Dom » Architektura
Proste formy zyskają na popularności w tym roku
Domy wolnostojące są najpowszechniejszą formą zamieszkania w Polsce. Jak wynika z najnowszych danych opracowanych przez Eurostat mieszka w nich połowa (50,6%) naszych rodaków. Co więcej, budownictwo to nieustannie się rozwija, tylko w I półroczu 2016 r. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wydał ponad 37 tysięcy pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych. Warto zatem przyjrzeć się trendom, które będą obecne na rynku w 2017 r.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Prosta forma
Czołową tendencją, którą możemy zauważyć na rynku nieruchomości jest dążenie do prostoty, oszczędnych form. Zarówno w zakresie bryły obiektu, elewacji, jak i wykończenia wnętrz. Coraz częściej Polacy rezygnują z popularnych do tej pory kolumnad i ganków oraz innych dodatkowych dekoracji wzbogacających fasadę budynku. Rośnie również zainteresowanie projektami o płaskim dachu. Rozwiązanie to kojarzyło się do tej pory z mało atrakcyjnym budownictwem lat 70-tych. W związku z tym, mimo jego licznych zalet, mało osób decydowało się na ten krok. Oprócz zmieniającego się gustu i skojarzeń Polaków wpływ na wybór prostych form ma też niewątpliwie cena takich budynków.
– Budowa domu jednorodzinnego o przeciętnej powierzchni rzędu 200 m2, oszczędnego w formie wiąże się z wydatkiem rzędu 400 tysięcy złotych. Decydując się na projekt zakładający skomplikowaną bryłę z różnorodnymi elementami dekoracyjnymi, jak dodatkowe balkony, lukarny czy wykusze musimy się liczyć ze wzrostem ceny do 450 – 500 tysięcy złotych – mówi Tomasz Skrobun z Estimatin, internetowego narzędzia służącego do precyzyjnej wyceny budowy domu.
Ekologicznie i pragmatycznie
Zwrot inwestorów w stronę prostych form wynika też z zapotrzebowania na obiekty energooszczędne i pasywne. Dzieje się tak nie tylko z powodu rosnącej świadomości ekologicznej Polaków, ale także z racji na niższe koszty utrzymania takich obiektów. Zwarta fasada, bez dekoracji, wpływa na efektywność energetyczną domu. Proste ściany dają większe możliwości w zakresie izolacji oraz doboru materiałów zapobiegających stratom energii.
Czynnikiem, który również będzie miał duży wpływ na wybór projektów w 2017 r. jest kolejna zmiana zasad udzielania kredytów bankowych.
– Większość budowanych w Polsce domów jest finansowanych kredytem hipotecznym, w związku z czym wzrost od 1 stycznia br. wymaganego wkładu własnego do 20% wartości inwestycji będzie ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestorów. Skłoni to Polaków do wyboru pragmatycznych i tanich rozwiązań, czyli wspomnianych prostych rozwiązań architektonicznych – dodaje Tomasz Skrobun z Estimatin.
Wzorce z zagranicy
Wybierając projekt Polacy analizują również dobre praktyki i trendy panujące zagranicą. Największą popularnością cieszą się modele niemieckie i skandynawskie charakteryzujące się dużymi, jasnymi przestrzeniami. Wzorem naszych sąsiadów stawiamy również na nowoczesne materiały. W miejsce klasycznych elewacji wybieramy fasady wentylowane bądź szklane. W tym roku powszechnie będziemy wykorzystywać również drewno do wykończenia bryły oraz postawimy na grę światłem i zielenią.
Nadesłał:
brandscope
|
Komentarze (0)