Kultura, sztuka » Kultura

Portret bytomskiej kobiety

Delikatne czy zapracowane, spokojne czy pełne energii - jakie były bytomskie matki, babki i prababki, a jakie teraz są śląskie kobiety? Pierwszą część wystawy, przedstawiającej bytomianki dawniej i dziś, już od piątku można oglądać w Agorze Bytom, drugą – od 8 marca w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Dawniej przy boku męża, angażujące się głównie w działalność charytatywną, dziś praktycznie w każdym zawodzie, ale zawsze ważne dla rozwoju regionu.

Rola kobiet przed laty oraz współcześnie zaprezentowana zostanie na wystawie „Kobieta w dziejach i współczesności Bytomia", organizowanej przez Muzeum Górnośląskie, której część już od piątku będzie można obejrzeć w galerii sztuki Agory Bytom.

- Zdjęcia naszych babek i prababek pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz prywatnych, ale na ekspozycji znalazło się też miejsce dla kobiet współczesnych. Stąd fotografie, przedstawiające lekarki, urzędniczki i nauczycielki - opowiada Edyta Horwat z Muzeum Górnośląskiego. Patronatem honorowym wystawę objął Prezydent Miasta Bytomia.

Wystawa to efekt pracy osób, które przeglądały archiwa, literaturę i przeprowadzały wywiady z mieszkańcami, by jak najpełniej przedstawić zmieniający się na przestrzeni lat portret śląskiej kobiety. Dlatego też o udostępnienie swoich zbiorów poproszono prywatne osoby, m.in. Tomasza Szemalikowskiego, Czesława Czerwińskiego, Rafała Pietrzyka, Joachima Wypicha, Małgorzaty Sprot i Józefa Bazana. - Krzyżowanie się różnych kultur i narodowości na Śląsku sprawiły, że portret bytomskiej kobiety jest skomplikowany, a przy tym bardzo barwny - mówi Izabella Kühnel z Muzeum Górnośląskiego. - Dzięki wprowadzeniu już w XVII wieku obowiązku szkolnego, Ślązaczki mogły pełniej zaznaczyć swoją obecność w życiu społecznym.

Ponieważ wystawa opowiada nie tylko o kobietach sprzed lat, ale także o tych nam współczesnych, organizatorzy przygotowali dodatkową propozycję dla klientów Agory. - W naszej galerii sztuki wystawimy dwie ścianki, wymalowane w stylu dawnych atelier z XIX w. Każdy będzie mógł sobie tam zrobić zdjęcie własnym aparatem - mówi Katarzyna Skalska z Agory Bytom. - Chętni będą mogli przesłać nam taką fotografię i wziąć udział w konkursie.

18 lutego o godz. 19:00 w galerii sztuki na poziomie +3 Agory Bytom (wjazd szklanymi windami) odbędzie się wernisaż wystawy, otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp na wystawę i wernisaż jest wolny.

Plan wystawy:

18 luty - 15 marca 2011 r. - ekspozycja w Agorze Bytom,

8 marca - 31 lipca 2011 r. - wystawa w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu,

2-4 września 2011 r. - prezentacja w Recklinghausen podczas 31. Spotkań Bytomian.

Realizacja wystawy:

Edyta Horwat i Izabella Wójcik- Kühnel - komisarze wystawy,

Magdalena Goik - współautorka katalogu,

Jerzy Horwat i Maciej Droń - konsultacje historyczne,

Barbara Drobny - redakcja językowa.

Instytucje partnerskie:

Urząd Miejski w Bytomiu, Elektrociepłownia Szombierki, Liga Kobiet Nieobojętnych, Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Katowicach, Towarzystwo Niemców z Bytomia.

Sponsorzy wystawy:

Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna im. Kardynała Augusta Hlonda, Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji w Bytomiu.

Patronat medialny:

Życie Bytomskie, TVP Katowice, naszemiasto.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Profitcomms

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »