Zdrowie » Medycyna
Sukces CMP w badaniach mammograficznych
Podstawową metodą pozwalającą na wykrycie choroby w początkowym stadium jest mammografia rentgenowska. Aby była skuteczna i bezpieczna dla pacjentki musi spełniać określone kryteria. Ocenę standardów pracowni mammograficznych powierzono Wojewódzkiemu Ośrodkowi Koordynującemu Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, który organizowany jest przez NFZ. Spośród 254 ośrodków z całej Polski, posługujących się metodą analogową, najlepsze okazało się małopolskie NZOZ Centrum Medycyny Profilaktycznej, które ma swoją siedzibę przy ulicy Komorowskiego w Krakowie. Podczas weryfikacji zdjęć nadesłanych przez pracownie mammograficzne z całej Polski pod uwagę wzięto jakość ich wykonania w zestawieniu ze stopniem narażenia kobiet na promieniowanie. Ocenie poddano także sposób w jaki świadczeniodawcy przeprowadzają testy kontroli jakości oraz radzenie sobie z ewentualnymi nieprawidłowościami.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
W krakowskim Centrum Medycyny Profilaktycznej dużą uwagę poświęca się kampaniom informacyjnym i profilaktycznym kierowanym do mieszkanek Małopolski. W ramach dwóch akcji, przy których placówka współpracuje z NFZ oraz Urzędem Miasta w Krakowie, działania koncentrowane są na kobietach w wieku od 40 do 69 lat, a zatem znajdujących się w grupie najwyższego ryzyka. Realizacja programu opiera się na mammografii połączonej z konsultacją lekarską, ale także nauką samokontroli. Celem CMP jest skuteczna edukacja pacjentek oraz wyrobienie nawyku wykonywania badań, chociażby systematycznej samokontroli piersi. Dzięki tego typu działaniom zwiększa się świadomość społeczeństwa, a to kolejny bezcenny sukces w walce z rakiem.
Wyłonienie najlepszych świadczeniodawców badań mammograficznych w Polsce to nie tylko prestiżowy konkurs, ale przede wszystkim ważna informacja dla pacjentów. Okazuje się, że jakość wykonywanych zdjęć i standardy panujące w placówkach bywają różne. Najgorszym z nich NFZ nie przedłuży kontraktu na wykonywanie świadczeń. Pozytywnym wynikiem kontroli może pochwalić się 73 % spośród skontrolowanych świadczeniodawców, co świadczy o poprawie jakości aparatury oraz realizacji badań w ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi” w stosunku do lat ubiegłych.
Natalia Żalińska
Komentarze (0)