Firma » Praca
Praca a podatki z zagranicy
Ciekawym rozwiązaniem może być dla wielu z nas częściowe przebywanie w obrębie Polski we wszystkich możliwych lukach między dniami pracującymi. Wygląda to tak, że pozostając w kraju choć 183 dni w ciągu roku czy też posiadając ośrodek interesów w Polsce, nadal jesteśmy rezydentami podatkowymi oraz podlegamy krajowym organom podatkowym, a więc mamy obowiązek dokonać rozliczenia z zagranicy.
Określone szczegółowo „centrum interesów osobistych” oznacza wszelkie możliwe połączenia familijne, naszą aktywność społeczną, kulturalną tudzież obywatelską, a dodatkowo członkostwo w różnorakich związkach. Z drugiej strony określenie „centrum interesów gospodarczych” to przede wszystkim nasze codzienne środowisko zarobkowania.
Musimy wiedzieć, że wybrane kraje mogą też uwzględniać znaną niektórym z nas umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki niej, zarówno w Polsce, jak i za granicą, od dochodów pobierany może być podatek. Wspomniany dokument opisuje jedną z dwóch norm umożliwiających wykluczanie opodatkowania w obu krajach, czyli:
• zasadę zwolnienia z progresją,
• zasadę proporcjonalnego odliczenia.
Niewątpliwym wsparciem, o którym warto pamiętać pracując w innym kraju, jest cenna dla wielu z nas opcja odjęcia części (dokładnie 30%) diet zagranicznych za każdy dzień zamieszkiwania w stosunku pracy. Wartość tę należy zawsze wyznaczyć ją osobiście, ponieważ może być różna w zależności od kraju.
Chcąc uniknąć nieprzyjemności po powrocie do Polski, każdy rezydent podatkowy bezwzględnie musi wyliczyć i wpłacić zaliczki na podatek od zagranicznych przychodów do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu przyjazdu.
Nadesłał:
Dabali777
|
Komentarze (0)