Gospodarka » Żywność
Tylko dla kobiet: wiosenne porządki w diecie
Zobacz więcej zdjęć » |
Porządki warto rozpocząć od przyjrzenia się sobie oraz temu, jakie sygnały wysyła nasz organizm radzi specjalista ds. żywienia,dietetyk Halszka Sokołow, ekspert marki Zagrodowy.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Wiele kobiet narzeka na częste bóle głowy. Jeśli cierpisz na nie, zwróć uwagę na ilość i rodzaj wypijanych napojów. Niedostateczne nawodnienie utrudnia usuwanie toksycznych związków z organizmu. Jeśli pijesz dużo płynów, a mimo to odczuwasz często takie dolegliwości, przyjrzyj się temu co jesz. U niektórych osób bóle głowy wywołują: czekolada, owoce cytrusowe, czerwone wino, sery – zwłaszcza żółte, napoje zawierające kofeinę (kawa, tradycyjna czarna herbata), a także wysoko przetworzona żywność zawierająca glutaminian sodu czy syntetyczne substancje słodzące.
Kobiety często zmagają się z niedoborami składników odżywczych. Objawy widać gołym okiem –zajady w kącikach ust, przesuszo naskóra, problemy z paznokciami. Rozwiązaniem jest stosowanie jak najbardziej urozmaiconej diety, w której pojawiają się wszystkie grupy produktów m.in.:
• produkty białkowe np. Kurczak Zagrodowy z Podlasia hodowany metodą chowu ekstensywnego, indyk, chuda wołowina, ryby (również tłuste), owoce morza, jajka, a także produkty mleczne − mleko, jogurt, kefir, chudy twaróg
• produkty skrobiowe np. kasza jaglana, gryczana, jęczmienna, ryż brązowy, razowy makaron, płatki owsiane, pełnoziarniste pieczywo
• różnego rodzaju warzywa i owoce
• orzechy, pestki, nasionka
• dobrej jakości oleje np. olej lniany, oliwa z oliwek.
Wiele kobiet skarży się także na obrzęki odczuwane w kostkach, łydkach, czasami również na palcach dłoni. Występują one zwłaszcza w przypadku siedzącego trybu pracy. Pomóc może zrobienie krótkich przerw, dosłownie na kilka minut, po to by przebiec kilka schodów, poćwiczyć – jeśli to możliwe. Warto również wypić kubek naparu z pokrzywy, który pobudza oczyszczanie organizmu.
Przyczyną dyskomfortu bywają także wzdęcia i uczucie pełności. Mogą one wiązać się z obecnością w diecie ciężkostrawnych produktów np. dań smażonych, wysoko przetworzonej żywności. Aby określić ich przyczynę, warto notować wszystkie posiłki, jakie spożywamy i zaznaczyć momenty wystąpienia dolegliwości. Rezygnacja z pewnych typów pokarmów może być pomocna. Występowanie uczucia pełności czasami związane jest z samą techniką jedzenia tzn. szybkim połykaniem całych kęsów. Zachęcam do spokojnego jedzenia posiłków – na siedząco, bez jednoczesnego pisania na klawiaturze, czytania gazety czy oglądania telewizji, przeżuwając dokładnie, po około 5 razy,każdy kęs.
Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie zmian w diecie, zacznij od określenia jednej małej realnej rzeczy, którą możesz zrobić dla siebie w ramach wiosennych porządków. Wybierz coś na miarę swoich możliwości np. zjedzenie śniadania raz w tygodniu, jeśli do tej pory nie jadłaś ich w ogóle, zrobienie listy zakupów przed zakupami, jeśli do tej pory Twoje zakupy były spontaniczne, wyjście na spacer raz w tygodniu, jeśli do tej pory się nie ruszałaś, zjedzenie jednego ciastka mniej niż dotychczas. Coś małego, konkretnego i realnego. Powodzenia!
Polecany przez dietetyka Kurczak Zagrodowy z Podlasia jest karmiony wyłącznie paszą roślinną, bogatą w surowce mineralne i witaminy. Naturalny sposób karmienia wyklucza stosowanie pasz genetycznie zmodyfikowanych. Dłuższy chów i specjalny sposób karmienia powodują, że Zagrodowy jest mniej otłuszczony i regularniej umięśniony niż zwykły kurczak, a jego skórka jest cieńsza. Mięso Kurczaka Zagrodowego z Podlasia jest delikatniejsze i ma bardziej spójną, kruchą strukturę, a po upieczeniu jest wyjątkowo smaczne i mniej tłuste niż mięso zwykłego kurczaka. Z tych względów polecane jest szczególnie dzieciom oraz osobom dbającym o zdrową dietę.
Halszka Sokołow (d. Gędek) – dyplomowany specjalista do spraw żywienia, ekspert marki Zagrodowy. Prowadzi konsultacje indywidualne i rodzinne w zakresie odchudzania, niedowagi oraz problemów zdrowotnych sprzężonych z dietą. Regularnie współpracuje z mediami. Jest autorką artykułów publikowanych w prasie i internecie, występuje również w roli eksperta w programach radiowych i telewizyjnych. Więcej porad dietetyka na stronie www.zagrodowy.pl/nasz-ekspert/.
Nadesłał:
JBcomm
|
Komentarze (0)