Kobieta, zdrowie, uroda » Dziecko

Rozwód: sąd nie musi przychylać się do każdego wniosku rozwodowego

Rozwód: sąd nie musi przychylać się do każdego wniosku rozwodowego
Zobacz więcej zdjęć »
Główną przesłanką do uzyskania rozwodu w polskim sądzie jest wystąpienie zupełnego i trwałego rozkładu pożycia między małżonkami. Bez spełnienia tej przesłanki inne argumenty - takie jak pijaństwo czy cudzołóstwo drugiego małżonka - są tylko okolicznościami badanymi przez sąd.

Całkowity lub zupełny rozpad pożycia następuje wtedy, gdy pomiędzy małżonkami nie ma więcej więzi fizycznej, duchowej a także materialnej. Zerwanie więzi materialnej może polegać na osobnym mieszkaniu, albo życiu z kochanką/kochankiem przez jedno lub oboje małżonków.

Sąd, zajmując się badaniem trwałości rozpadu, określa czy możliwe jest jeszcze zejście się małżonków i wspólne życie razem. Czy rozpad ma szanse być cofnięty czy też nie.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli wskutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków, np. rozwód mógłby spowodować pogorszenie warunków materialnych. Nie ma na to wpływu nawet całkowity i trwały rozpad.

Innym przypadkiem jest sytuacja, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraził zgody na rozwód i jego odmowa nie jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Zgodnie z prawem, pozew rozwodowy należy złożyć w sądzie okręgowym, zgodnym z ostatnim wspólnym miejscem zamieszkania małżonków. Jeżeli jednak mieszkają oni już w innych miejscach, wówczas właściwy będzie sąd okręgowy miejsca zamieszkania strony pozwanej.

Jeśli sąd stwierdzi, że istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, może skierować małżonków do mediacji. W trakcie rozprawy sąd ma również obowiązek przekonywać małżonków do pojednania.

Częstym zjawiskiem związanym z rozwodem są alimenty, jeżeli nie zamieściliśmy takiego żądania w pozwie rozwodowym możemy zawsze złożyć sądowi odpowiedni wniosek na rozprawie w obecności drugiego małżonka lub pismo, którego odpis należy doręczyć drugiemu małżonkowi.

Rzekome utrudnienie postępowanie przez jedno z małżonków poprzez niestawianie się na rozprawie nie ma wpływu na postępowanie, gdyż odbywa się ono bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Postępowanie rozwodowe odbywa się przy drzwiach zamkniętych, chyba że obie strony zażądają publicznego rozpoznania sprawy, a sąd uzna, że jawność nie zagraża moralności.

Małżeństwo ustaje z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

nnbobak

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »