Kultura, sztuka » Kultura

Projekt "Back to the roots" w Żmigrodzie

Projekt "Back to the roots" w Żmigrodzie
Zobacz więcej zdjęć »
Dzisiaj, 21-go czerwca 2009r. do Żmigrodu w woj. dolnośląskim przyjadą młodzi ludzie z sześciu krajów Europy: Portugalii, Hiszpanii, Słowenii, Bułgarii, Turcji i Estonii. Wspólnie z polskimi gospodarzami przygotują spektakl z okazji Nocy Świętojańskiej.

Realizacja projektu "Back to the roots" to wydarzenie, o którym warto mówić jak najwięcej. To sposób na aktywizację lokalnej społeczności, edukacja przez kulturę, wspieranie inicjatyw młodzieżowych. Święto dla małego Żmigrodu, który w ciągu tych kilku dni stanie się miastem iście międzynarodowym, miejscem mieszania się kultur, języków, doświadczeń. Niezwykła zabawa, ale i ciężka praca dla uczestników projektu. To pokazanie, że można robić rzeczy niezwykłe, nawet w tak małych miejscowościach! Wreszcie, to szansa na stworzenie i obejrzenie wyjątkowego spektaklu, pełnego ludowych obrzędów, ognia i wody, walki dobra ze złem, tajemniczości i dźwiękowych efektów.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Tradycja Nocy Świętojańskiej stała sie dobrym punktem wyjścia do międzykulturowego współdziałania uczestników projektu, którzy przez bezpośrednie obcowanie z rówieśnikami z innych krajów będą mogli poznać ich tradycję, kulturę, język i zwyczaje. Zajęcia artystyczne pozwolą młodym ludziom rozwinąć posiadane umiejętności artystyczne i kreatywność oraz zdobyć wiedzę i doświadczenie w organizacji przedstawień plenerowych.

Przez 10 dni trwania wymiany uczestnicy zamierzają przeprowadzić szereg warsztatów artystycznych i innych zajęć na temat tradycji Nocy Świętojańskiej oraz przygotować przedstawienie artystyczne, które będzie zwieńczeniem projektu. Przed przedstawieniem finałowym odbędzie się Parada Świętojańska promująca projekt oraz zachęcająca mieszkańców Żmigrodu do wzięcia udziału w przedstawieniu.

Finałem warsztatów będzie spektakl z okazji Nocy Świętojańskiej, który niezwykła, międzynarodowa grupa artystów-amatorów przedstawi na tle odrestaurowanych niedawno fragmentów murów żmigrodzkiego pałacu. Pełen słowiańskich rytuałów spektakl, w którym nie zabraknie tańca i porywającej muzyki, walki dobra ze złem, emocji i żywiołów mieszkańcy miasteczka i ich goście będą mogli zobaczyć w sobotę 27 czerwca o godz. 21. Po przedstawieniu uczestnicy i widzowie wyruszą na wspólne poszukiwanie kwiatu paproci w romantycznych zakamarkach starego parku otaczającego zabytkowe ruiny.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są młodzi członkowie działającego w Żmigrodzie zespołu teatralnego „Teatr Miejski 48". Grupa ma już na tym polu pewne doświadczenia, bowiem większość z nich uczestniczyła w corocznych przedstawieniach organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej z okazji Nocy Świętojańskiej. Teraz do swojego pomysłu zdołali przekonać wrocławskie stowarzyszenie Semper Avanti i tak lokalna inicjatywa zyskała wymiar międzynarodowy i międzykulturowy.

Warto jeszcze wspomnieć, że Teatr Miejski 48 działa od października 2007 roku. To amatorska grupa miłośników zabaw teatralnych, złożona z gimnazjalistów, licealistów, studentów i nauczycieli. Do tej pory realizowała dwa projekty sceniczne: opartą na „Małym Księciu" „Historię pewnej śmierci" oraz „Koronację" Marka Modzelewskiego. Idea T48 zakłada, że będzie to typowy teatr, z w miarę stałą grupą aktorów, która może realizować nawet kilka sztuk jednocześnie.

Projekt Back to the Roots finansowany jest w ramach programu Młodzież w Działaniu, a wspiera go Urząd Miejski w Żmigrodzie. Więcej informacji zarówno o planowanych działaniach w ramach projektu, jak i o samym teatrze można znaleźć na stronie internetowej http://www.teatr48.org.pl.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Żmigród - adresy i telefony
http://www.zmigrod.firmowa.eu

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »