Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Prosty i powszechny sposób na walkę z drobnoustrojami

Prosty i powszechny sposób na walkę z drobnoustrojami
Zobacz więcej zdjęć »
Francuskie miasto Bezannes jako pierwsze na świecie zainstalowało w ratuszu, szkole i innych budynkach użyteczności publicznej klamki i poręcze wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Te samodezynfekujące się powierzchnie pomagają chronić zdrowie mieszkańców.

Miedź jest z natury przeciwdrobnoustrojowa, co oznacza, że zabija bakterie 24 godziny na dobę, także  w okresach pomiędzy rutynowym czyszczeniem i dezynfekcją. Miedziane powierzchnie dotykowe eliminują mikroorganizmy takie jak gronkowiec złocisty (MRSA), pałeczki okrężnicy (Escherichia coli) czy norowirusy, które są częstą przyczyną infekcji. Tę zaletę posiadają również stopy miedzi, np. mosiądze  i brązy, tworząc rodzinę materiałów nazywanych wspólnie „Miedzią Przeciwdrobnoustrojową" (oznaczone znakiem Cu+). W badaniach klinicznych na powierzchniach z miedzi przeciwdrobnoustrojowej stwierdzono o ponad 80% mniejsze stężenie drobnoustrojów niż na powierzchniach niemiedzianych.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Urzędnicy miejscy z Bezannes wybrali instytucje o dużym natężeniu ruchu, w których zakażenia mogą się gwałtownie rozprzestrzeniać pomiędzy odwiedzającymi je osobami, i wyposażyli je w miedziane elementy dostarczone przez lokalną firmę Steriall. Klamki i poręcze na klatkach schodowych zamontowano w ratuszu, ośrodku opieki społecznej, centrum kultury oraz szkole podstawowej.

- Nie możemy prosić lokalnych inwestorów o wprowadzanie innowacji, nie robiąc niczego samemu - wyjaśnia Jean-Pierre Belfie, burmistrz Bezannes. - Musimy brać aktywny udział w procesie rozwoju. Chcemy zamknąć drzwi zakażeniom i troszczyć się o nasze dzieci, nauczycieli, pracowników administracji i odwiedzających.

Przedstawiciele Szkoły Podstawowej Sylvain Lambert, do której uczęszcza ponad 160 uczniów, także są zadowoleni z dodatkowej ochrony, jaką dają nowe elementy wyposażenia z miedzi przeciwdrobnoustrojowej. Rozwiązanie to pozwoli obniżyć ilość zarazków przenoszonych pomiędzy nauczycielami, dziećmi i ich rodzicami, zmniejszając wśród nich liczbę zakażeń.

Profesor Sophie Gangloff z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu w Reims zauważa: - Jak wiemy, drobnoustroje mogą przeżyć przez dni, a nawet miesiące na często dotykanych powierzchniach. Podczas gdy regularne mycie rąk i czyszczenie powierzchni może ograniczyć przenoszenie drobnoustrojów, nie zapewnia to wystarczającej ochrony każdemu. Dlatego też miedź przeciwdrobnoustrojowa stanowi bardzo interesujące rozwiązanie do stosowania w przestrzeni publicznej i szpitalach, tym bardziej, że wykazuje skuteczne działanie przeciwko antybiotykoopornym bakteriom.

Powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej są już stosowane na lotniskach, dworcach kolejowych i w placówkach ochrony zdrowia na całym świecie. Pozwalają redukować  rozprzestrzenianie się zakażeń, wspierając kluczowe środki kontroli zakażeń, takie jak dobra higiena rąk oraz regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni. W Polsce najbardziej kompleksowo wyposażony w elementy z miedzi przeciwdrobnoustrojowej (tj. klamki, poręcze łóżek, pochwyty łazienkowe, stojaki do kroplówek, łączniki i gniazda elektryczne) jest Oddział Nefrologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Miedziane elementy trafiły także na Oddziały Intensywnej Terapii i Anestezjologii oraz Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w szpitalu MCZ w Lubinie. Jednak rozwiązania stosowane we francuskim Bezannes mają charakter bardziej kompleksowy, powszechny i mogą być inspirującym rozwiązaniem dla lokalnych samorządów w innych krajach.

Dodatkowe informacje odnośnie miedzi przeciwdrobnoustrojowej można zaleźć na stronie www.cuplus.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Europejski Instytut Miedzi
http://www.instytutmiedzi.pl/

Komentarze (1)

  • avatar
    ~olo 2016-02-19 22:32:41

    ciekawy artykuł


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »