Rozrywka i wypoczynek » Przyroda

Rytmiczne ryby

Rytmiczne ryby
Zobacz więcej zdjęć »
Rodzaj neuronalnego metronomu pomaga rybom zapamiętać rytm na długi czas - informują naukowcy z USA na łamach tygodnika "Nature". Jeszcze długo po zakończeniu stymulacji przez rytmiczny bodziec ryby rytmicznie machają ogonami.

Mu-ming Poo z University of California wraz z kolegami odkrył grupę neuronów w układzie nerwowym danio pręgowanego (słynnego Zebrafish), która umożliwia zapamiętywanie tempa rytmicznej stymulacji w skali sekund. Dotychczas znane były obwody neuronalne, które przetwarzały informacje czasowe ale tylko w skali mikro i mili sekund.

Fakt, że ryba może rytmicznie machać ogonem jeszcze przez jakiś czas po ustaniu rytmu świadczy o tym, że jest w stanie zapamiętać odstępy czasowe (interwały) pomiędzy bodźcami.

Zdaniem autorów badań to bardzo ciekawe zjawisko ponieważ poczucie czasu jest niezwykle istotne w wielu aspektach percepcji i poznawania świata.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Neodruk - wizytówki,reklama
http://www.neodruk.za.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »