Firma » Praca

Praca a podatki z zagranicy

Perspektywa wyższych zarobków przekonuje coraz szersze grono Polaków do wyjazdu za granicę. Mimo to nie wszyscy emigranci ostatecznie podejmują decyzję o definitywnym osiedleniu się z dala od rodziny i dotychczasowego miejsca zamieszkania.

Ciekawym rozwiązaniem może być dla wielu z nas częściowe przebywanie w obrębie Polski we wszystkich możliwych lukach między dniami pracującymi.  Wygląda to tak, że pozostając w kraju choć 183 dni w ciągu roku czy też posiadając ośrodek interesów w Polsce, nadal jesteśmy rezydentami podatkowymi oraz podlegamy krajowym organom podatkowym, a więc mamy obowiązek dokonać rozliczenia z zagranicy.

Określone szczegółowo „centrum interesów osobistych” oznacza wszelkie możliwe połączenia familijne, naszą aktywność społeczną, kulturalną tudzież obywatelską, a dodatkowo członkostwo w różnorakich związkach. Z drugiej strony określenie „centrum interesów gospodarczych” to przede wszystkim nasze codzienne środowisko zarobkowania.

Musimy wiedzieć, że wybrane kraje mogą też uwzględniać znaną niektórym z nas umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dzięki niej, zarówno w Polsce, jak i za granicą, od dochodów pobierany może być podatek. Wspomniany dokument opisuje jedną z dwóch norm umożliwiających wykluczanie opodatkowania w obu krajach, czyli:

• zasadę zwolnienia z progresją,
• zasadę proporcjonalnego odliczenia.

Niewątpliwym wsparciem, o którym warto pamiętać pracując w innym kraju, jest cenna dla wielu z nas opcja odjęcia części (dokładnie 30%) diet zagranicznych za każdy dzień zamieszkiwania w stosunku pracy. Wartość tę należy zawsze wyznaczyć ją osobiście, ponieważ może być różna w zależności od kraju.

Chcąc uniknąć nieprzyjemności po powrocie do Polski, każdy rezydent podatkowy bezwzględnie musi wyliczyć i wpłacić zaliczki na podatek od zagranicznych przychodów do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu przyjazdu.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Dabali777

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »