Dom » Budownictwo

Przegląd metod malowania ścian

Przegląd metod malowania ścian
Zobacz więcej zdjęć »
Wraz z nadejściem wyczekiwanej przez wszystkich wiosny niechybnie swoje rozpoczęcie świętować może również sezon remontowy.

Już niebawem w ruch pójdą młotki, piły i wiertarki, które kilka wcześniejszych miesięcy przezimowały w szafie czekając na moment rozpoczęcia prac remontowych, które przecież dużo przyjemniej jest wykonywać w ciepłą i słoneczną pogodę.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:


Najczęstszymi pracami jakie wykonywane są w ramach wiosennych renowacji są oczywiście prace malarskie, bowiem to najprostszy i najtańszy sposób na odnowienie swojego mieszkania i tchnięcie w nie nowego życia. Malowanie jest również czynnością remontową, z którą każdy może sobie poradzić bez konieczności wzywania na pomoc fachowej ekipy remontowej przez co i satysfakcja większa i nasz portfel je pozostanie w opłakanym stanie.


Podejmując się samodzielnej pracy malarskiej warto zatem przyswoić sobie odrobinę wiedzy na temat samych technik malowania i dobrać odpowiednią do swoich potrzeb i planów remontowych.


W związku z tym poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych technik malarskich.



Metoda malowania pędzlem

Jak nie trudno się domyślić jest to jedna z najpopularniejszych metod malarskich, choć niezbyt wydajna przy malowaniu dużych powierzchni. Pędzle w malowaniu ścian wykorzystywane są zatem zazwyczaj do pomalowania detali czy trudno dostępnych miejsc.


Jeżeli zamierzamy wykorzystać pędzle do malowania to warto zapamiętać, aby nie nakładać nimi farb charakteryzujących się wysokim stopniem lepkości, bowiem pozostać mogą na ścianach nieestetyczne i trudne do zmycia smugi.


Pędzle są dobre jednak do wykonywania prac gruntujących ze względu na lepsze przenikanie preparatów gruntujących z włosia pędzla do podłoża.



Metoda malowania wałkiem

Ze względu na łatwość i wydajność pracy z wałkiem są one wykorzystywane zarówno przez malarskich amatorów jak i firmy zajmujące się na co dzień remontowaniem wnętrz.


Niewątpliwą zaletą pracy z wałkiem do malowania ścian jest równomierne rozprowadzanie farby i możliwość szybkiego pomalowania całej ściany na dowolny wybrany kolor. Wałkiem malować powinno się ruchem krzyżowym, który pozwala na równomierne i najefektywniejsze położenie warstwy farby.


Istotny jest także dobór odpowiedniego wałka i materiału z jakiego został on wykonany. Różne rodzaje farb inaczej współpracują z wałkami i dają inne efekty końcowe. Przykładowo farby wodorozcieńczalne najlepiej współpracują z wałkiem wykonanym z tworzywa sztucznego. Farby oparte na bazie rozpuszczalników dużo lepiej pracują z kolei z wałkami z materiałów naturalnych, a farby olejne z wałkami gąbkowymi.



Metoda malowania natryskowego

Malowanie natryskowe to zdecydowanie najszybsza metoda malowania, która wymaga od nas jednak posiadania trochę bardziej zaawansowanego sprzętu. Do takiej formy malowania niezbędny będzie nam pistolet natryskowy wyposażony w specjalną dyszę, która rozprowadzi, a właściwie rozpyli farbę po powierzchni.


Aby zwiększyć wydajność malowania natryskowego powinno się przecedzić farbę przez uzupełnieniem zbiornika pistoletu, aby nie dostały się do niego żadne grudki czy zanieczyszczenia. Zapychająca się dysza będzie powodować nierównomierne rozprowadzanie farby i pozostawianie zacieków na ścianie.



Tak oto prezentują się najpopularniejsze domowe metody malowania ścian, zatem bogatsi o tą wiedzę możemy zabierać się do naszych wiosennych prac remontowych i wyczekiwać upragnionych efektów naszego działania.

 

Materiał przygotowany przy konsultacji z polskim producentem farb - Farby Kabe



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MariuszMax

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »