętności z cyberterroryzmu w grze strategicznej, będą projektować plan operacji związanej z bezpieczeństwem systemów informacyjnych, poznają praktyczne mechanizmy wykrywania włamań w ramach zajęć z testowania bezpieczeństwa systemów. Wszystko to podczas ćwiczeń w Laboratorium Biometrii.
Można powiedzieć, że biometria powoli zdobywa rynek, ale rynek zacznie zdobywać ekspertów od biometrii. I to coraz szybciej.
Komentarze (0)